Wyprawa do starej kopalni w Sosnowcu.

Postprzez Sławek w 09 Paź 2007, 21:33

Ja z uwagi na mój wyjątkowy brak kwalifikacji w obsłudze liny chętnie popatrzę - a tak w ogóle to BHP na pierwszym miejscu zanim ktoś zdecyduje się tam wleźć.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 10 Paź 2007, 18:19

Płatek napisał(a):Dobra robota :!:
Na jednym ze zdjęć pomiędzy domem a tymi płytami widać cztery kominki wentylacyjne,może służy gospodarzowi jako piwnica?

Nie chciałbym ostudzać Waszego zapału, ale czy te kominki to przypadkiem nie jest odpowietrzenie od przydomowej oczyszczalni scieków ?
Jak dla mnie są za nowe na piwniczne.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 10 Paź 2007, 19:38

Wszystko jest możliwe ale wlot do upadowej Feliks jest zlokalizowany.
Nikt nie twierdził że kominki mają za zadanie wentylować upadówkę może to być i pewnie jest zwykły zbieg okoliczności. Nie znamy kąta nachylenia wyrobiska, może on być na tyle duży, że domniemana piwniczka lub przydomowa oczyszczalnia ścieków są zabudowane nad śladem przebiegajacej dużo głębiej upadowej.
Co znajduje się pod płytami zakrywającymi wejście też trudno zgadnąć. Faktem jest że przy jednym narożu są ślady podkopywania i właśnie w tym miejscu leżą tak jakby miały coś maskować drewniane wrota.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Płatek w 10 Paź 2007, 20:48

Jak będziemy na miejscu to zapytamy gospodarza co jest pod płytą.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Sławek w 10 Paź 2007, 22:24

Otóż to, trzeba się wybrać do Feliksa w odwiedziny.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 12 Paź 2007, 15:40

Tez podobny obiekt - wejscie do upadowej penetrowaliśmy w Jaworznie.
Wchodzi sie jakby przez drewniane wrota ale po ok 15m dalej jest tama w którą wchodzą rury itp
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 12 Paź 2007, 21:42

Ale te wrota to są urwane od jakiejś komórki lub coś w tym rodzaju i rzucone są luźno na płytę betonową tak jakby miały coś zasłaniać.
Przyjrzyj się dokładnie zdjęciu przy narożu płyty nakrytej wrotami jest rozgrzebany otwór.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 13 Paź 2007, 21:16

A więc pewnie sporo wniósłby tu wywiad z tubylcem -
włascicielem poletka.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Pakosz w 17 Paź 2007, 16:57

Wracając do tematu szybów na Feliksie, to będąc wczoraj w tej okolicy popełniłem kilka fotek.

Szyb Leopold
Image

Szyb Feliks I
Image

Image
Z tego co dowiedziałem się od mojego rozmówcy szyby te należały do kop. JAKUB i były połączone torami z szybem Feliks II i odkrywką w okolicach Gustawa i Kronenberga. Starszy pan z nostalgią wspominał czasy ( lata 40-te) gdy razem z kolegami robili psikusy pilnującemu kopalni dozorcy, wożąc się wagonikami-kolebami. Rozpędzali taki wagonik w okolicach Feliksa I i dalej siłami grawitacji jechali pod Feliks II ochoczo zachęcając dozorcę do pogoni ... :D
Dowiedziałem się również że Feliks I i Leopold choć zbudowane przed wojną zostały uruchomione dopiero przez Niemców w czasie okupacji po długotrwałym odpompowywaniu wody. Podobno Polacy nie mogli poradzić sobie z bardzo dużymi napływami wody.
Jedynym śladem po zabudowaniach (oprócz szybów) kopalni jest obecnie ceglany domek mieszkalny w którym znajdowała się kiedyś stacja transformatorów.

Sfotografowałem również dekiel niedokończonego szybu o nie znanej nazwie. Podobnie jak i w innych przypadkach również i tutaj woda pokrzyżował plany budowniczym.
Z tego co wiem szyb ten nie został zasypany. Nie było potrzeby zatarcia śladów zbrodni..........

Image

Na płycie znajduje się nieczytelny napis.
Image

Mój przewodnik w latach 50-tych wchodził do tego szybu. Znajdował się tam dobrze zachowany przedział drabinowy. Do pewnego poziomu drabiny były stalowe, a poniżej drewniane.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez geolog w 17 Paź 2007, 19:23

Tak widzę że podobna tablica jest przy Kronenbergu.
A swoja drogą tnie kojarzę gdzie jest ten
"niedokończony szyb" - gdzieś w poblizu tych poprzednich ?
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Pakosz w 17 Paź 2007, 20:06

geolog napisał(a):Tak widzę że podobna tablica jest przy Kronenbergu.
A swoja drogą tnie kojarzę gdzie jest ten
"niedokończony szyb" - gdzieś w poblizu tych poprzednich ?


Na łąkach, na południe od ul. Feliks.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez geolog w 17 Paź 2007, 21:43

Tez tam penetrowałem ten teren właśnie w poszukiwaniu tego szybu -
mam go zaznaczonego na mapie ale zielska i haszcze skutecznie mi to uniemożliwiały.
Tempo mojego poruszania sie w tym terenie to chyba z 1metr na 1 minutę :lol:
Widzę że to może byc ciekawy obiekt zwłaszcza ze prwdopodobnie jak wywnioskowałem z postu powyżej może być "dostępny"
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 17 Paź 2007, 23:18

Kurcze mam dwie mapy wyrobisk górniczych z tego rejonu jedna z lat 20 a druga niemiecka z 1943 roku i żadnego dodatkowego szybu nie oznaczono ( myślę o tym niedokończonym). Gdybyś Pakosz mógł wrzucić kawałek mapki topograficznej z lokalizacją tego szybu albo domiar do jednego z szybów Feliksa I to spróbuję to przerzucić na mapy dołowe i może mi coś wyjdzie.
Z tego co widzę na zdjęciach to szyby Feliks i Leopold ( według moich informacji też nie zasypane ) są w dobrej formie, a ten trzeci faktycznie może być wart penetracji bo ma dobrą lokalizację no i tez dość ładnie wygląda :D
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 18 Paź 2007, 08:50

Co do Feliksa I i Leopolda to są drożne. Mieszkaniec pobliskiego domu powiedział mi że od czasu do czasu przyjeżdża tam ktoś z kopalni KAZIMIERZ na pomiary poziomu wody.
Penetrację tajemniczego szybu "x" raczej odradzam.
Szyb ten jest zaznaczony na mapie Zagłębia Dąbrowskiego wydanej przez Compass. Znajduje się on w pobliżu zabudowań i dojście jest utrudnione. Szczegóły podam na priva.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 18 Paź 2007, 10:25

Dzięki za przesyłkę, mapę przeanalizuję wieczorem, ale coś mi z tym szybem nie pasuje i myślę że trzeba się tam wybrać na wspólny rekonesans. Ta płyta to chyba klapa włazu kontrolnego, napisów przy nawet największym powiększeniu nie widać, chyba że coś Ci się udało rozszyfrować z natury.

Jeszcze jedno uściślenie - informacja o kontroli przez kopalnię poziomu lustra wody jest błędna,nie ma takiej potrzeby gdyż zatopione zroby Feliksa I stanowią odrębny nie łączący się ze zrobami Feliksa II
( Kronenberg, Gustaw ) zbiornik wodny nie mający wpływu na działalność kop. te odwiedziny prac. KWK K-J to rutynowa kontrola zabezpieczenia szybów.
Nawiasem mówiąc niezłe jaja z tymi "rybakami":D - uznanie za poświęcenie.
Pozdrawiam.

Przy okazji link do Wikipedii o Leopoldzie Kronenbergu ( nazwy dwóch szybów ) bankierze warszawskim, udziałowcu w kopalniach Feliks.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Leopold_Kronenberg
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron