Kopalnia Maksymilian na Staszicu

Kopalnia Maksymilian na Staszicu

Postprzez le_szek w 12 Mar 2008, 13:33

Dyskusja o niej zaczęła się tu: http://www.infomag.com.pl/~klimontow/fo ... &start=135

ale myślę, ze wydzielę odrębny temat.

Dzisiaj łaziłem trochę po lesie w rejonie, gdzie na mapie
Image

jest zaznaczona kopalnia Maksymilian

Obecnie teren wygląda tak, domniemane miejsce, w którym była kopalnia zaznaczyłem białą elipsą:

Image

Cudów nie znalazłem - teren jest dość mocno poryty (ślady po biedaszybach, wyrobiska gliny i okopy z kochami :( ), w jednym miejscu trochę gruzu (nie wygląda na przywieziony, raczej resztki budynku, jeszcze kilka w niedużej odległości):

Image

Spora część podłoża wygląda na odpady po wydobyciu (łupek chyba, nie znam się na tym)

Image

Od miejsca, w którym są resztki muru w stronę widocznego na zdjęciu lotniczym bajorka (niewątpliwie pozostałości po zaznaczonej na mapie cegielni) biegnie wyniesiona nieco ścieżka - może to pozostałość kolejki łączącej kopalnię z cegielnią?

Image

Las na tym kawałku wygląda na dość młody - głównie brzozy i (?)osiki, nie ma tak starych buków jak po drugiej stronie DK94 (co mogłoby sugerować, że były w tym miejscu jakieś zabudowania czy place).
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Sławek w 12 Mar 2008, 13:48

Jedynymi chyba pozostałościami po kopalni widzianymi na Twoich zdjęciach są nagromadzenia łupku ilastego ( faktycznie to jest łupek).
Teren nie jest duży, ale czy coś jeszcze zachowało się z kopalni ?
Chyba o resztakch szybu/szybów nie ma co marzyć.
Ostatnio edytowany przez Sławek, 12 Mar 2008, 14:09, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez le_szek w 12 Mar 2008, 13:50

Pozostałością po szybie może być któreś z zapadlisk, ale wiele nam to nie da ;)

Zresztą - może któryś z Was, wymiataczy bystrookich coś tam zauważy, ja zwykły lajkonik hobbysta jestem :D
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Sławek w 12 Mar 2008, 13:58

Przy takim podaniu materiału na tacy można eksplorować zza fotela :D
Ale nie o to chodzi - na mapie szyb jest oznaczony za ulicą Staszica, trzeba by domierzyć się w terenie ( zwykłą krokówką od jakiegoś charakterystycznego punktu który jest na mapie i w terenie) i zobaczyć czy ewentualnie nie ma tam np jakiegoś kolistego obniżenia, resztek muru lub jakiegoś innego nietypowego dla tego terenu elementu.
A co ja tu piszę .... trzeba zrobić konsylium w terenie :D
Dobrze żeby Płatek się odezwał w tym temacie, on chyba już tam łaził i wietrzył za skarbami.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez le_szek w 12 Mar 2008, 14:07

Kolejna wycieczka się szykuje :)
Aczkolwiek z tymi śladami może być problem m.in. z powodu linii okopów - chyba, że gdzieś w archiwach znajdą się doniesienia o tajemniczych zniknięciach żołnierzy kopiących umocnienia ;)
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Sławek w 12 Mar 2008, 14:13

Czekamy na Płatka bo ja już tu nic nie wymyślę.

P.S.
Kojarzą mi się jakieś spore zalewiska w tym lesie ( lata 90 te).
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez le_szek w 12 Mar 2008, 14:13

A co do punktów charakterystycznych - chyba jedynym, który można potraktować za pewnik są budynki przy stacji (na dole zdjęcia, jeden z niebieskim dachem), ale trochę by się trzeba nachodzić ;)
No, chyba że się zachował nasyp kolejki do Alberta po drugiej stronie bajorka.
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez le_szek w 12 Mar 2008, 14:15

Zalewisk (i miejsc ze śladami) jest tam sporo, podejrzewam, że po roztopach albo po dłużej trwających deszczach większa część terenu jest zalana.
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Sławek w 12 Mar 2008, 15:11

Te zalewiska powstają pewnie w obniżeniach spowodowanych płytką eksploatacją lub w miejscach wybierania gliny dla cegielni - znajomy obrazek z innych okolic.
Domiary od charakterystycznych elementów ( o których wspominasz ) do szybu zaznaczonego na mapie trzeba przeliczyć wg skali mapy na metry i na długość średniego kroku i zrobić trasę w terenie najlepiej po linii prostej :D . Jak coś się trafi w rejonie tak w przybliżeniu wyznaczonego szybu to można wtedy rozpatrywać czy to ślady po szybie czy nie.
Chociaż szyb jest zaznaczony w pobliżu drogi to najlepiej byłoby przejrzeć w tym rejonie dokładnie pas pobocza po obu stronach ( poprawka na dokładność mapy i ewentualne przebudowy drogi w stosunku do stanu pierwotnego ), chyba że jest obecnie pod jezdnią, to pozostaje zerwanie asfaltu :D .
Wspominałeś też w innym poście o zagłębieniu przy działkach za trasą DK - to może być ślad po tym szybie kop. Maksymilian.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez le_szek w 12 Mar 2008, 21:00

To przy działkach to pewnie zagłębienie po drugim szybie - zauważ, że na mapie szyby tej kopalni są po obydwu stronach drogi.
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Płatek w 12 Mar 2008, 21:29

Oprócz tego co znalazł Leszek to mnie udało się jeszcze natrafić na mały kamienny mostek zaraz za przystankiem MPK i znikome reszki fundamentów.Samego miejsca po szybie brak,teren ciągnął się jakieś dobre 400m na Płd z tym że teraz tam stoją domy budowane w latach 2000.Kopalnia sąsiadowała prawie bezpośrednio z dość duzą cegielnią po której zostały doły wypełnione wodą.Woda obfituje w rybostan liny,szczupaki,krasnopiórki,karasie i sporo zaskrońcy.


Jeszcze jedno,chyba w pierwszej przecznicy osiedla Stasic przy lesie jest resztka nasypu z okresu działania tej kopalni.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Sławek w 12 Mar 2008, 23:40

A więc nie zostało tego wiele i ślady kopalni raczej niskiej jakości.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 13 Mar 2008, 11:34

to może jakaś wspólną wycieczkę w te tereny zrobimy?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 13 Mar 2008, 12:34

Chętnie.
Czekam na propozycje terminu.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 13 Mar 2008, 15:57

najbliższa sobota 10.30?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

cron