Wyprawa do starej kopalni w Sosnowcu.

Postprzez admin w 18 Paź 2007, 11:22

http://www.cbr.edu.pl/rme4/stronki/2.html

" Rok później założył - w spółce z G. Findeisenem, J. Natansonem i T. Szernerem -przedsiębiorstwo akcyjne zajmujące się wydobyciem węgla "Leopold Kronenberg i Sp.", przekształcone w 1874 w Warszawskie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych. Towarzystwo to posiadało w Niemczech kopalnie "Kazimierz", "Jakub" i "Feliks" oraz założyło nową kopalnię "Juliusz" w Porąbce. (7). Bezskutecznie starał się w tym czasie o "otrzymanie większych dzierżaw górniczych w Kieleckiem". Chodziło o zakup (lub dzierżawę) od skarbu rządowych zakładów górniczo-hutniczych w Zagłębiu Staropolskim. "
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pakosz w 18 Paź 2007, 12:11

"W 1871 został współzałożycielem Towarzystwa Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych oraz członkiem jego komitetu. W tym samym roku - J. Natanson, L. Kronenberg, G. Findeisen i T. Szerner założyli przedsiębiorstwo akcyjne "Leopold Kronenberg i Sp." (zajmujące się wydobywaniem węgla), które w roku 1874 władze carskie zarejestrowały jako Warszawskie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Hutniczych (w Niemczech pod Sosnowcem). Jego głównymi udziałowcami byli Jakub Natanson i Leopold Kronenberg. Towarzystwo posiadało kopalnie "Kazimierz", "Jakub", "Felicja" w Niemczech. Zbudowało ponadto nową kopalnię "Juliusz" w Porąbce. "

Zastanawia mnie nazwa kopalni "Felicja". Błąd czy też autentyczna nazwa kopalni?
Oczywiście w tekście powinno być : w Niemcach, a nie "w Niemczech".

Co do ewentualnego pomiaru poziomu wody to zastanawiają mnie te zadeklowane i przystosowane do otwierania stalowe rury/kominki wystające z płyt pokrywających szyby. :?: Może poziom wody w tych szybach ma jakiś pośredni związek z bezpieczeństwem eksploatacji na KAZIMIERZU ?
Zastanawiam się również dlaczego zbudowano dwa dość głębokie szyby w tak nie dużej odległości - zaledwie kilkanaście metrów? To o wiele mniej niż w przypadku Gustawa i Kronenberga.
Zastanawiam się także gdzie znajduje się szyb Feliks II. Podobno gdzieś w okolicach Gustawa i Kronenberga ale dokładnie to nie wiem.
Co do wypadu w teren to nie ma problemu. W tygodniu dysponuję wolnym czasem, w godzinach przedpołudniowych.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 18 Paź 2007, 14:14

Co do odległości pomiędzy szybami to nie ma w tym nic dziwnego, odpowiem przykładem z tego samego podwórka: szyby Kazimierz I i Kazimierz II ( wprawdzie odległości większe ale i skala rozbudowy podszybia ze względu na potrzeby ruchowe też większa). Jeden z szybów pelni rolę wydobyweczego a drugi materiałowo- zjazdowego i takimi funkcjami obdziela się szyby główne kopalni.
Rury wystające z płyt dekujących szyb pełniły rolę wziernikową dla celów nie tylko pomiarów poziomu zatopienia ale np. składu mieszanki powietrza zgromadzonego w rurze szybowej ( profilaktyka przeciwpożarowa ) i inne .
Materiały dokumentacyjne, górnicze mówią o Feliksie i tylko takie dane są miarodajne w tym i innych przypadkach dotyczących górnictwa ( są to materiały i dokumenty podstawowe ).
Nie dziwiłbym się gdyby niektórzy autorzy opracowań używali nazwy Sosnowice zamiast Sosnowiec, zwłaszcza dla tych z Warszawy to wszystko jedno :D ( Niemcy /Niemce ).
Odległłość pomiędzy Gustawem a Kronenbergiem też jest niewielka ( o ile pamiętam ok. 10- 20 m, sprawdzę na mapie i podam dokładnie) i nie widzę w tym nic dziwnego, wynika to z funcji szybów i zagospodarowania podszybi.
Podejrzewam że Feliksem II może być ten trzeci szyb znaleziony przez Ciebie, ale muszę to jeszcze sprawdzić. Może być też tak, że zmieniający się właściciele kopalni zmieniali też nazwy szybów, przykład: szyb Jadwiga KWK P-K to ten sam szyb co szyb Klimontów II dawnej kopalni Klimontów. W okolicy szybów Kronenberg i Gustaw nie było innego szybu co wynika z dokumentów górniczych a tylko takie sa dla mnie miarodajne.
Zroby kopalni Feliks I nie mają rzadnego znaczenia dla obecnej działalności kopalni K-J ( jak już pisałem pomiary poziomu lustra wody są bezprzedmiotowe ze względu na brak prowadzenia robót górniczych w tym rejonie a tylko to wymusza prowadzenie profilaktyki przeciw zagrożeniu wodnemu).
Co do wypadu to jednak musimy się umówić w listopadzie w jakąś sobotę bo niestety do południa w tygodniu jestem zajęty ( obowiązki zawodowe).
Ostatnio edytowany przez Sławek, 18 Paź 2007, 20:38, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 18 Paź 2007, 14:50

