Szyb wentylacyjny "Jan" w Czeladzi

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 22:09

Sławek napisał(a):Ta mapka nad którą się męczymy ma zanaczone wszystkie szyby, czyżby szyb o którym piszesz był już bardzo dawno temu zlikwidowany i nie uwzględniono go na mapie.

Poza "Janem" of course.
A szyb o którym tak się rozpisywałem, w poblizu drogi na Siemianowice, mógł wcale nie być szybem i dlatego go nie ma na mapach.
Ja kurcze rozpisując się o szybie chyba nieźle namieszałem, ale jesli to nie był szyb to na pewno jakaś pompownia kopalniana.
Na poczatku lat 80 wokół tego "szybu" (pisał będę o nim w cudzymsłowiu) jak już pisałem wczesniej było masę szlamu pokopalnianego. Potem stopniowo ten teren zarastał i dziś jest to już niezły lasek
Zlikwidowany został gdzieś w połowie lat 80, może pod koniec, więc podobnie jak szyb "Hieronim", a na pewno później niż szyb"Wojciech"
jeśli więc na mapie jest ten ostatni, to i ten mój "szyb" tez powinien być, chyba że rzeczywiście podchodził już pod OG Siemianowice albo nie był szybem.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 22:22

Może od Bańgowa ( ten szyb był zawsze wyposażony w rurociągi sytemu głównego odwadniania ) szedł jakis odpływ do osadników szlamowych które były zlikalizowane przy granicy obszarów gorniczych obu kopalń.
Brynica jest stosunkowo blisko a więc zrzut odstanych wód kopalnianych do rzeki był realny.
Namieszać nie namieszałeś, kojarzymy po prostu pewne fakty.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 22:38

całkiem możliwe, że to był jakis oddział z Bańgowa, bo główne osadniki z Bańgowa znajdowały się niedaleko samego szybu Bańgów. po drugiej stronie ulicy przy parku zwanym "Bażantarnią". Było ich tam conajmniej kilka. obecnie większośc z nich zagospodarowana jest przed przedsiębiorstwo składowania odpadów "Landeco" (nie jestem pewien czy nadal ta firma tak się nazywa)
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 22:55

Taką hipotezę trzeba by przyjąć, troszkę dziwną mi się wydaje lokalizacja szybu tak blisko granicy obszarów górniczych kopalń, nie zetknąłem się z taka sytuacją.
Obecnie woda odpompowywana szybem Bangów jest odprowadzana do Brynicy Rowem Michałkowickim.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez bartosz98 w 01 Lis 2007, 00:08

Witam
Cóż kolega Doczu ma chyba rację - wyciągnąlem starą mapę z Czeladzią (1956) i natej mapie znalazłem (poza gł. rejonami kopalń saturn i czeladź):
Szyb Wojciech,
szyb Jan,
Sz. Kondratowicz,
Szyb Korneliusz,
III szyb,
sz. Julian,
nie podpisany szyb w okolicy dzisiejszego shela naprzeciw Górniczego - dla mnie jest to budowana Pogoń C,
szyb Aleksander jakies 300 metrów na wschód od "Józefowa"
oraz szyb Graniczny :D z lokalizacją ok. kilomatra na zachód od takiej małej stacji benzynowej przy moście na Brynicy, po lewej stronie drogi na Bytom ok 150 metrów od niej.
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez bartosz98 w 01 Lis 2007, 00:13

zapomniałem dodac że: na OG Saturn (dawny Saturn, Milowice, czeladź) istnialo w przeszłości 36 szybów i 6 upadowych. Wg danych na 1999 rok 23 zlikwidowano w sposób dostateczny a 9 nie (nie sumuje sie do 36 ale to jest cytat). niedostatecznie zlikwidowano szyby: korneliusz, 15,16 i VI Jan
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez Sławek w 01 Lis 2007, 00:17

Przy takiej argumentacji przyznaję rację Doczowi :D

No cóż, tak jak wcześniej wspominałem gimnastykowliśmy się pół dnia nad jedną mapką ale niestety źródeł innych było brak. Tak podejrzewałem że przydałaby sie jakaś stara mapa ale niestety takich z tego rejonu nie posiadam a i sam temat kop. "Saturn" jest też dla mnie w pewnej mierze nowym doświadczeniem.
Jeżeli nie sprawi to problemu to wstaw skana starej mapy.
Pozdrawiam.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Marcin Boruta w 01 Lis 2007, 00:28

Sławek napisał(a):Hm... mało tego szybu Korneliusz w zestawieniu też nie widzę.


