Eksploracja jaskiniowa na Glinnej Górze w Jaworznie

Eksploracja jaskiniowa na Glinnej Górze w Jaworznie

Postprzez geolog w 03 Mar 2007, 19:19

Dzisiaj udalismy się mocną ekipą w składzie: Łukasz, Jarek, Mateusz, Jacek i ja na penetrację Glinnej Góry w Jaworznie.
By odwiedzić to miejsca zaproponował Jarek który na forum speleo tak o tym napisał:


Podczas dzisiejszego spaceru w jednej z bardziej malowniczych części Jaworzna, natknęliśmy się na kilka ciekawych miejsc. Na obszarze paru kilometrów kwadratowych, na planie sporej długości pęknięcia, znaleźliśmy kilka, dość obiecująco wyglądających otworów, z czego większość była zbyt mała, by umożliwić dostanie się do środka.
Większość, bo jeden z niepozornie wyglądających otworów, okazał się być wejściem do sporych (jak na te okolice) rozmiarów jaskini, o pionowym rozwinięciu. Sama jaskinia, znajduje się w dość pospolitym tutaj wapieniu triasowym. Jak napisałem wcześniej, rozciąga się ona na pęknięciu mas skalnych. Nie mając żadnych sprzętów mierniczych, mogę powiedzieć, że jest to największy tego typu obiekt w Jaworznie. Wstępnie jej deniwelację oceniam na 7-10m. Ciężko mi powiedzieć coś więcej na temat jej długości, ponieważ duża ilość trudnych zacisków rzędu ZII-III i zablokowane w szczelinie głazy sprawiły, że postanowiłem nie wchodzić dalej, do czasu aż to wszystko jakoś pozabezpieczamy.
Warto jeszcze nadmienić, że z niektórych otworów, wydobywała się para wodna (i to nie były na pewno jakieś pary fekalio-genne, czy inne – szkodliwe ) i było znacznie cieplej niż w pozostałych. Ale z reguły te „parujące” były za bardzo ciasne, żeby próbować je bardziej eksplorować, bez poszerzania.
Więcej informacji na temat jaskini i tego dość ciekawego obszaru, zdjęcia, będę zamieszczał wraz z dalszą eksploracją tych miejsc. Z wiadomych względów, nie podajemy lokalizacji. Jeżeli jest ktoś zainteresowany wspólną penetracją, to proszę priv, lub ew. mail: infrat@interia

i dalej:Przebiega tamtędy właśnie dość spore pęknięcie tektoniczne, i na nim jest ta jaskinia. Nie wiem tak naprawdę jak ona może być wielka, bo jest dość ciasno. Najgłębszy punkt widziałem na ok. -7m, samemu zszedłem na jakieś -4m. Zaczyna się dość obszerną salą, potem schodzi wgłąb Ciekawe też są te otwory, z których wydobywa się para i jest dość ciepło. Nie mam bladego pojęcia skąd-to-tam.

Na miejscu - niezbyt wybitnym wzgórzu porośnietym lasem z rozległymi polanami leśnymi na szczycie przebiegało kilka równoległych do siebie rowów rozpadlinowych z licznymi otworami z których kilka wyglada zachęcająco do eksploracji. My zajęlismy się tym gdzie Jarkowi udało się zejść najniżej. Zaczęlismy od usuwania luźnych kamieni i gliny z boków szczeliny ale było tego sporo. Po pewnym czasie podjęlismy próbę kopania w dnie rowu ale oderwało się trochę ze sciany na Jarka - na szczęście miał kask. Potem podjęlismy próbe wyciagnięcia odpadłego bloku który dało sie ulokowac z boku. Deszcz spowodował że dalsza eksploracje przełozylismy na inny termin. Obiekt wyglada ciekawie ale trzeba pousuwac kamienie oraz użyc wiader których nie mieliśmy. Oto kilka fot z wyjazdu:

1. Wychodnie skalne w kamieniołomie na zboczu Glinnej Góry:
Image
2. Nasza jaskinia - wejście przed eksploracją:
Image
3. Wyciąganie wielkiego bloku flaszencugiem:
Image
4. CD eksploracji:
Image
5. Mapka z terenem działania:
Image
Ostatnio edytowany przez geolog, 04 Mar 2007, 09:11, edytowano w sumie 1 raz
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez admin w 03 Mar 2007, 21:29

no panowie, gratulacje! odkryliście nową jaskinię
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez geolog w 03 Mar 2007, 22:38

Wokół jaskini która jest w modrzewiowym lasku
są fajne trawiaste polany w sam raz na piknik.
Nieco poniżej małe wychodnie skalne nawet na
krótka wspinaczke. Fajne miejsce i dość zaciszne.
No i szereg zapadlisk gdzie mogą sie kryć inne jaskinie.
Można tutaj sobie też zrobic ciekawą wycieczke rowerową.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Flos_Carmeli w 04 Mar 2007, 00:02

a' propo licznie występujących tam modrzewi - z Łukaszem ochrzciliśmy pierwszą dziurę jako - Jaskinia Modrzewiowa ;)
Flos_Carmeli
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 74
Dołączenie: 19 Lis 2006, 22:29

Postprzez geolog w 04 Mar 2007, 23:53

Oto zdjęcie ciekawego zapadliska na zboczu tej Góry i pozostałości jakiś urzadzeń ( wyciągowych ? ) pewnie z nią związanych.
jak sie spoglądnie na mapke zaznaczony jest tu wykop -
czy to może zasypany wlot jakiejs sztolni czy szybiku ?.
Image
Równie ciekawa jest sprawa świeżo założonej bo w 2004r
betonowej płyty na szczycie wzgórza.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez geolog w 26 Wrz 2007, 00:16

No własnie zbliża się pora jesienno-zimowa i czas na eksploracje tych szczelin.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 26 Wrz 2007, 17:10

Wygląda to na "technocen" ale bez wizji lokalnej nie ruszymy. Przydałoby się jeszcze lepsze rozeznanie mapowe może na jakiejś starszej mapie bedzie więcej szczegółów ( zwłaszcza o ewentualnej eksploatacji górniczej).
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez luk w 26 Wrz 2007, 18:15

mam mape z lat bodaj 60" XXw i w rejonie jaskini jest zaznaczony nieczynny szyb. Niestety nie wiem czy ów szyb znajdowal sie na obecnym terenie kopalni sobieski czy jedyny slad po nim to taki dziwny bunkier poza terenem zakladu. Wiem ze w latach 70/60' XXw w tym szybie ( wentylacyjnym) na linach zjezdzali ludzie z ówczesnego klubu speleo w jaworznie. Jak wiem z opowiesci jednego z tych spelelogów to szyb mial wystawiona rure szybowa ( ceglana ) ponad powierzchnie ziemi a w srodku byly szyny by tam nie wpasc. Problem w tym gdzie ten szyb byl... bo ów bunkier mógl tez byc skladem MW dla kamieniolomiku znajdujacego sie obok... Aha w rejonie górki dzialaly dwie kopalnie rud (male). Jeszcze jest problem bo na sasiedniej górze tez cos bylo ( kamieniolom, jakis szyb, i inne dziwne obiekty i ich slady ) ale kazdy praktycznie jaworznianin myli te góry ... :| i nie raz szukalismy czegos na zlej górze...
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez Sławek w 26 Wrz 2007, 20:05

Czy możesz wstawić skana tej mapy w interesującym nas fragmencie.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez luk w 26 Wrz 2007, 20:43

oj niestety :( musiallym tej mapy poszukac w necie, niestety nie jestem w stanie jej tu umiescic :( ...
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez Sławek w 26 Wrz 2007, 22:10

W takim razie może nam ktoś pomoże i udostępni mapę górniczą z rejonu Jaworzna, dla mnie niestety ten teren jest całkiem obcy. Gdyby coś się jednak znalazło spróbowałbym zrobić interpretację.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 30 Wrz 2007, 22:45

tez w rejonie Jaworzna z chłopakami objeździlismy spory kawał natrafiając na różne obiekty z których zdecydowanie najciekawsza była sztolnia Marian no i ta Jęzor chyba VI którą nam przed nosem zasypali :(
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 01 Paź 2007, 17:56

Czyżby Mariany lub jeden z nich były już spenetrowane? :shock:
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez luk w 01 Paź 2007, 19:07

tak, Marian zachodni zostal "znaleziony" przeze mnie jakies 4 lata temu, niecaly rok temu wchodzilismy do niego w celu eksploracji ;)
Marian wsch. jest jeszcze niedostepny...

http://www.infomag.com.pl/~klimontow/fo ... .php?t=295 tu jest cos wiecej nt. Mariana zach. ( I )
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez Sławek w 01 Paź 2007, 21:14

Przepraszam, umknął mi ten wątek a cały czas miałem na myśli temat Mariana Wschód ( wiercenia) - fotki wlotu były udostępnione przy okazji rekultywacji hałdy.
Oczywiście trzymam kciuki za sukces przy udostępnieniu i eksploracji upadówki.
Ostatnio edytowany przez Sławek, 01 Paź 2007, 23:15, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

cron