Dzięki za wyjaśnienia co do bliskiego usytuowania szybów. Informacje o pomiarze poziomu wody pochodzą od mieszkającego obok szybu pana. Nie upieram się przy tym :)

Co do tego tajemniczego szybu "X" to mój rozmówca, mieszkający w jego sąsiedztwie sympatyczny pan twierdzi że nie ma on nazwy, a FELIKS II umiejscawia w rejonie Gustawa i Kronenberga.
Zaczynam się zastanawiać czy któryś z nich nie nosił przypadkiem wcześniej innej nazwy. A może określenie FELIKS II dotyczy pewnego rajonu/oddziału kopalni :?: Choć z drugiej strony konsekwencją nadania znanemu nam szybowi FELIKS numeru "I" może być nadanie kolejnemu FELKOWI dwójeczki.. :)
Może Geolog rozwieje nasze wątpliwości? Wszak dobrze zna ten teren.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 18 Paź 2007, 17:46

Pomału dochodzimy do sedna sprawy.
Otóż była na początku jedna kopalnia (dla uprszczenia w miare możliwości pomijam daty ),o nazwie Feliks I z szybami głównymi Feliks I i Leopold (i tu może być przypuszczenie zmiany nazwy szybu bo jak był szyb Feliks I to mogł ten drugi nazywac się Feliks II) Fedrowała sobie spokojnie aż do wielkiego pożaru którego się nie dało opanować ( ponoć sam Cieszkowski brał udział w akcji) więc zaniechano eksploatacji a kopalnia uległa samozatopieniu. Ponieważ był popyt na węgiel a inwestorzy tracili przez pożar na Feliksie I kasę to otworzyli nieco dalej nowa kopalnię Feliks II z szybami Kronenbrg i Gustaw ( i tu też mogła być zmiana nazwy jednego z szybów kopalnia Feliks II --> szyb Feliks II :idea: ). Tam były podobne problemy co spowodowało że kopalnia ta tez została zamknięta z tym że ponownie eksploatowano ją w latach 20 i na tym koniec. Potem kolejny inwestor w latach 30 otrzymał od poprzedniego właściciela w zamian za rezygnację z dzierżawy innych pól, pola górnicze Feliks I i Feliks II i jeszcze trochę więcej a to "trochę więcej" to kopalnia Dorota z szybami Stara Dorota i Nowa Dorota ( 400 m na S od Starej D.). przyszła wojna i Niemcy zamknęli po pewnym czasie buisness w 1944 roku, pewnie z tych samych powodów co pozostałe kop. (ogień i woda).
A żeby było bardziej pogmatwanie, to przez pewien czas oba Feliksy wchodzily w skład jednej kopalni pod nazwa Jakub.
Mozna to przyrównać do współczesnych zakładów górniczych (kopalń)wieloruchowych tzn. składajacych sie z odrębnych rejonów eksploatacji pod wspólnym zarządzaniem. Przykładem była KWK "Porabka - Klimontów" składajaca się z trzech rejonów eksploatacji posiadających osobne szyby główne : R-I Porąbka, RII Mortimer i R III Klimontów ( kiedyś to były odrębne kopalnie ) Krótko mówiąc konsolidacja produkcji wynikająca z globalizmu ekonomicznego :D .
Przykładem kopalni jednoruchowej była KWK "Sosnowiec".
Dla uzupełnienia poprzedniego mojego postu : odleglość między osiami szybów Kronenberg i Gustaw wynosi 31,5 m.
O konieczności dokonywania kontroli szybów i ich zawodnienia jestem zorientowany najlepiej ( geolog, hydrogeolog górn. czyli info z pierwszej ręki), gdyż osobiście byłem za to odpowiedzialny podczas pracy na KWK K-J. Pomiary te zakończyłem definitywnie gdy ustała taka konieczność. W obecnej chwili nie prowadzi się pomiarów lustra wody w szybach Feliksa w czym jestem też dobrze zorientowany chociaż moje obecne obowiązki zawodowe nie łączą się z kopalnią K-J. :)
Biorę się za analizę map i coś jescze naskrobię w sprawie tego nieszczęsnego szybu bez nazwy.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 18 Paź 2007, 19:13

