Klimontów - dzielnica Sosnowca
Wstęp arrow Historia arrow Alan Forster
Alan Forster Utwórz PDF
 

Napisany przez Administrator, z 03-06-2008 16:23

Opublikowane w : Artykuły na temat historii Klimontowa, Historia dzielnicy

Image
Alan Forster
We wrześniu 1944 r. do klimontowskiego stalagu  E 702 trafił 27-letni Brytyjczyk Alan Forster. Należał on do "1st Battalion Tyneside Scottish".  Jego najtrudniejszy okres w życiu - okres niemieckiej  niewoli rozpoczął się w 1940 r. w Dunkierce, gdzie trafił by osłaniać ewakuację  żołnierzy z Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego. Został tam pojmany przez niemieckich żołnierzy z Dywizji Pancernej. Wkrótce  trafił na tereny okupowanej Polski do Stalagu XXIB  Leslau ( przebywał tam do marca 1941 r), a następnie  do Stalagu XXID Poznań -Fort Rauch (gdzie przebywał do lipca 1944r). Spora część pobytu w stalagach  została przez niego opisana w pamiętniku zawierającym 15 tysięcy słów oraz w kilkudziesięciu listach wysłanych z obozów. Pierwszy list zawierający oznaczenie E 702 ( Klimontowgrube ) został wysłany 31 września 1944 r.

Z zapisów w pamiętniku wynika, iż najcięższe warunki bytowe panowały właśnie  w stalagu klimontowskim, który określany bywał przez jeńców mianem "piekła". Żołnierze dotkliwie odczuwali trudy pracy w kopalni Bismarck II i z utęsknieniem oczekiwali na paczki od Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, gdyż niemieckie przydziały żywnościowe były coraz uboższe. Przez krótki okres czasu Forster pracował  także w kopalni piasku znajdującej się 5 km od Klimontowa ( prawdopodobnie chodzi o  Bór). Obawy żołnierzy powodowały  także coraz częstsze naloty (szczególnie na przełomie 1944/1945 r). Po ewakuacji stalagu w Klimontowie Anglicy rozpoczęli  marsz na Zachód-19 stycznia 1945 trafili do Dąbrowy Górniczej, 20 stycznia do Bytomia, a 21 stycznia do Gliwic.

30 kwietnia zostali oswobodzeni przez żołnierzy amerykańskich. Alan pisze: "I shall remember this anniversary all the rest of my life for this morning the Americans arrived to free us."

11 maja jeńcy wrócili do Anglii. Pamiętnik Alana Forstera jest nie lada gratką dla miłośników historii naszej dzielnicy. Dokładnie opisuje życie codzienne brytyjskiego jeńca pracującego w Klimontowie, doskonale obrazuje warunki jakie tam panowały i oddaje ducha tamtych czasów.  Materiały tu wykorzystane udało mi się zdobyć dzięki uprzejmości Billa Forstera - bratanka Alana.


Image
Pierwsza strona dziennika Alana Forstera

Image
Fragment dziennika

Image
Koperta z oznaczeniem Klimontowa( E 702)

Image
Druga strona koperty

Image
List wysłany z Klimontowa

Image
Lista stalagów- pod nr E 702 napis Klimontowgrube , ilość jeńców brytyjskich - 267 oraz południowoafrykańskich - 6.

Ostatnie uaktualnienie : 04-06-2008 14:03

   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocena użytkownika

   (0 głos)

 


Dodaj swój komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Żaden komentarz nie wystawiony



mXcomment 1.0.7.::.Polish Version - JoomlaPL.com Team © 2007-2024 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zagłębie Sosnowiec Sosnowiec Fakty