Klimontów - dzielnica Sosnowca
Wstęp arrow Historia arrow Aleja Wolności ("Kasztany")
Aleja Wolności ("Kasztany") Utwórz PDF
 

Napisany przez Administrator, z 04-06-2008 11:47

Opublikowane w : Artykuły na temat historii Klimontowa, Historia dzielnicy

ImageNa przełomie wieków XVIII i XIX hr. Józef Mieroszewski, dziedzic dóbr zagórskich i klimontowskich, zasadził drzewka kasztanowe po obu stronach drogi polnej łączącej należące do niego folwarki w Zagórzu i w Klimontowie.Aleja kasztanowa została po raz pierwszy uwidoczniona na mapie J.M. Hempla z 1856r. w formie linii oznaczonej dwustronnie kropką

Widoczna jest ona praktycznie na każdej mapie obejmującej Klimontów i Zagórze. Zobacz w dziale "Stare mapy". Widać ją także na zdjęciu lotniczym z 1953r. 

W pierwszej dekadzie XX w. część alei kasztanowej znalazła się na ogrodzonym parkanem terenie nowo zbudowanej kopalni węgla "Klimontów". Była zarazem miejscem wypoczynku i zabaw mieszkańców Klimontowa bawiących się przy dźwiękach kopalnianej orkiestry dętej.

W pierwszej dekadzie XX w. część alei kasztanowej znalazła się na ogrodzonym parkanem terenie nowo zbudowanej kopalni węgla "Klimontów". Była zarazem miejscem wypoczynku i zabaw mieszkańców Klimontowa bawiących się przy dźwiękach kopalnianej
  orkiestry dętej.
Z biegiem czasu małe drzewka rozrosły się w olbrzymie drzewa kasztanowe przekształcając drogę polną w piękną aleję kasztanową. Zdobiły ją wysokie, rozłożyste kasztanowce oblepione wiosną stożkami białych kwiatów, zaś jesienią kolczastymi torebkami nasion. Wtedy wzdłuż alei kasztanowej widać było mnóstwo młodzieży zbierającej lub strącającej dorodne, brązowe, dojrzałe kasztany. Służyły one do robienia rozmaitych zabawek. Z mączki kasztanowej można było sporządzać doskonały klej używany powszechnie zwłaszcza na zajęciach szkolnych. Po oddaniu do użytku kościoła w Zagórzu w połowie XIX w. "kasztanami" podążali klimontowianie głównie na niedzielne nabożeństwa. W tym czasie mieszkańcy Klimontowa należeli do parafii w Zagórzu.
W połowie drogi z Klimontowa do Zagórza, po lewej stronie alei kasztanowej był niewielki obiekt sakralny. W sprawie wzniesienie tego obiektu ciekawe są wspomnienia mieszkanki Klimontowa - Marii Rodek z domu Jędrusik z Zagórza: "Pamiętam opowiadanie mojego ojca. Byłam wtedy dziewczynką. Zdarzyło się pewnego dnia, że aleją kasztanową podążała kobieta z małą córeczką. Była w połowie drogi, gdy naraz nadciągnęła straszliwa burza z piorunami. W obawie przed deszczem owa kobieta przykucnęła pod kasztanem, przytulając do siebie wystraszone dziecko. Nagle rozbłysła wielka błyskawica, rozległ się straszliwy huk i bezlitosny piorun uderzył właśnie w to drzewo, pod którym schroniła się kobieta z dzieckiem. Obie zginęły na miejscu. Dla upamiętnienia tego tragicznego zdarzenia zrozpaczony mąż i ojciec ufundował w tym miejscu krzyż z obrazem Matki Boskiej."

Dzisiaj nie ma już alei kasztanowej. Na jej miejscu zbudowano osiedle mieszkaniowe. Zostały tylko stare fotografie, mapy...

Źródło: "Przyjaciel Klimontowa", zdjęcia Pinus

Image
Fragment alei kasztanowej prowadzącej na wschód z Klimontowa w stronę Juliusza
Image
Mapa z 1976r. Jeszcze na tej mapie widać jak aleja przebiegała
Image
Mapa z 1987r. Tu już niestety widać tylko nieliczne kawałki tej alei. Kolor czerwony - aleja Wolności
Image
Czasy obecne. Kolor czerwony - aleja Wolności (kasztanowa) natomiast kropkowany - sugerowany jeden z odcinków tej alei
Image
Istniejąca Aleja Wolności - fragment na Zagórzu. Kierunek płn - zach.
Image
Kierunek płd - wsch.
Image
Kawałek na Klimontowie obok komendy policji. Kierunek płn - zach.
Image
Kierunek płd - wsch.
Image
Idąc dalej ta ulicą w kierunku domu działkowca. Kierunek płn - zach.
Image
Kierunek płd - wsch.
Image
Kapliczka przy tej alei - obecnie przy ulicy Koszalińskiej. Jest na niej napis 1925.
Image
Kawałek ulicy - mogacej być kawałkiem tej alei pomiędzy ul. Koszalińska a Radomską - ulica prowadzi do przedszkola. Kierunek płn - zach.
Image
Kierunek płd - wsch.
Image
A to dalszy kawałek ulicy koło szkoły nr 43 kończący się na bramie szkoły (mogła to być aleja - albo na miejscu tej ulicy była ta aleja?). Kierunek płn - zach.
Image
Kierunek płd - wsch.

Ostatnie uaktualnienie : 12-03-2011 22:09

   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocena użytkownika

   (0 głos)

 


Dodaj swój komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Żaden komentarz nie wystawionymXcomment 1.0.7.::.Polish Version - JoomlaPL.com Team © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zagłębie Sosnowiec Sosnowiec Fakty