A gdzie był/jest szyb Nowa Dorota? Czy analogicznie do innych pobliskich usytuowano go w niewielkiej odległości od starej Doroty?

I jeszcze jedno pytanie odnośnie Feliksa I i Leopolda. Czy jeżeli przyjmiemy że szyby te nie mają połączenia z KAZIMIERZEM to czy owe kominki mogą służyć do badania składu powietrza? Jeżeli tak to po co?
A może ten pan z domku w pobliżu szybów miał do czynienia z jakimiś domorosłymi eksploratorami, którzy podając się za pracowników kopalni chcieli sprawdzić ile liny potrzeba aby zjechać na sam dół? I czy będą potrzebne maski i płetwy? :D
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 18 Paź 2007, 19:49

Rury wziernikowe mogą służyć do badania składu powietrza i to że zroby kopalni Feliks I nie mają kontaktu z wyrobiskami K-J nie ma tu żadnego znaczenia. Badanie składu powietzra kopalnianego to jedna z metod profilaktyki przeciwpożarowej stosowanej w górnictwie. Pożar powstały w starych zrobach na skutek przepływu powietrza przez niezlikwidowane wyrobiska kopalni, może być równie groźny jak powstały w czynnej kopalni i może mieć wpływ na jej bezpieczeństwo.
Ponadto pożar taki może stanowić niebezpieczeństwo dla terenów zamieszkałych i nie tylko ( np. emisja ogromnej ilości trujących gazów zawartych w dymach pożarowych gwałtownie wydostających sie z niezlikwidowanych szybów). Ponadto pewne obowiązki zabezpieczenia takich starych kopalń wynikają z prawa Geologicznego i Górniczego w przypadku gdy zroby takie znajdują się w granicach obszaru górniczego czynnej kopalni a tak w przypadku Feliksów jest - leżą w granicach obszaru górniczego kop. K-J.

Mapy przejrzałem i nic rzadnego szybu. Jedynie na jednej z dostępnych mi map w miejscu gdzie miałby być szyb jest zaznaczony i opisany otwór wiertniczy Feliks.
Może to być ślad że chłopaki coś kombinowali bo zwykle roboty przy głębieniu szybu są poprzedzone wykonaniem otworu wiertniczego w celach rozpoznawczych.
Wniosek taki, albo otwór spieprzyli i wydawało się że w tym miejscu jest doskonała lokalizacja i można głębić szyb albo głębienie spieprzyli i np. nie odizolowali w porę poziomu wodonośnego i ich zalało.
Faktem jest że jest to niemy świadek jakiegoś niechlubnego osiagnięcia w dziedzinie sztuki górniczej :D
Wstyd był pewnie tak wielki że nie oznaczyli nibyszybu na mapach i nie nadali mu nazwy. Mamy bubla.

