Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez Płatek w 14 Wrz 2009, 21:25

Dzisiaj rano odwiedziłem pewien zakład na ulicy starocmentarnej gdzie powinien znajdować sie szyb byłej kopalni Mortimer.Już kiedyś go szukaliśmy (Pakosz,Geolog ,Ja i Sławek ).Szyb zlikwidowano zamulając go,takie info dostałem od ochrony tego terenu.Likwidacja miała miejsce na początku lat 90-tych.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez admin w 15 Wrz 2009, 19:00

jakieś fotki pozwolili cyknąć?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez Płatek w 15 Wrz 2009, 20:35

Niestety ale nie ma co fotografować,w miejscy szybu jest naturalnie wyglądający trawnik.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez Płatek w 21 Wrz 2009, 16:18

Wczoraj wróciłem na Starocmentarną i pokazano mi dokładnie miejsce byłego szybu.

Image
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez Sławek w 25 Wrz 2009, 22:25

Andrzej wszystko fajnie tylko w latach 90-tych KWK "P-K " likwidowała w tym rejonie jedynie szyb Mortimer pozostałe stare szyby były polikwidowane dużo wcześniej. Nie wiem czy ktoś kto udzielał Ci informacji nie pomylił się w faktach. Przy Starocmentarnej w roku 1997 po okresie powodzi wystapiło spore zapadlisko zwiazane ze starymi zrobami, miało ono obrys prostokątny ale po analizie map zostało wyjasnione , że powstala szkoda zlokalizowana została po stronie zrobów KWK "Paryż", ale czy był to szyb to nie mam takich informacji.Ulica Starocmentarna biegnie po granicy obszarów byłych kopalń - "P-K" i "Paryz".
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez Płatek w 26 Wrz 2009, 08:04

Miejsce które jest na zdjęciu znajduje się jakieś 400 m od ulicy starocmentarnej,zaraz na skraju lasku zagórskiego.Bylismy tam wtedy,szliśmy torami wzdłuż ogrodzenia zakładu.
A co do osoby która mi wskazała miejsce,pewnie się pomyliła.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez le_szek w 19 Lis 2009, 14:42

Wydaje mi się, że nie było tu tej informacji - Upadowa VI znajdowała się po drugiej stronie ulicy Majewskiego niż Albert, przy kolejce łączącej Florę z Albertem, mniej więcej w okolicy strzelnicy. Co ciekawe - odcinek kolejki Flora-Upadowa VI jest oznaczony jako kolej linowa A, odcinek Upadowa - Albert to kolej linowa B.

Szyb W to szyb wentylacyjny, jego lokalizacja pasowałaby do szybu tzw. wodnego.

Zaś na terenie samej Flory w XIX wieku szyby było oznaczane od A do F bodajże.
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez Płatek w 19 Lis 2009, 14:53

Wcale się nie zdziwię jak okaże się że Stasiek nie jest Staśkiem tylko upadową Flory nr.VI
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez le_szek w 19 Lis 2009, 16:00

"Nasz" Stasiek nie może nią być, bo jest po złej stronie drogi, U IV była tuż nad (na północ) od zapadliska - domniemanej pozostałości.

Dla porównania - obraz z zumi i odpowiadający kawałek sztabówki.
Na zdjęciu - czerwona kropka to miejsce, gdzie była upadowa, niebieska to (mniej więcej) nasz Staś. Czerwona linia - kolej linowa Flora - Albert, zielona - piaskowa kolejka napowietrzna do Redenu. Na sztabówce upadowa 6 to miejsce obok oznaczenia Tr.

Nasza pochylnia jest mniej więcej w miejscu, gdzie jest litera K, a tory kolejki zataczają łuk. Przy okazji - kolejka ze Stanisława idzie w stronę torów łączących Strzemieszyce ze stacją na Staszicu, dochodzi do nich tuż przed przejazdem na drodze do Kazimierza (trochę za bardzo obciąłem sztabówkę i nie widać na tym kawałku). Po prawej stronie od drogi (patrząc w stronę Dąbrowy) była rampa załadunkowa kopalni Stanisław (między torami kolejki a torami do Staszica).

Image

Image
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez Pakosz w 24 Lis 2009, 17:19

Sławek napisał(a):Andrzej wszystko fajnie tylko w latach 90-tych KWK "P-K " likwidowała w tym rejonie jedynie szyb Mortimer pozostałe stare szyby były polikwidowane dużo wcześniej. Nie wiem czy ktoś kto udzielał Ci informacji nie pomylił się w faktach. Przy Starocmentarnej w roku 1997 po okresie powodzi wystapiło spore zapadlisko zwiazane ze starymi zrobami, miało ono obrys prostokątny ale po analizie map zostało wyjasnione , że powstala szkoda zlokalizowana została po stronie zrobów KWK "Paryż", ale czy był to szyb to nie mam takich informacji.Ulica Starocmentarna biegnie po granicy obszarów byłych kopalń - "P-K" i "Paryz".


Jeżeli dobrze pamiętam to ten szyb przy torach nazywa się ZAGÓRZE. Co ciekawe, ponoć pierwsza odkrywkowa kopalnia węgla kamiennego istniejąca już w 1838 roku (za hrabiny Jadwigi Mieroszewskiej) nosiła taką właśnie nazwę :)

A teraz z innej choć tej samej beczki. :)
W najbliższy czwartek, przed południem wybieramy się z Leszkiem poniuchać trochę po Mortimerze.
Jak kto chętny to piszcie na pw.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez Płatek w 19 Sie 2011, 00:18

Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez admin w 19 Sie 2011, 19:11

piękna sprawa
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez le_szek w 03 Sty 2012, 16:10

Tajemnicza upadowa w lesie zagórskim przestała być tajemnicza :)
Jest to pozostałość po dąbrowskiej kopalni Wojciech: http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=21&t=12535


Co do wspominanego przez Płatka na początku tej strony szybu w pobliżu Starocmentarnej - w tej okolicy był tak jak pisał Pakosz szyb Zagórze (na południowy wschód od cmentarza), zaś na północny wschód od niego przy samych torach łączących Staszica z Dąbrową była przed wojną kopalnia Wanda (Sobiesław).
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez admin w 03 Sty 2012, 22:12

dzięki za wyjaśnienie :) A czy ktoś próbował zrobić rekonesans fotograficzny tych pozostałych zagórskich mini-kopalń?
czy mógłbyś umieścić "klimontowski" fragment tej mapki?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez le_szek w 03 Sty 2012, 22:45

Jasne, wkleję wkrótce.
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron