Szyb wentylacyjny "Jan" w Czeladzi

Szyb wentylacyjny "Jan" w Czeladzi

Postprzez Doczu w 26 Paź 2007, 19:05

Dziś wybrałem się na "stare śmieci" i dosłownie i w przenośni.
pojechałem do czeladzi zobaczyć pozostałości szybu wentylacyjnego, który znajduje się obok wysypiska smieci w Czeladzi.
Budynek szybu to miejsce w którym poznawaliśmy z kolegami infrastrukturę górnicza :-)
Szyb znajduje się w tej lokalizacji N50 18.428 E19 03.070
Poniżej kilka fotek z szybu:
Widok ogólny
Image

Kanał
Image

kanał w środku. Na dole widać zejście do części podziemnej
Image

Cześc podziemna widoczna na dole zdjęcia powyżej. Jak widać zasypana.
Image

Kanał rewizujny czy coś w tym stylu. Po zejściu do niego można było 'zrewidować" pobliże wlotu podziemnego na zdjęciu powyzej.
Image

Kanał w środku. Foto robione przez tą częśc, która widoczna jest 3 zdjęcia wyżej
Image

Chyba wlot powietrza na dół. pamiętam że ten element wychodził już z budynku szybu, a tuż przed nim znajdowała się turbina. Miałem okazję oglądać ją jako łebek od środka. Wtedy jeszcze wszystko działało. Za moimi plecami była kiedyś transformatorowania tego szybu.
Image

To jest zakręt tego kanału tłoczacego (tak przypuszczam że tłoczący). Kiedyś, jak już szyb przestał pracować, ale cała infrastruktura nie była rozkradziona, planowaliśmy zejście tym kanałem "na dół" na szczęście mieliśmy za krótką linę, bo inaczej chyba nie byłoby szans na wyjście spowrotem. Chyba że szyb nie był poniżej pionowy, tylko przechodził w upadową. u góry widać kawałek rury. Być moze odwiert próbny albo coś. Nie przypominam sobie aby ta rura wystawała tam w trakcie pracy szybu.
Image

A poniżej budowla ( N50 18.442 E19 02.973 ), którą kiedyś uznawaliśmy za przyczółek mostu kolejowego, gdyz w pobliży były tory, ale teraz, po blizszym przyjrzeniu się widzę, że to nie był most, bo widać odspawane kawałki jakby metalowej podpory (na następnym zdjęciu). Kiedyś, kilka metrów od tej budowli znajdowała się sztolnia wchodząca wgłąb wzniesienia. Wyglądała jak bunkier w kompleksie riese. Na końcu niej znajdowało się zejscie jakby do szybu, które było zamulone pisakiem z wodą. Moja teoria jest taka, że może była tu kiedyś prowadzona zamułka.
Obecnie wlotu do sztolni nie zidentyfikowałem, ponieważ wysypisko śmieci już go zasypało, a obecnie już rosną tam młode drzewka. Ale gdyby machnąć parę razy łychą koparki to mniej więcej wlot pamiętam gdzie był :-)
Image

A poniżej własnie odspawany element
Image


Gdyby ktoś miał jakieś info na temat tego szybu (nie ukrywam że liczę znów na Sławka:-) to będę wdzięczny.
Szyb został zlikwidowany gdzieś w końcówce lat '80 lub na samym poczatku lat '90

Pozdrawiam.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 26 Paź 2007, 23:18

Szyb wentylacyjny wraz z obiektami towarzyszacymi jest w części naziemnej doskonale zachowany. Opis i interpretację zdjęć zrobiłeś bardzo szczegółowo i fachowo. Postaram się odszukać kogoś kto tam pracował to może coś dorzucę gdyż moja wiedza na temat kopalń w Czeladzi jest mało szczegółowa.

