Klimontów - dzielnica Sosnowca
Wstęp arrow Historia arrow Obóz jeńców brytyjskich w Klimontowie
Obóz jeńców brytyjskich w Klimontowie Utwórz PDF
 

Napisany przez Administrator, z 04-06-2008 12:45

Opublikowane w : Artykuły na temat historii Klimontowa, Historia dzielnicy

W czasie II wojny światowej pracowali na kopalni "Klimontów" jeńcy brytyjscy wzięci do niewoli przez wojska niemieckie. Zostali umieszczeni w drewnianych barakach otoczonych płotem z drutu kolczastego. Obóz jeniecki był położony na skraju placu kopalnianego, po jego stronie wschodniej, tuż obok szlaku kolejowego. Był pilnowany przez niemieckich żołnierzy. Eskortowali też idących przymusowo do pracy jeńców.

Początkowo jeńcy zatrudnieni byli na powierzchni kopalni głównie na tak zwanym placu drzewnym, gdzie składowano kloce i deski przeznaczone dla budowy chodników kopalnianych. Po kilku miesiącach większość jeńców została zmuszona do różnych zajęć pomocniczych pod ziemią.

Zatrudnianie jeńców wojennych do pracy przymusowej m.in. na kopalniach było pogwałceniem przez hitlerowskich władców III Rzeszy postanowień konwencji Czerwonego Krzyża z 1864r. i 1906r. w Genewie oraz konwencji genewskiej z 1929r. o ochronie osób wojskowych i cywilnych podczas wojny.

Oprócz wiktu obozowego jeńcy otrzymywali okresowo paczki dostarczane im przez Szwajcarski Czerwony Krzyż. Paczki zawierały głównie papierosy, tabliczki czekolady, kawę ziarnistą, herbatę, środki czystości itd.

Stosunki między pracującymi przymusowo na kopalni pracownikami polskimi a jeńcami brytyjskimi nacechowane były wzajemną życzliwością i sympatią. Pilnujący jeńców żołnierze niemieccy starali się nie dopuszczać do kontaktów Polaków z jeńcami. Mimo tez izolacji Polacy i Brytyjczycy spotykali się potajemnie w czasie pracy, chętnie nawiązywali ze sobą znajomości. Niektórzy Polacy szybko zdobywali znajomość języka angielskiego.

Oddział roboczy jeńców brytyjskich wywodził się z głównego obozu jenieckiego w Łambinowicach (Kommando E 702 Stalag VIII B 344 Lamsdorf). Został utworzony w Klimontowie w końcu 1943r. Przeciętny stan liczbowy oddziału wynosił 350-400 jeńców. W dniu 7.01.1945r. tuż przed wyzwoleniem Klimontowa przez wojska Armii Czerwonej, w obozie znajdowało się 226 jeńców. Obóz jeńców brytyjskich w Klimontowie został zlikwidowany 20 stycznia 1945r.

Po wojnie w barakach przetrzymywano polskich skazańców, którzy przymusowo pracowali na kopalni Klimontów. Potem służyły one także jako mieszkania zastępcze. Po wyburzeniu baraków utworzono tam plac drzewny.

ImageImageImageImage

W tym miejscu znajdował się obóz jeniecki.

Image

Widok na były obóz E702 Klimontowgrube w latach 60.

 

Opracowano na podstawie gazety "Przyjaciel Klimontowa".

Ostatnie uaktualnienie : 04-06-2008 12:49

   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocena użytkownika

   (0 głos)

 


Dodaj swój komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Żaden komentarz nie wystawiony



mXcomment 1.0.7.::.Polish Version - JoomlaPL.com Team © 2007-2024 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zagłębie Sosnowiec Sosnowiec Fakty