bo to jest zestawienie szybów, które były czynne po połączeniu trzech kopalń "Czeladź" "Milowice" i "Saturn" w jedną "Czerwona Gwardia".

w moim poście na samej górze jest napisane, że szyby "Korneliusz" i wentylacyjny numer trzy zasypano w 1966 roku,

co do map to też mam kilka, jak będę miał chwilę to wrzucę
Pozdrawiam
Marcin Boruta
-------------------------
www.czeladz.org.pl
www.forum.czeladz.org.pl
Awatar użytkownika
Marcin Boruta
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 24
Dołączenie: 01 Lip 2006, 17:58
Miejscowość: Czeladź

Postprzez Sławek w 01 Lis 2007, 00:51

Dzięki za uzupełnienie, no to temacik fajnie się rozwinął.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez bartosz98 w 01 Lis 2007, 01:00

Sławku nie posiadłem do tej pory :oops: umiejętności wstawiania map. Podaj na priwa swój adres e-mailowy to zrobie zdjęcie i jutro podeślę. sam chętnie bym zobaczył mapką na której opieraliście się w dyskusji.
pozdrawiam
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez Sławek w 01 Lis 2007, 01:14

Mapka jest wstawiona na stronie 1 tego topiku ale jeśli chcesz otrzymać plik .jpg tej mapy to muszę znać Twój adres mailowy bo przez priva nie da się przesyłać załączników do poczty.
Na twoją prośbę o maila już odpowiedziałem.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 01 Lis 2007, 05:09

Marcin Boruta napisał(a):w moim poście na samej górze jest napisane, że szyby "Korneliusz" i wentylacyjny numer trzy zasypano w 1966 roku,


Nie wiem jak szyb nr 3, ale szyb "Korneliusz" NA PEWNO nie został zasypany w 1966 bo w przeciwnym razie nic bym o nim nie wiedział i nie widziałbym go.
A szyb w okolicy tego wiaduktu widziałem na bank.
Może sam szyb był zasypany ale cała infrastruktura stała jeszcze z 20 lat, tego nie wiem, ale na bank ten szyb stał tam w latach'80
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Doczu w 01 Lis 2007, 05:19

bartosz98 napisał(a):Witam
nie podpisany szyb w okolicy dzisiejszego shela naprzeciw Górniczego - dla mnie jest to budowana Pogoń C

Nie znam nazwy tego szybu, ale z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że był to szyb do celów podsadzkowych, ponieważ pamiętam że w tamtej okolicy była piaskownia, gdzie chodziliśmy się bawić jak jeszcze mieskałem na Piaskach. Ehh - czas młodzieńczych wypraw :-)
Z Piasków wyprowadziłem się w 1981 i już nie pamiętam czy wtedy jeszcze funkcjonował, ale nic mi nie wskzuje żeby mogło być inaczej.
Na pewno funkcjonował do 1980 roku.
Przy okazji, nie wiem czy to nie był też szyb wentylacyjny, ale to tylko takie moje dywagacje. Ja szyby wentylacyjne zapamiętuję głównie po dźwięku jaki wydają.
A co do Szybu "Kondratowicz" to on też był do celów podsadzkowych, ponieważ kojarzę że niedaleko ul.ogrodowej była piaskownia, a za przedszkolem w tej okolicy można do dziś zobaczyć jeszcze nasyp kolejowy, który na mapie jest dobrze zaznaczony (nie tyle nasyp co kolej). Tak więc myliłem się podając wcześniej jako lokalizację okolice pętli autobusowej.
Ten szyb też w latach 80, albo i na początku lat '90 jeszcze funkcjonował.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Marcin Boruta w 01 Lis 2007, 09:44

Doczu napisał(a):Nie wiem jak szyb nr 3, ale szyb "Korneliusz" NA PEWNO nie został zasypany w 1966 bo w przeciwnym razie nic bym o nim nie wiedział i nie widziałbym go.


ja tylko cytuję informacje z monografii kopalni, a czy są dokładne to już insza inszość :/
Pozdrawiam
Marcin Boruta
-------------------------
www.czeladz.org.pl
www.forum.czeladz.org.pl
Awatar użytkownika
Marcin Boruta
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 24
Dołączenie: 01 Lip 2006, 17:58
Miejscowość: Czeladź

Postprzez Doczu w 01 Lis 2007, 09:55

Marcin Boruta napisał(a):ja tylko cytuję informacje z monografii kopalni, a czy są dokładne to już insza inszość :/

No wiem. Nikt do Ciebie pretensji nie ma. Ja te informacje tylko uściślam :-)
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

cron