A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Re: A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Postprzez admin w 24 Paź 2008, 18:58

nie wiem co się dzieje - z wieży szybowej na dawnej Niwki-Modrzejów zniknęły koła. Albo Niemcy, którzy mieli ponoć uruchomić wydobycie remontują wieżę, albo jakiś sk... podjął decyzję by ją zburzyć. Mam nadzieję, że to pierwsze,
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Postprzez Płatek w 24 Paź 2008, 20:35

Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Postprzez admin w 25 Paź 2008, 14:41

to jest skurysyństwo...

a mieli ją wykorzystać przy budowie nowej kopalni
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Postprzez Sławek w 28 Paź 2008, 13:00

Próbowałem bez emocji zorientować się o co chodzi i tak jak w przysłowiu "o kasę":
miasto wypięło się i ostatecznie nie przejęło wieży szybowej, brak dotacji na jej konserwację, problemy własnościowe gruntu na którym wieżę posadowiono, fatalny stan techniczny konstrukcji stalowej, potencjalny inwestor planuje budowę nowego szybu.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Re: A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Postprzez le_szek w 28 Paź 2008, 13:16

Wczoraj na forum Sosnowca ktoś napisał, że już nie stoi :(
Chciałem tam podjechać, ale niestety nie udało się (jak pisałem obok - choroba).
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Postprzez admin w 02 Lis 2008, 11:16

W "DZ" napisali o tym artykuł. Załączam skan: artykuł.
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Postprzez le_szek w 02 Lis 2008, 13:20

Image

Wizja powstania parku naukowo technologicznego oddala się
31.10.2008

W tym tygodniu zakończył się demontaż wieży wyciągowej szybu w dawnej kopalni "Niwka-Moidrzejów". Dla setek górników z dzielnicy Niwka był to symbol, dziś nie ma już po nim śladu.

Według nich zlikwidowano symbol 200-letniej górniczej przeszłości Niwki. Pozostały jeszcze budynki, które w większości są zdewastowane. W przyszłości ma tam powstać park naukowo-technologiczny i choć mówi się o tym od lat, to wciąż nie wiadomo, kiedy to się stanie.

Właścicielem wieży wyciągowej jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Jej pracownicy tłumaczą likwidację wieży względami bezpieczeństwa. Według nich jej stan techniczny był już niedopuszczalny. Nie wierzy w to Zygmunt Witkowski, radny i wieloletni pracownik kopalni Niwka-Modrzejów.

- Przecież takie konstrukcje były przewidziane na dziesiątki lat. Według mnie wieżę wystarczyło czasami pomalować, a wtedy zachowałby się przynajmniej symbol ważny dla naszej dzielnicy. Przecież takie wieże są zagospodarowywane na różne ciekawe sposoby. Najlepszym przykładem tego są Katowice - mówi Zygmunt Witkowski. - Najprawdopodobniej miasto przejęło by tę wieżę, ale SRK chciała za to dużych pieniędzy.

W mieście pozostała teraz już tylko jedna nieczynna wieża wyciągowa. Stoi na terenie dawnej kopalni Sosnowiec. właścicielem szybu jest prywatny inwestor, który chce tam stworzyć centrum wspinaczkowe.

Teren po dawnej kopalni Niwka-Modrzejów jest podzielony pomiędzy gminę a Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. O tym, że na terenie gminnym ma powstać park naukowo technologiczny mówi się od lat.

- Wątpię w to, że on w ogóle powstanie. Po pierwsze nie ma w pobliżu zaplecza naukowego. Z pobliskiego budynku przy ulicy Wojska Polskiego wyprowadziła się filia Politechniki Śląskiej. Nie ma już również oddziału Wyższej Szkoły Mechatroniki - tłumaczy radny Witkowski. - Po drugie wiem, że gmina prowadzi z niemieckim inwestorem rozmowy o reaktywacji kopalni. Inwestor stawia warunek zagospodarowania pokopalnianych budynków. Gdyby tak się stało, nie byłoby wtedy miejsca na park naukowo-technologiczny.

Gdyby doszło do reaktywacji Niwki-Modrzejów to powstałyby nowe miejsca pracy, gmina zarobiłaby na opłatach eksploatacyjnych i podatkach, ponieważ tereny, gdzie stoją potrzebne do eksploatacji budynki należą właśnie do miasta.

- To pokazałoby, że decyzja o zamknięciu kopalni, która zapadła w 1999 roku, była delikatnie mówiąc nietrafna - mówi jeden z górników.

Sebastian Reńca - POLSKA Dziennik Zachodni
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Postprzez admin w 02 Lis 2008, 14:13

jeśli o mnie chodzi to mogą sobie ten park wsadzić głęboko w wiadomo co, kolejny symbol naszego miasta przepadł!

co utracimy w 2009 r?

zarówno władze miasta, SRK jak i błazen, który doprowadził do likwidacji tej wielce zasłużonej kopalni są siebie warci
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Postprzez Płatek w 02 Lis 2008, 16:38

Jak zwykle się nie opłacało.Następne pokolenie już nie będzie wiedzieć jak wygląda kopalnia :(

Będą tylko zdjęcia i opowieści ludzi którzy naprawdę tym żyją.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: A jednak i w Zagłębiu też się da....czyli odrobina pozytywów

Postprzez admin w 19 Lis 2008, 22:10

Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Poprzednia

Powróć do Aktualne wydarzenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron