Metropolia

Metropolia

Postprzez Sławek w 18 Mar 2008, 20:15

Wahałem sie trochę gdzie ten temat umieścić, nie dotyczy dokładnie SILESIi, ale wizja którą przedstawię na fotce na pewno była i może być alternatywą dla planów powstania niezbyt przemyślanego górnośląskiego związku metropolitarnego.
Otóż w latach siedemdziesiątych planowano połączenie głównych miast Zagłębia Dąbrowskiego w jeden organizm miejski pod nazwą Zagłębie - robocza nazwa koncepcji GOP Wschód z nowym nowoczesnym centrum administracyjno - hadlowo - usługowym na terenach pomiędzy Będzinem Dąbrową Górniczą i Sosnowcem. Termin realizacji przedsiewziecia zaplanowano na lata 80 -te, ale wojna wybuchła i pomysł diabli wzięli

miniaturka do przegladania na wyższej rozdzielczości:

Image

i pełen format:

Image
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 19 Mar 2008, 08:52

Zawsze zastanawiałem się na zasadnością budowy na Mydlicach tej super szerokiej drogi (ul. Dąbskiego) prowadzącej do nikąd - teraz już wiem.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Mariusz w 19 Mar 2008, 21:10

Ta autostrada z ul. Dąbskiego miała biec pomiędzy torami kolejowymi a Hutą Bankową, przebiegać obok dworca centralnego PKP na Smugach i łączyć się z obecną Aleją Zagłębia Dąbrowskiego.
Mariusz
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 4
Dołączenie: 10 Mar 2008, 21:05
Miejscowość: Gołonóg/Zagórze

Postprzez le_szek w 19 Mar 2008, 23:21

Mariusz napisał(a):Ta autostrada z ul. Dąbskiego miała biec pomiędzy torami kolejowymi a Hutą Bankową, przebiegać obok dworca centralnego PKP na Smugach i łączyć się z obecną Aleją Zagłębia Dąbrowskiego.


No i teraz możliwe, że podobnie pobiegnie oniryczna DTŚ-Wschód :)
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Metropolia

Postprzez le_szek w 19 Mar 2008, 23:27

Sławek napisał(a):[...]
Otóż w latach siedemdziesiątych planowano połączenie głównych miast Zagłębia Dąbrowskiego w jeden organizm miejski pod nazwą Zagłębie - robocza nazwa koncepcji GOP Wschód z nowym nowoczesnym centrum administracyjno - hadlowo - usługowym na terenach pomiędzy Będzinem Dąbrową Górniczą i Sosnowcem. Termin realizacji przedsiewziecia zaplanowano na lata 80 -te, ale wojna wybuchła i pomysł diabli wzięli

Image


NA planie nie ma obecnej DK94 - kiedy ona była wybudowana, już w latach 80.?

Bajdełej - jakiś czas temu czytałem o planach hitlerowców dla Zagłębia - budowy nowego miasta-stolicy Hitlerstadt, które najpierw chyba miało powstać właśnie tu, gdzie planowane centrum GOP-Wschód, a ostatecznie wybrano tereny pod Ząbkowicami (niestety nie znalazłem nic więcej ani na temat samego pomysłu, ani dokładnej lokalizacji - może znalezione przez Andrzeja tajemnicze pozostałości jakiejś budowli to właśnie ślad po tym pomyśle?). Wiecie może coś na ten temat?

A w ogóle, Sławku - skąd do licha wytrzaskujesz te wszystkie mapy, archiwum państwowe kupiłeś? ;)
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Pakosz w 20 Mar 2008, 07:49

Słyszałem że hitlerstadt miało powstać w okolicach dzisiejszej HUTY KATOWICE. Rozmawiałem kiedyś na ten temat z Janem Kmiotkiem. Myślę, że on wie więcej na ten temat.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 20 Mar 2008, 14:02

Zanim powstała huta istniało tam dosyć duże wzniesienie.Być moze faktycznie chciano tam wybudowac jakieś małe miasteczko,byłby świetny widok na okolicę.

Ze wzgórza gołonowskiego przy dobrej pogodzie widać Beskidy.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Sławek w 20 Mar 2008, 15:29

Do Lesz_ka ( przegapiłem odpowiedź) - ongiś odzyskane z papierzysków przeznaczonych na makulaturę, tak sobie wtedy pomyślałem że może się przydać bo to ciekawostka :).
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 20 Mar 2008, 16:53

dobrze, że ktoś o tym pomyślał
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez le_szek w 21 Mar 2008, 00:06

Pakosz napisał(a):Słyszałem że hitlerstadt miało powstać w okolicach dzisiejszej HUTY KATOWICE. Rozmawiałem kiedyś na ten temat z Janem Kmiotkiem. Myślę, że on wie więcej na ten temat.


Za stroną http://www.sosnowiec.info.pl/modules/ne ... hp?id=4659

Nie bez przyczyny Niemcy w 1939 r. przyłączyli Zagłębie do Rzeszy - planowali przekształcenie Zagłębia w obszar zdominowany przez ludność niemiecką. Już na początku 1940 r. rozpoczęli prace nad projektem nowego centrum administracyjnego i mieszkaniowego Zagłębia w pobliżu Środuli, ale później zmienili lokalizację centrum na teren Łośnia, by ostatecznie wybrać miejsce pod Ząbkowicami. To centrum, o nazwie Hitlerstadt miało być zamieszkałe przez Niemców. Plan zatwierdził w Sosnowcu H. Himmler po wizytacji terenu, na którym miało stanąć nowe miasto.
A co z Sosnowcem? Miał być 25-cio tysięcznym osiedlem na obszarze dzisiejszego Śródmieścia i części Sielca. A co z resztą miasta? Zabudowa Sosnowca, podobnie jak Dąbrowy Górniczej i Będzina miała być usuwana, a uzyskany w ten sposób teren przeznaczany pod zabudowę przemysłową.
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez le_szek w 21 Mar 2008, 00:07

Sławek napisał(a):Do Lesz_ka ( przegapiłem odpowiedź) - ongiś odzyskane z papierzysków przeznaczonych na makulaturę, tak sobie wtedy pomyślałem że może się przydać bo to ciekawostka :).


Żal pomyśleć, ile takich unikatów poszło się ...
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez le_szek w 21 Mar 2008, 01:26

Płatek napisał(a):Ze wzgórza gołonowskiego przy dobrej pogodzie widać Beskidy.


A z wieżowca przy Kosmonautów Tatry - znajomy wrzucał zdjęcia na gazetowym fotoforum.
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez admin w 21 Mar 2008, 12:15

le_szek napisał(a):
Płatek napisał(a):Ze wzgórza gołonowskiego przy dobrej pogodzie widać Beskidy.


A z wieżowca przy Kosmonautów Tatry - znajomy wrzucał zdjęcia na gazetowym fotoforum.


a mógłbys podesłać linka do tych zdjęć Tatr?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez le_szek w 21 Mar 2008, 17:53

Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez admin w 21 Mar 2008, 19:07

dzięki!
kilka osób mi o tym mówiło, ale jakoś nie wierzyłem. Naprawdę zdjęcia robią wrażenie. Cyl i Diablak są widoczne co kilka dni, ale Tatry to jest coś.
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Następna

Powróć do Aktualne wydarzenia

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron