Klimontów - dzielnica Sosnowca
Wstęp arrow Historia arrow Historia dzielnicy
Historia dzielnicy Utwórz PDF
 

Napisany przez Administrator, z 31-05-2008 09:18

Opublikowane w : Artykuły na temat historii Klimontowa, Historia dzielnicy

Historia dzielnicy

W okresie powstawania państwa polskiego, tereny Klimontowa należały do Ziemi Krakowskiej. Około roku 1228 książe opolski Kazimierz podarowuje palatynowi Klimutowi  kilka miejscowości. Są to m.in. Czeladź i Zagórze.

Pola klimontowskie, które wówczas graniczyły z  Zagórzem również  stały się własnościa Klimuta, który to najprawdopodobniej dał podwaliny wsi nazwanej jego imieniem. Powstał wówczas Klimuntów. Kolejnymi właścicielami włości klimontowskich byli:

  • Marek Gryfita - wojewoda krakowski
  • Otto z Pilicy
  • Piotr Szafraniec - podkomorzy krakowski
  • Wisław i Piotr  Mysłowscy

Po wielokrotnych zmianach właścicieli Klimutowa, w XV wieku król Kazimierz Jagiellończyk wykupił wieś i włączył ją do dóbr będzińskich.Właścicielami Klimontowa w XVIII i XIX wieku byli Mieroszewscy a następnie od 1886roku Towarzystwo Kopalń i Zakładów Hutniczych Sosnowieckich.Od 1793 roku wieś znajdowała się w zaborze pruskim.Od 1807 roku w Księstwie Warszawskim z kolei od 1815 roku w Królestwie Polskim.
W 1898 roku Towarzystwo Sosnowieckie przystąpiło do budowy kopalni z dwoma szybami: "Władysław" i "Jan".
Podczas I wojny światowej Klimontów wraz z gminą Zagórze znajdował się pod okupacją austriacką
(Sosnowiec był pod okupacją niemiecką).


Żydzi

Rodziny żydowskie osiedlały się w Klimontowie na przełomie XIX i XX wieku.  Miała na to wpływ budowa przykopalnianego osiedla górniczego. Żydzi przeważnie zakładali sklepy, wykonywali rózne usługi oraz zajmowali się produkcją piwa w browarze. Sporządzony w 1920 roku spis mieszkańców Klimontowa zawiera dziesięć rodzin żydowskich. Zatopienie kopalni Klimontów w 1933 roku spowodowało bezrobocie i zubożenie społeczeństwa. Spadło zapotrzebowanie na usługi w związku z czym zmalała także ludność żydowska.


Najgorszą rzeczą jednak jaka mogła ich spotkać była okupacja hitlerowska. W roku 1943 wszystich Żydów umieszczono w getcie na Środuli. Stamtąd zostali oni przetransportowani do obozów koncentracyjnych. Po wojnie żaden Żyd już nie powrócił do Klimontowa.

 

Okupacja

W końcu 1939 roku przez Klimontów przemieszczało się wielu uchodźców z Górnego Śląska, obawiających się prześladowań ze strony Niemców. Na początku wojny w klimontowie utworzono polowe lotnisko drugiego pułku lotniczego z Krakowa. Dzisiaj tereny ówczesnego lotniska stanowią pola i targowisko przy ulicy Kukułek.

Ostatnie uaktualnienie : 04-06-2008 12:14

   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocena użytkownika

   (0 głos)

 


Dodaj swój komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Żaden komentarz nie wystawiony



mXcomment 1.0.7.::.Polish Version - JoomlaPL.com Team © 2007-2024 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł
Zagłębie Sosnowiec Sosnowiec Fakty