Klimontów - dzielnica Sosnowca
Wstęp arrow Historia arrow Zdzisław Trzaska - dyrektor KWK Czerwone Zagłębie
Zdzisław Trzaska - dyrektor KWK Czerwone Zagłębie Utwórz PDF
 

Napisany przez Administrator, z 07-11-2010 13:14

Opublikowane w : Artykuły na temat historii Klimontowa, Historia dzielnicy

Zdzisław Trzaska (1928-1992) – mgr inż. górnictwa, absolwent AGH w Krakowie. Zatrudniony w kop. Klimontów od 01.06.1952 r. Przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej w górnictwie, począwszy od pracownika fizycznego do stanowiska dyrektora zakładu.

W 1972 r. został powołany na stanowisko dyrektora kop. Klimontów, które sprawował do 30.05.1975 r.  W trakcie zarządzania przez niego zakładem, w dniu 22.05.1973 r. nastąpiło przekazanie sztandaru Ministerstwa Górnictwa i Energetyki dla kop. Klimontów, a w dniu 11.12.1974 r. za całokształt działalności  kopalnia została odznaczona Orderem Sztandaru Pracy I klasy. Natomiast dnia 01.01.1974 r. w celu lepszego wykorzystania zasobów kopalń dokonano połączenia kop. Klimontów z kop. Mortimer-Porąbka w jeden zakład górniczy.  Z chwilą połączenia nowy organizm górniczy przyjął nazwę KWK Czerwone Zagłębie i składał się z 3 ruchów: Ruch I Jadwiga w dzielnicy Zagórze, Ruch II Józef w dzielnicy Zagórze i Ruch III Klimontów w dzielnicy Klimontów. W maju 1975 r. Zdzisław Trzaska został przeniesiony na stanowisko dyrektora KWK Kleofas w Katowicach, gdzie pracował do momentu odejścia na emeryturę. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Sztandarem Pracy, był autorem kilku wynalazków z zakresu górnictwa.


Podkreślenia ponadto wymaga, iż Zdzisław Trzaska pozostał w pamięci mieszkańców Klimontowa jako bardzo dobry i życzliwy wszystkim człowiek, wzór dla młodzieży oraz jako pasjonat i przyjaciel sportu, w szczególności piłki nożnej i siatkówki (kibic Płomienia Milowice). 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Dziękuję p. Elżbiecie Trzasce – wdowie po dyrektorze Zdzisławie Trzasce  za okazaną mi pomoc w trakcie przygotowywania tego artykułu, a także za udostępnienie prezentowanych zdjęć.
Źródło: Z. Dybała „Encyklopedyczny zarys historii Klimontowa” 2006.

Ostatnie uaktualnienie : 11-11-2010 18:33

   

Komentarze użytkowników  
 

Średnia ocena użytkownika

   (0 głos)

 


Dodaj swój komentarz
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować artykuły. Zaloguj się lub zarejestruj.

Żaden komentarz nie wystawionymXcomment 1.0.7.::.Polish Version - JoomlaPL.com Team © 2007-2022 - visualclinic.fr
License Creative Commons - Some rights reserved
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Zagłębie Sosnowiec Sosnowiec Fakty