Klimontów - dzielnica Sosnowca
Wstęp arrow Historia arrow Austriacka okupacja Klimontowa
Austriacka okupacja Klimontowa Utwórz PDF
 

Napisany przez Administrator, z 04-06-2008 14:19

Opublikowane w : Artykuły na temat historii Klimontowa, Historia dzielnicy

Kopalnię "Klimontów" obsadziły władze austriackie w 1914 roku. Na czele kopalni stanął jako główny kierownik, sztygar z Morawskiej Ostrawy Fusek. Umiał mówić po polsku, ale z akcentem czeskim. Głównym kierownikiem Sosnowieckiego Towarzystwa był major wojskowy Tepfer, zamieszkały w pałacu zagórskim.

Obok biura znajdował się posterunek żandarmerii, a w następnym domu mieszkali jeńcy włoscy, którzy pracowali na kopalni. Austriacy nie byli dobrymi organizatorami pracy. Stale brakowało żywności, którą przysyłano w stanie nie nadającym się do spożywania. Z powodu braku żywności w kopalni  często  wybuchały strajki. Robotnicy zaczęli chorować i  nie przychodzili do pracy. Przysyłano wówczas  do Klimontowa  wojsko, które wyciągało robotników z mieszkań i gromadziło ich przy stercie kamieni przeznaczonych do budowy domów; zebranych górników żołnierze prowadzili pod szyb i zmuszali do zjazdu na dół do pracy.
Podczas okupacji austriackiej organizowano strajki, które często dawały dobre wyniki. Przysyłano wtedy lepszą żywność, a dla dzieci wydawano grysik pszenny i suchary oraz mleko kondensowane w puszkach. Austriacy nie odnosili się wrogo do Polaków. Nie było aresztowań, a brak żywności tłumaczyli brakiem jej nawet dla wojska. Nikt nie odczuwał lęku wobec żandarmów lub żołnierzy austriackich. W roku 1917 w kopalni Klimontów i w innych kopalniach wybuchł strajk. Chodziło o podwyżkę zarobków i o większe racje żywnościowe. Robotnicy zwyciężyli i częściowo spełniono ich żądania. Administracja austriacka prowadziła jednak rabunkową gospodarkę. Niewłaściwa jakość  materiałów powodowała, że maszyny stawały, inne urządzenia psuły się. Powodowało to  ciągłe przerwy w pracy. Rabunkowa gospodarka na kopalni powodowała częste wypadki, nierzadko  śmiertelne.
W październiku 1917 r. można było zauważyć, że Austriacy przygotowują się do opuszczenia terenów Polski. Kierownik kopalni Fusek przestał się interesować robotami górniczymi wiedząc o zamierzeniach swych władz. Dnia 1 listopada 1918 roku Austriaków nie było już w Klimontowie.

Źródło: Album pamiątkowy Kop. Klimontów.

Ostatnie uaktualnienie : 04-06-2008 14:19

   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocena użytkownika

   (0 głos)

 


Dodaj swój komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Żaden komentarz nie wystawionymXcomment 1.0.7.::.Polish Version - JoomlaPL.com Team © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zagłębie Sosnowiec Sosnowiec Fakty