Szyb wentylacyjny "Jan" w Czeladzi

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 19:52

Niestety za moich czasów, gdy tam chodziłem, nie widziałem tam zadnego składu drewna. Żadnych stempli itp
Wentylacyjny na pewno też nie był.
Cholera nie mogę sobie skojarzyć czy miał wieżę zastrzałową czy basztową ale chyba tą drugą
Ogólnie sam szyb sałbo kojarze - cześciej budynek przy szybie, ponieważ wybijaliśmy tam szyby i gonilismy się ze stróżem oraz psami :-)
Budynek był parterowy z bardzo ładną oranżerią. Raz nawet udzielono nam tam schronienia podczas ulewy.
Postaram się odświezyc pamięć z kolegami, z którymi tam wówczas chodziłem.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 19:59

Aaaaa czekaj czekaj... pomyliłem szyby. Ten szyb "Korneliusz" z tego co widze jest w stronę Bedzina.
Jest to szyb o którym już gdzies tutaj pisałem. Chyba przy okazji szybu trzeciego.
Był to szyb z tego co pamiętam wentylacyjny, zburzony też gdzieś w okolicach lat 90. Znajdował sie tuz za wiaduktem kolejowym a przed stacją pomp czy uzdatniania wody, po prawej stronie jadąc do Bedzina.
Ten teren z tego co kojarzę jeszcze chyba zagospodarowany nie jest więc może jakieś pozostałości by były.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 20:01

Przyjmijmy zatem wstępnie że był szybem materiałowym.

Czy mapka posłana mailem jest czytelna dla Ciebie ?
Jak są jakieś wątpliwosci to pytaj.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 20:13

no w sumie jest czytelna :-)
Jest tam trochę znaczków, których znaczenia nie rozumiem (te piorunki przy uskokach - ro ruchy górotworu ?), ale nie miałem za duzo do czynienia z mapami specjalistycznymi.
Generalnie jak pisalem w mailu - jakbyś mógł, to prosiłbym o podesłanie skanu z cześcią bardziej w stronę Siemianowic
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 20:14

Troche spoźniłem się z postem, nawiązywał do poprzedniej kwestii.
Nawiazujac do ostatniej to przy drodze na Będzin nie ma już innego szybu
niz Korneliusz, troche dalej na E jest szyb nr3 ( chyba okolice M1) a w drugą stronę na NW przy torach kolejowych szyb Kondratowicz (?).
te piorunki to oznaczenia linii energetycznych, ta mapa to hybryda mapy wyrobisk dołowych i mapy topograficznej powierzchni a że przy uskokach piorunki to przypadek bo uskoków i linii energrtycznych jest od diabła i się nakładają.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 20:27

no domysliłem się właśnie co to te piorunki, po ich przebiegu własnie koło szybu "Korneliusz"
A co do szybu Kondratowicz, to coś mi się własnie kojarzy że tam było składowisko drewna. Znajdował się on za zakładami przemysłowymi w okolicy obecnej petli autobusowej. Niestety dokładnej lokalizacji nie kojarzę, bo już lata w tamtym rejonie nie byłem. Ale przy okazji zerknę - może sobie coś przypomne.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 20:32

No to nam się pomału wszystko do kupy układa.

Skana właśnie przed chwileczką wysłałem tylko nie wiem czy będzie ok. bo mapka obejmuje tylko obszar górniczy KWK Saturn.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 20:50

No to w takim razie szyb, który opisywałem tak bogato, ten, z oranżerią i którego sylwetki nie mogę sobie przypomniec znajduje się tuż za 'granicą" lub na granicy OG KWK "Saturn"
W miejscu gdzie granica OG przecina drogę w kierunku Siemianowic, Bytomia, biegnie taka odnoga, która własnie prowadziła do tego szybu, przy którym były te muły itp, oraz to źródełko.
Dysponujesz może jakimiś mapami z tych okolic ?
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 21:03

W tej chwili nie posiadam, ale po niedzieli coś spróbuję znaleźć.
Z tego co opisujesz to wydaje mi sie że chodzi o szyb "Bańgów" dawnej kop. Siemianowice a obecnie czynny szyb Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń - rejon Siemianowice.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Marcin Boruta w 31 Paź 2007, 21:12

http://forum-czeladz.sxx.pl/phpBB/viewtopic.php?t=515

tu macie co nieco o szybach w Czeladzi, weźcie tylko poprawkę że my nie jesteśmy takimi fachowcami jak wy ;)
Pozdrawiam
Marcin Boruta
-------------------------
www.czeladz.org.pl
www.forum.czeladz.org.pl
Awatar użytkownika
Marcin Boruta
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 24
Dołączenie: 01 Lip 2006, 17:58
Miejscowość: Czeladź

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 21:19

nie nie - Sławku.
Szyb Bańgów jest dalej i jest po prawej stronie drogi jadąc do Siemianowic.
Wiem który to. On ma jedną wieżę taką drewnianą.
Ten szyb o którym pisze znajdował się na samiutkiej granicy Czeladzi z Siemianowicami. Dosłownie przy znaku z herbem czeladzi trzeba było skręcić w lewo.
Obecnie szyb już nie istnieje dłuższy czas i nie wiem czy na jego miejscu już tam czegoś nie wybudowano.
A tak mi się jeszcze coś kojarzy, że chyba napełniano tam przez pewien czas butelki z wodą mineralną oraz oranżadą. Ale równie dobrze te napoje mogły byc tam tylko przechowywane.
Wiem jednak na pewno że w poblizu (dosłownie tuz za ogrodzeniem) była rura z której ludzie pobierali wodę. Mówiono na to źródełko, ale z rzeczywistym źródłem nie miało to nic wspólnego.
Rura ta prowadziła do budynku 'szybu" Kurcze nie jestem teraz pewien czy tam był budynek szybu czy jednak był to burynek jakby pomp czy czegoś w tym rodzaju.
Nawet tam szwędaliśmy się ale pamięć mnie zawodzi i nie mogę sobie skojarzyć.
Być może więc na mapach górniczych może on nie być oznaczony jako szyb, a jakaś pompownia czy coś.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 21:26

Marcin Boruta napisał(a):http://forum-czeladz.sxx.pl/phpBB/viewtopic.php?t=515

tu macie co nieco o szybach w Czeladzi, weźcie tylko poprawkę że my nie jesteśmy takimi fachowcami jak wy ;)

Marcin - Ty będziesz widział o którym "szybie" mówię. Pisże celowo w cudzymsłowiu, ponieważ już na 100% nie jestem pewien czy to był szyb czy jednak jakaś pompownia.
Obiekt ten znajdował się naprzeciw "wylewów". Po drugiej stronie drogi. Mniej więcej jakieś 100m od drogi prowadzącej do Siemianowic
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 21:28

Dzięki Marcin za pomoc, na waszym forum jest tez dużo fachowych informacji, pozwoliłem sobie zacytowac z twojego postu zestawienie szybów Kopalni "Saturn" (Czerwona Gwardia):


1) Szyb nr 1 — wydobywczy, głębokości 364 m, wyposażony w przedziale południowym w urządzenie skipowe (skip pojemności 12 ton), a w przedziale północnym — w urządzenie dwuklatkowe z klatkami 4-piętrowymi
2) Szyb nr 2 - materiałowy, zjazdowy i wdechowy, głębokości 347 m,
3) „Kondratowicz" — wentylacyjny, podsadzkowy i materiałowy, głębokości 248 m,
4) „Hieronim" — wentylacyjny, głębokości 146 m,
5) „Wojciech" — wentylacyjny, głębokości 123 m;
dawne "Milowice"
6) „Anna" — główny wydobywczy, głębokości 231 m, wyposażony w skipy pojemności 6,25 tony z jednym piętrem klatkowym do jazdy ludzi,
7) „Aleksander" — materiałowy, zjazdowy i wydobywczy dla bentonitu,
głębokości 248 m,
8) „Wiktor" — zjazdowy i materiałowy, głębokości 205 m; jest on wyłączony T.S ruchu ze względu na zły stan obudowy i przeznaczony do modernizacji,
9) „Łoboda" — materiałowy, głębokości 177 m (wyłączony z ruchu),
10) „Pogoń M" — podsadzkowy i materiałowy, głębokości 173 m,
11) Szyb nr IV — wentylacyjny, głębokości 138 m,
12) Szyb nr V — wentylacyjny i podsadzkowy, głębokości 130 m,
13) Szyb nr VI — wentylacyjny i podsadzkowy, głębokości 65 m;
dawna "Czeladź"
14) „Paweł" — wydobywczy, zjazdowy i materiałowy, głębokości 244 m, wyposażony w przedziale głównym w urządzenie skipowe (ze skipami pojemności 6,25 tony), przystosowane też do opuszczania materiałów i jazdy ludzi,
15) „Piotr" — materiałowy i zjazdowy, głębokości 214 m, wyposażony
w urządzenie wyciągowe klatkowe z maszyną elektryczną,
16) „Pogoń C" — podsadzkowy, materiałowy i wentylacyjny, głębokości 197 m,
17) Julian" — zjazdowy, materiałowy i podsadzkowy, głębokości 174 m
18) Szyb nr 2 — wentylacyjny, głębokości 213 m. (Abraham ???)
Ostatnio edytowany przez Sławek, 31 Paź 2007, 21:36, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 21:33

Brakuje mi w tym zestawieniu tytułowego szybu "Jan".
Czyżby krył się on pod którąś cyfrą ?
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 21:39

A rzeczywiście, chyba że został pominięty przez przypadek w cytowanym zestawieniu.
Ta mapka nad którą się męczymy ma zanaczone wszystkie szyby, czyżby szyb o którym piszesz był już bardzo dawno temu zlikwidowany i nie uwzględniono go na mapie.
Hm... mało tego szybu Korneliusz w zestawieniu też nie widzę.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron