Halda - tunel?

Halda - tunel?

Postprzez Mariusz w 04 Lut 2006, 21:53

Witam

Czesto spaceruje po alejkach w okolicy haldy pokopalnianej.
Zawsze sie tam bawilem i ciekawilo mnie to miejsce - inne niz to co widze na codzien, cos innego niz bloki, cos bardziej na uboczu, powiedzial bym nawet, ze to romantyczna okolica z ciekawa, ale nieznana mi historia :)
Dlatego postanowilem napisac tu posta.

Wybaczcie, ze zapytam a nie poszperam, ale jak sie nazywa kopalnia na klimontowie obok komendy? Czy ta halda zostala usypana przez ta wlasnie kopalnie? Halda lezy na terenie Zagorza czy Klimontowa?

Orientuje sie ktos od ktorego roku ta halda byla usypywana?
Od strony zachodniej haldy szly kiedys tory, ta ostatnia nitke w zaglebieniu zaraz obok haldy pamietam, pamietam, ze budzilem sie w nocy i sluchalem pociagu jadacego tamtedy.

Oprocz tego sa jeszcze dwie nitki, ale po nich zostaly tylko ledwo widoczne zaglebienia po podkladach kolejowych - domyslam sie, ze to takze tory do transportu wegla - wie ktos cos na ich temat?
Jak stare moga byc?
Gdzies kolo kopalni znajdowal sie takze oboz gdzie przebywali glownie brytyjczycy, moze mi ktos wytlumaczyc gdzie dokladnie to bylo?


A teraz moje glowne pytanie, ktore zmobilizowalo mnie do napisana posta:
Wlasnie od strony zachodniej haldy (od strony ulicy Koszalinskiej) przy dzialkach stala jakis czas temu pomarańczowa nastawnia sluzaca organizacji ruchu kolejowego. Stojac tylem do haldy, a przedem do gorki po lewej stronie w gorke byly 'wbudowane' drzwi.
Pamietam, ze kiedys byly otwarte, a na koncu 3-5 metrowego pomieszczenia byla sciana.
Pomieszczenie to uleglo zawaleniu, a nie sadze zeby tak samo z siebie sie zawalilo.

Rozmawialem ostatnio z kolega i mowil, ze slyszal kiedys od starszego mieszkanca takze zamieszkujacego okolice haldy, ze w tym miejscu o ktorym pisze byl kiedys tunel prowadzacy gdzies w okolice ulicy Mieleckiej.
Widocznie zostal zamurowany, a pozostala czesc byla przeznaczona jako skladzik.

Czy ma ktos informacje na temat tego tunelu? Czy faktycznie istnial?
W jakim celu go wydrazono i kto go uzywal?


Prosil bym o jakiekolwiek informacje na temat zadanych pytan.
Interesuje mnie wszystko zwiazane z tym terenem.


Pozdrawiam i dziekuje za przeczytanie tego posta :)
Mariusz
 

Postprzez Mariusz w 04 Lut 2006, 22:10

Chetnie porozmawiam z ludzmi zafascynowanymi takimi sprawami.
GG: 3059561
Mariusz
 

Postprzez Mar w 05 Lut 2006, 16:31

Czytam i czytam tego posta i moje lata z dzieciństwa mi się przypominają jak buszowałem jako mały chłopiec po tej hałdzie, torach i w okolicach nastawni. Jestem w szoku bo znam te okolice bardzo dobrze bo niedaleko tam mieszkałem na Kieleckiej i nic nie słyszałem o tunelach ani nigdy nie trafiłem na nie, ciekawa historia???!
Możesz Mariusz określić dokładne położenie tych wejść?
Może prowizoryczną mapkę umieść dla ułatwienia.
Dzięki.
Tunele małej dł. znałem za nastawnią ale to już był teren KWK Porąbka Klimontów za ogrodzeniem po lewej strony od hałdy lecz były to magazyny ładunków wybuchowych.
Całą kopalnię w Klimontowie też znam gdyż pracowałem na terenie jej na powierzchni a w późniejszym okresie pod ziemią.
Owe tory idące za działkami i w okolicach hałdy z Klimontowa prowadziły w okolice Zagórza Zajezdni łączyły KWK w jedną całość i służyły do transportu górniczego.

Sorry za pisownie nieforemną ale to przez pośpiech.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez admin w 06 Lut 2006, 16:36

byłem tam latem, ale nie zauważyłem żadnych pozostałości-możliwe,że wszystko zarosły krzaki???
odnośnie magazynów mat. wybuchowych- jeden z nich był zlokalizowany koło t.zw. Małpiego Gaju tj na polach koło ulicy Górniczej. Z tego co wiem zburzono go w latach 60
http://www.infomag.com.pl/~klimontow/1929.htm
jest widoczny na tej mapie pod oznaczeniem"Prch" czyli prochownia
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Gość w 06 Lut 2006, 20:42

Kolego Mariusz znasz jeszcze jakieś ciekawostki odnosnie tego podziemia przy hałdzie?
Gość
 

Postprzez Mariusz w 06 Lut 2006, 22:46

Witam ponownie.

Sorry za tak dlugi okres zwloki, ale mialem problemy z serwerem ftp i nie moglem
umiescic mojej mapki ;).

Mowie jeszcze raz: jak mialem 6-7 lat to juz tam buszowalem.
Wiedzialem, ze jest tam jakis skladzik czy cos, ale nigdy nie myslalem, ze moze
to byc wejscie do jakiegos dawnego tunelu.
Dopiero ostatnio przypadkiem rozmawialem z kumplem na temat tych okolic.
Opowiedzial to co mowilem: starszy mieszkaniec jego bloku opowiadal mu jakis czas temu
ze bylo to kiedys wejscie do tunelu.
Probowalem juz sie dowiedziec cos wiecej na ten temat, ale gosc sie wyprowadzil.


Tyle wiem, nie chce tutaj siac zadnych legend, poprostu tez mnie to zainteresowalo i postanowilem sie tym podzielic i spydac czy ktos juz ma na ten temat jakies informacje.

Mariusz B.: czytalem na innym forum, ze planowales 2 lutego wyprawe w okolice
podziemnych schronow.
Nie mam niestety zadnego doswiadczenia jednak chetnie potowazyszyl bym Ci
w wyprawach tego typu - co do zekomego tunelu to ciezko bylo by odkopac to
przy uzyciu lopaty w zime.

W kazdym razie prosze o jakis kontakt w sprawie jakiejs 'retrospektywnej' wycieczki ;)

mail: ksoftware@o2.pl
gg: 3059561

Sorry za ewentualne orty.

I oto moja ekhm mapka: http://krukers.boo.pl/mapa.jpg :)
Czy znasz to miejsce?
Mariusz
 

Postprzez Mar w 07 Lut 2006, 22:16

Ja wskazane przez ciebie miejsce znam doskonale, sam tam bardzo często buszowałem.

Jezeli chodzi o wypad do podziemi itp to nie ma sprawy bedziemy w kontakcie po przez forum, tylko napiszę ci o tym na priwat.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Gość w 08 Lut 2006, 01:35

Ok, zarejestrowalem sie, wiec w razie czego wyslij mi tutaj wiadomosc prywatna.

Co myslisz o tym zapadlisku? Czy faktycznie mogl byc tam kiedys tunel czy jest to malo prawdopodobne?
Gość
 

Postprzez Mar w 08 Lut 2006, 11:42

O którym zapadlisku myślisz?
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Gość w 08 Lut 2006, 17:39

Moze, zle to okreslilem. Mam na mysli to miejsce zaznaczone na czerwono na mapce :)
Teraztego skladziku niema juz, a ziemia jest zawalona.
Gość
 

Postprzez Mar w 09 Lut 2006, 13:36

Sam nie wiem co myśleć o tym zawalisku?
Wartało by grzebnąć gdzieś w historyczne zapiski i sprawa stała by się może jaśniejsza?
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Alfi w 11 Lut 2006, 18:43

Tam nigdy nic nie było podziemnego na milion procent znam tą okolicę od dawna ktoś bajki puszcza. Jeszcze jak osiedla z blokami nie było na Zagórzu to tam się często zapuszczałem i przysiegam że tam nie nie było i nie ma.
Alfi
 

Postprzez Mar w 12 Lut 2006, 12:18

Też nie jestem przekonany do końca o nich.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Gość w 12 Lut 2006, 22:02

Dzieki , przynajmniej cos sie wyjasnilo.... chociaz nie powiem - mialem nadzieje, ze cos
tam bylo :)

Thx jeszcze raz i pozdrawiam.
Jak znajde tam cos ciekawego to dam znac :)
Gość
 

Postprzez Alfi w 13 Lut 2006, 02:49

Koniec tematu no chyba że Mariusz żuci nowe argumenty i napisze nam cos wiecej??????????
Alfi
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 182
Dołączenie: 13 Lut 2006, 02:41

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

cron