Odnośnie szybu Nowa Dorota to jest on zlokalizowany wg mapy górniczej 400 m prawie dokładnie na południe ( lekkie odbicie na SW) od szybu Stara Dorota i wypada to gdzieś w okolicch krętego odcinka drogi do cmentarza.
Nigdy go nie widziałem podaję dane na podstawie mapy górniczej.

Odnośnie "płetwonurków" :D to może trzeba Maćka przycisnąć pewnie szyb "Bubel" już rozeznał i robi przygotowania do jego zdobycia :D

Układ dwóch ( kilku) szybów głównych z których jeden jest wydobywczy wyposazony np. w skip a drugi materiałowy wyposażony w klatkę do transporu ludzi lub materiałów to dość kosztowne przedsiewzięcie i charakterystyczne dla dużych kopalń nastawionych na duże wydobycie. Oczywiście na krańcach udostępnionego złoża musiał być usytuowany szyb wentylacyjny (lub kilka szybów w zależności od potrzeb ) wymuszający obieg świeżego i zużytego powietrza w wyrobiskach górniczych.
W przypadku starych małych kopalń a taka była Dorota inwestora nie stać bylo pewnie na taki układ szybów a więc jeden szyb musiał sprostać wymaganiom transportu urobku, ludzi i materiałów a drugi mógł pełnić rolę wentylacyjną lub wentylacyjną i np materiałową. Takie kombinacje też wchodzą w rachubę. Takie stare kopalenki to można porownać do myszki w obliczu słonia.
Słoń czyli K-J posiada obszar górniczy zajmujący powierzchnię 23,08 km2 a kopalnia Dorota to ledwo 1 km2
Ostatnio edytowany przez Sławek, 18 Paź 2007, 21:05, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 18 Paź 2007, 21:04

Dzięki za informacje.
Mam jeszcze pytanie odnośnie Nowej Doroty. Po której stronie drogi do cmentarza zaznaczono ten szyb? Chciałbym się tam wybrać i zobaczyć co po nim zostało.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 18 Paź 2007, 21:18

Wypada po stronie południowej czyli prawej stronie drogi jadąc w kierunku cmentarza ( w pobliżu od wschodu są jakieś zabudowania) przy czym może wyniknąć pewien brak precyzji, musiałem przenieść sytuację wyrobisk górniczych ze starej mapy na współczesną mapę topograficzną. Pewnie będziesz musiał tam trochę połazić, w koło jest las i pewnie zielsko.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Płatek w 18 Paź 2007, 21:31

Rozmawialem kiedyś z pewnym panem który pamięta szyb na Dorocie,podobno był z drewna.Opowiadał mi też że jego ojciec pracował w jakimś szybie który był na dosyć wysokim wzniesieniu,jakieś wzgórze czy coś takiego.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Sławek w 18 Paź 2007, 21:57

Jeżeli Stara Dorota jest widoczna to może Nowa też się znajdzie.
Gdyby szyb Nowa Dorota był zabudowany drewnem to mogą być problemy, mógł się zapaść i jedynym śladem może być tylko lej.
Teren tam jest raczej płaski.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Płatek w 18 Paź 2007, 22:27

Ten pan dał mi numer telefonu i powiedział że jak będę chciał to pokaze to miejsce gdzie stal szyb.Więc jeśli odnalezienie szybu będzie problemem,to trzeba wykonac telefon do (przyjaciela) :D

17-18 listopad mam wolne ,może jakiś wypadzik?Cały miesiąc aby się przygotować,kto chętny?
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Sławek w 19 Paź 2007, 06:53

Pisałbym się na 17 list. można by przy okazji pogadać z właścicielem działki na której jest upadowa Feliks to "prawie" po sąsiedzku.
Bierzesz sprzęt do wykrywania skarbów ? :)
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Płatek w 19 Paź 2007, 13:42

Wykrywaczem raczej szybu nie znajde :D ale jak chcesz sobie poszukać czegoś wokół szybu to mogę Ci go pożyczyć. :wink:
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Sławek w 19 Paź 2007, 13:52

Jakby nie zrobiło Tobie to kłopotu to weź sprzęciur ze sobą może na jakieś kapsle Polmosu też uda mi się trafić :D
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

cron