Noclegi w podziemiach ...

Noclegi w podziemiach ...

Postprzez geolog w 05 Sty 2007, 00:54

Co sądzicie o noclegach w podziemiach - może ktoś nocował w nich - jak wrażenia - tu zwracam się przede wszystkim do Naczelnego Eksploratora Podziemi Tarnogórskich - rejon Nowy kamieniołom - Jacka.
Image
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Re: Noclegi w podziemiach ...

Postprzez Doczu w 05 Sty 2007, 08:51

geolog napisał(a):Co sądzicie o noclegach w podziemiach

heheh no całkiem zwariowany pomysł, ale podoba mi się :-)
Tylko po co te namioty ? Przecież na głowę się nie leje, a jak kapnie kropla czy dwie na nos, to się nic nie stanie.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez geolog w 05 Sty 2007, 11:38

namioty po to by był wiekszy komforcik i
możnaby było włożyć bambosze i pokołysać się
na fotelu bujanym :lol:
a tak serio to namioty uzywa się dość rzadko bo z reguły są cięzkie i trudno je przepchac przez zwęzenia ( akurat na fotce jest duża łatwodostepna z powierzchni sala a biwak jest kilkudniowy i było wtedy kilka ekip eksplorujacych ta jaskinie - to pewnie też żebi i rzeczy każdej z nich nie walały sie po całej sali ...
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Doczu w 05 Sty 2007, 11:48

geolog napisał(a):... i było wtedy kilka ekip eksplorujacych ta jaskinie - to pewnie też żebi i rzeczy każdej z nich nie walały sie po całej sali ...


Nooo to się pewnie ładnie działo wieczorkami, choć czy w jaskini ma jakies znaczenie czy to dzień czy noc ? :-)
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez geolog w 07 Sty 2007, 00:55

Ostatnio jak biwakowaliśmy w kopalni Wilhelm to mieliśmy na 7 ludzi do dyspozycji odcinek sztolni o wymiarach ok 3m x 10 i wszyscy oraz cały sprzet biwakowy, zywnosciowy, sztolniowy i wodny musiało się zmieścić.
Młyn był nieprzecietny - a najciekawsze było szukanie jakiejś rzeczy w tym młynie.
Ostatnio edytowany przez geolog, 09 Sty 2007, 01:14, edytowano w sumie 1 raz
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Re: Noclegi w podziemiach ...

Postprzez jck123 w 09 Sty 2007, 00:56

geolog napisał(a):Naczelnego Eksploratora Podziemi Tarnogórskich - rejon Nowy kamieniołom - Jacka.

Fajny tytuł :-D

Prawdę mówiąc przeżyłem dopiero jeden jedyny biwak w podziemiach. Tak więc Geologu masz pod tym względem więcej doświadczeń. Jednak z moich skromnych doświadczeń mogę parę rzeczy wywnioskować. Po pierwsze lepiej robić biwak gdzieś głębiej w kopalni, a nie przy wejściu. W nocy jest strasznie zimno co jest spowodowane wentylacją od dworu.

Po drugie podstawa to porządny śpiwór. Ja miałem bardzo starą kilówkę. Pamiętam, że nawet jak spałem w niej w schronisku to było w niej zimno. W owej nocy nie szczędziłem jej wielu "ciepłych" myśli.

Ciekawym pomysłem może być wzięcie ze sobą folii budowlanej. Dotychczas tego nie stosowalem, ale podłożona pod karimatę (i miejsce do biwakowania w ogóle) ma zapewniać większą czystość. Faktem jest, że czyszczenie karimaty i śpiwora z błota nie należy do przyjemności.

Kolejną sprawą na jaką warto zwrócić uwagę jest oświetlenie. Ja na następny biwak sprawię sobie 2. mini-czołówkę tak, aby większa, pobrudzona czołówka służyła do exploracji, a nie oświetlenia biwaku.

Ewentualnie można też zastosować świece do oświetlenia. Kilka świec daje dużo światła i pali się dosyć długo. Minusem jest to, że jest to oświetlenie mniej bezpieczne przy łatwo palnym sprzęcie turystycznym oraz brudzi miejsce biwaku resztkami po wosku. A każdy syf zostawiony w takim miejscu naraża nas, exploratorów na różnego rodzaju (zasłużoną!) krytykę.
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez geolog w 11 Sty 2007, 22:20

Oprócz parti przyotworowych to temperatura w głebszej części generalnie jest stała i wynosi ok 7-9 stopni i te miejsca bardziej sa polecane do noclegów z tym że trzeba tu dotransportowac sprzet biwakowy. Po noclegu tez wszystko jest wilgotne a zwłaszcza gumowce które trzeba ponownie włozyć :wink:
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez maras w 11 Sty 2007, 23:12

Jak wyglada sprawa z wilgocia na spiworach ? sa mokre po nocy? np w MRU jest bardzo duza wilgoc a spiwory czy buty po nocce sa suche :)
maras
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 38
Dołączenie: 06 Sty 2007, 12:21
Miejscowość: Zielona Góra / Słońsk

Postprzez jck123 w 11 Sty 2007, 23:17

Generalnie to jest to raczej problem rodzaju śpiwora. Puchowy gdy jest wilgotny to nie "grzeje". Natomiast śpiwory mające sztuczne wypełnienie nawet jako wilgotne trochę grzeją. Przynajmniej takie opinie można przeczytać w necie.
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez maras w 12 Sty 2007, 00:05

czyli spiwor jest mokry ?
maras
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 38
Dołączenie: 06 Sty 2007, 12:21
Miejscowość: Zielona Góra / Słońsk

Postprzez jck123 w 12 Sty 2007, 00:31

Nie to miałem na myśli. Chodziło mi raczej o właściwości śpiworów, żebyś nie przywiązywał do problemu wilgotności powietrza zbyt dużej wagi.
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez geolog w 13 Paź 2007, 22:39

A może by tak zorganizować jakąś akcję nocną w podziemiach z biwakiem -no chyba że dziewczyny, żony, kochanki czy matki nie puszczą na nią :lol: ?
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Doczu w 14 Paź 2007, 08:55

geolog napisał(a):A może by tak zorganizować jakąś akcję nocną w podziemiach z biwakiem -no chyba że dziewczyny, żony, kochanki czy matki nie puszczą na nią :lol: ?

geolog - nie podpuszczaj dobra ? :wink: :twisted:
A masz jakies konkretne plany ? Jakaś miejscówka, termin czy coś ?
Poza tym nie kazdy ma sprzet speleo więc miejscówka musiałby należeć do tych łatwiejszych.
W moim wypadku ze sprzetem biwakowym problemu nie ma gorzej ze sprzetem linowym - tu nie mam ani doświadczenia poza wejściem na kilka scianek, ani sprzetu.
Ale sam pomysł uważam za dobry i jeśli byłby dla mnie sprzyjajacy termin to chetnie wziałbym udział w takim biwaku.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pakosz w 14 Paź 2007, 09:38

W Zagórzu są dwa fajne przejścia podziemne. Łatwy dostęp, przewiewnie i do sklepu nocnego blisko.... :D
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Doczu w 14 Paź 2007, 09:46

heheh chodzi jednak o to aby nie były to lokalne wysypiska śmieci, a jakaś miejscówa, która coś oferuje ponad to że jest. Jesli te miejsca spełniają ten wymóg, to czemu nie. Ale jesli miałes na mysli te podziemia w okolicy szpitala nr 3 to nie sądzę aby to był dobry pomysł.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

cron