Jeżeli chodzi o twoje wspomnienia to dobrze że w nie schodziliście kanałem wentylacyjnym gdyż zwykle kanały takie są mocno nachylone ok. 40 st. i mają wlot bezpośrednio do rury szybowej na dosć dużych głębokościach , gdy to wszystko działa może ewentualnie być zamontowana gumowa przesłona tzw. mebrana, nie ma żadnych zabezpieczeń dla ludzi z oczywistych względów.
Lepiej w takim przypadku w celach eksploracji włazić bezpośrednio do szybu.
Wrzuć jakiś pobieżny opis lokalizacji ( np pobliskie ulice itp ) bo nie mam map górniczych z okolic Czeladzi, będzie łatwiej szukać informacji na temat szybu.
Ostatnio edytowany przez Sławek, 26 Paź 2007, 23:27, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 26 Paź 2007, 23:24

No schodzić tam to chcieliśmy tuz po tym jak szyb został wyłączony z eksploatacji. Jakoś nie chciało nam się tam schodzić jak widzieliśmy te wielkie turbiny :-)
A co Sławku myslisz o tej betonowej podporze ? Jak myślisz co to mogło byc ?
Może na zdjęciu tego nie widać, ale z tego betonu, ten metalowy element wtychodził pod kątem.

Aaa i jeszcze jedna sprawa. jesli masz wiedzę w tym temacie to powiedz proszę czy powietrze na dół tłoczono tym kanałem, który połaczony był z tym "kominem", czy tędy powietrze było wyciągane, a tłoczone tym tunelem, który wygląda jak bunkier schodzący w głąb ziemi ?

co do lokalizacji, to proponuję wkleić współrzedne, które podałem na poczatku do googleEarth.
Ulica to "Szyb Jana" Niedaleko KWK "Saturn" w kierunku zachodnim od kopalni, w odległości ok60-800 m od niej.
Ostatnio edytowany przez Doczu, 26 Paź 2007, 23:32, edytowano w sumie 1 raz
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 26 Paź 2007, 23:31

Nie wiem jaka tam była wież szybowa - basztowa czy zastrzałowa, jeżeli ten drugi rodzaj to może być pozostałość po zastrzałach wieży ( skośne podpory )
Ten charakterystyczny komin służył przeważnie do celów wydechowych ( wyciaganie zużytego powietrza) i był połączony z wentylatorami i poprzez kanał wentylacyjny z szybem. W razie potrzeby można było odwrócić kierunek pracy wentylatorów i szyb ten stawał się szybem wdechowym czyli tłoczącym powietrze do wyrobisk podziemnych kopalni.
Dzięki za wskazanie lokalizacji przejrzałem sobie też foto satelitarne.
Ostatnio edytowany przez Sławek, 26 Paź 2007, 23:52, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 26 Paź 2007, 23:47

No to trochę rzuciłes światła na sprawę :-)
Dziwi mnie jednak że są jakby dwa kanały wgłąb ziemi.
jeden to ten widoczny na zdjęciu nr 4 i pośrednio na fotkach2 i 3, a drugi znajdował się w tym "bunkrze" schodzacym do ziemi. Zdjęcia 7 i 8 (to własnie w ten kanał chcieliśmy schodzić)
Co do tego betonowego czegoś, to tez mi ten metal pasowałby do satrzałów, ale kurcze nie pasuje mi tam ta sztolnia, która była, oraz tory kolejki i sama lokalizacja gdyby to był szyb, ponieważ to znajduje się w takim dole, gdzie akurat kawałek jest jakby wypłaszczenia.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 27 Paź 2007, 00:02

Być moze szyb był wykorzystywany też do celów podsadzkowych stąd dość rozbudowane jego zaplecze i mnogość kanałów prowadzacych do podziemi. Sztolnia ( upadowa) mogła udostepniać jakieś płytsze poziomy będące pozostałością po starszych robotach górniczych a szyb udostepniał inne głębsze rejony kopalni. W naszym regionie roboty górnicze z różnych okresów bardzo często nakładają się na siebie tworząc przestzreń podziemną "niebywale rozkopaną" :D .
Dla lepszego rozeznania nie wykluczam wizji lokalnej bo wtedy lepiej się kojarzy poszczególne obiekty kopalniane.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 14:47

Mam troszkę więcej informacji więc uzupełniam poprzedni post:
W rejonie szybu "Jan" był jeszcze szyb "Wojciech" w odl. ok. 40 m na NE , niestety miałem dostęp do fatalnej mapy w dużej skali, prwdopodobnie 1: 10 000 i odległość może być nieprecyzyjna. Mapa pochodzi z 1995 roku i oba szyby są oznaczone jako zasypane.
Szyb "Jan" będąc szybem wentylacyjnym służył też do celów podsadzkowych. Szyb "Wojciech" był prawdopodobnie szybem podsadzkowym. Teren sąsiadujący z szybami stanowił wyrobisko dawnej, lokalnej piaskowni dostarczającej piasek podsadzkowy do pobliskich szybów.Odkrywka miała pierwotnie ok. 10 ha powierzchni, obecnie teren ten podlega ( podlegał ) rekultywacji technicznej.
Jeżeli chodzi o głębokość szybów "Jan" i "Wojciech" to muszę się oprzeć na analogii do schematu głównych wyrobisk kopalni "Saturn" -prawdopodobnie zgłębione były do poziomu 210m lub 290m.
Dalsze dane będę uzupełniał w miarę dostępu do informacji.
Przygnębiający widok przedstawiają niszczejące pozostałości starych mogących być spokojnie uznane za zabytkowe zabudowań kopalnianych przy ulicy Dehnelów oraz kikut szybu N-I z widoczymi jeszcze na szczycie wieży szybowej kołami linowymi wyciągu szybowego.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 15:15

Dzięki Sławku za zajęcie sie sprawą.
Twoje dane definitywnie wskazują na szyb w miejscu, które oznaczyłem. Odległośc jest w miarę precyzyjna (+/- 10 m)
Tak więc zdjęcia, które przedstawiłem pod szybem "Jan" to zdjęcia resztek szybu "Wojciech".
W tej okolicy rzeczywiście teren jest piaszczysty. obecnie już nie tak bardzo (zarósł) ale pamiętam że bylo tam duzo piachu w poblizu tej podpory szybu.
W czasie gdy szyb "Jan" pracował pełną parą, szyb "Wojciech" już nie istniał.
Pamiętam w tamtym rejonie pierwszy raz byłem w 1981 lub 1082 roku i tego szybu juz nie było, tylko wlasnie ta podpora i duzo piasku.
Co zaś do tej sztolni, to ona z tego co pamietam miała wejście podobne trochę do okien w gotyckich kościołach (takie jakby trójkątne u góry) i samo wejście było mniejsze niż przestrzeń sztolni. Wewnątrz niej znajdowały się kiedyś lampy oraz rury. Sztolnia miała kształt odwróconej litery L gdzie wejście znajdowało wię na tym długim końcu. Za zakrętem znajdował się taki otwór, do którego dało sie kawałek zejśc po drabince, ale po ok 4 szczebelkach reszta była zamulona i stała woda.

A przy okazji - z tego co pamiętam to ok 500 m na południe od szybu "Jan" znajdował sie jeszcze jeden szyb wentylacyjny. Tez za czasów jak tam chodziłem, to pracował jeszcze. Ale został zlikwidowany nieco wcześniej niż "Jan". To tak gwoli uzupełnienia.
A Sławku Ty jestes właścicielem tych map na których sprawdzałeś lokalizację szybu ?
Jesli tak, to miałbys mozliwość przesłania mi wycinku tak gdzieś w promieniu ok 1 km od szybu "Jan" ?
Pozdrawiam.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 15:30

Nie wiem czy nie chodzi w tym przypadku o szyb "Hieronim" odległość się zgadza , tylko zlokalizowany on był na SE od szybu "Jan". Orientacyjnie podam, że w pobliżu tego szybu było dość rozległe zwałowisko skały płonnej ( ok. 8 ha ) oraz staw osadowy. Teren ten był poddany w 2004 r. rekultywacji, to też nie wiem czy do tej pory te elementy są widoczne.
Mapa nie jest moją własnością ale mam jej kserokopię i postaram się ją wstawić wieczorem do postu ( i na priwa też ). Jakość może być kiepska ale wycisnę z kserokopii co się da :D.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 15:41

Tak Sławku - to by się zgadzało. To może być ten szyb.
W tym stawie niejednokrotnie się kąpałem, a to zwałowisko było w tym czasie obsadzone drzewostanem (najcześciej akacja).
Nie wiem po co jeszcze mieliby to rekultywować, ale ludziom dziwne pomysły przychodzą do głowy.
Z tego co pamiętam to po tym szybie chyba nic nie zostało już w czasach kiedy ja tam chadzałem, ale wybiorę się tam w najbliższym czasie na rekonesans. Jesli nie teraz to na wiosnę.
A za skanik mapy bedę wdzięczny.

Teraz przypomniałem sobie, że w pobliżu (ok 1 km na Pn-Zach, niedaleko drogi Będzin - Bytom) znajdował się jeszcze jeden szyb, ale jego charakteru nie znam. Na pewno nie był to szyb wentylacyjny, a i podsadzkowy chyba też nie, bo nie przypominam sobie tam żadnej infrastruktury. Długi czas był on dozorowany i ogrodzony. Bardzo dobrze był utrzymany teren w obszarze ogrodzenia, a wokół szybu znajdowały się takie zamuliska, doły itp.
Jak tam pierwszy raz byłem to teren wyglądał jak na ksiezycu - zero roslin tylko szlam wszedzie. Sugerowało by to, że ten szyb był szybem odwadniającym albo coś w tym stylu.
W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdowało się "źródełko" z którego ludzie 9w tym mój dziadek) brali wodę.
Masz go zaznaczonego na tej mapie ? Jesli tak to prosiłbym tez o krótkie info.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 15:48

Chyba chodzi w tym przypadku o szyb "Korneliusz", nieco na południe od drogi, na rogatkach Czeladzi. Jest na tej mapie ( opisany także jako zasypany).
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 15:56

Sławek napisał(a):Chyba chodzi w tym przypadku o szyb "Korneliusz", nieco na południe od drogi, na rogatkach Czeladzi. Jest na tej mapie ( opisany także jako zasypany).

Tak - lokalizacja by się zgadzała. A zaznaczone jest jaki był charakter tego szybu przed zasypaniem ?
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 16:00

Niestety takich danych na tej mapie nie ma, tu muszę "zasięgnąć języka" ale dzisiaj to już prawdopodobnie nie będzie możliwe. Informację tą też uzupełnię jak będę oświecony :D
Pozdrawiam.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 31 Paź 2007, 16:16

Ok. Nie a problemu.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 31 Paź 2007, 19:27

Uzupełniam o mapkę.

Image

Spróbujmy rozszyfrować funkcję szybu "Korneliusz" sami a potem poszukam potwierdzenia:
szyb jest zlokalizowany w pobliżu torów kolejowych i drogi a więc jest łatwy dostęp środków transportowych. Wykluczyłeś mozliwość że był to szyb wentylacyjny, ja wykluczam że służył on do odwadniania gdyż w tej kopalni odwadnianie prowadzone bylo szybami głównymi na Ruchu I i Ruchu II. Pozostaje mozliwość że był to szyb materiałowy.
Gdy skojarzysz sobie, że obok szybu składowane były stosy drewna kopalnianego to mamy na to potwierdzenie.
Skana posłałem tez mailem.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron