Wodny Szyb w Dąbrowie G.-Strzemieszycach Nurkowanie

Postprzez geolog w 22 Lis 2006, 19:45

Z moich informacji uzyskanych właśnie pod koniec lat 90-tych jak penetrowalismy pobliski Szyb kopalni Bolesław,wynika że Sztolnia Czartoryska była penetrowana ( tzw. penetracja techniczna pewnie badajaca ewentualny jej wpływ na inne wyrobiska byc oże spowodowany zwiekszenie ilości wody w kopalni po powodzi ? ) przez jakaś ekipę chyba z ZGH Bolesław ? po wielkiej powodzi w 1997r.
i jest w dość dobrym stanie w przeciwieństwie do sztolni Ponikowskiej
i Bolesławskiej.
Była chyba nawet o tym w lokalnej gazecie olkuskiej notatka.
Pamietam że eksploratorzy pisali że w sztolni jest duży poziom dość ciepłej wody co może mieć związek z pobliskimi ZGH..
Wtedy to woda rozmyła znajdujące sie w niej obwały gruzu i można ją było spenetrować..
Sztolnia ta jeszcze na początku XXw była w całości drożna potem w wyniku nieużytkowania powstały naturalne obwały itp.
Niemniej jednak można ją spenetrować bo obiekt jest ciekawy, choć pewnie też od 1997r mogła się zmienić w środku.
Jak będe w AP zobaczę jak wyglada dokładnie jej plan - bo mam w swoim archiwum tylko taki ogólny.
Wynika z niego że zaczynała się w rejonie Ujkowa i kierowała się lekko zygzakiem na południe i na wschód od stacji kolejowej w Bukownie łaczyła sie od wschodu ze sztolnia Starczynowską - ta jest zamulona piaskiem. Następnie po połaczeniu z nia krótkim przekopem wyprowadzała wody kopalniane do rzeki Sztoły.
Początkowa jej część znajdowała się w jednym z najintensywniej eksploatowanych pół górniczych rejon Bolesław-Ujków-Bukowno.
Jej początej znajdował się też blisko sąsiedniej sztolni Bolesławskiej ale z planu wynika że mimo że było to blisko sztolnie te nie zostały połaczone.
Z kolei fragment Sztolni Bolesławskiej można było zobaczyć wchodząc szybem ZGH Bolesław. Własnie my penetrujac te nieczynne wyrobiska byliśmy blisko tej sztolni ale na nia nie natrafiliśmy - prawdopodobnie wskutek tego że działalismy głebiej. Oprócz tych sztolni można wymienić" Ponikowską, Pilecką ale były one juz blisko Olkusza no i 2 na północ od Bolesławia ale już o mniejszym znaczeniu.
Wiecej na ten temat w:
Kopalnie srebra w Olkuszu, Zbieracz Literacki, (autor tłumaczenia anonimowy), 1838, 161–165.
ŁABĘCKI H., Górnictwo w Polsce. Opis kopalnictwa i hutnictwa polskiego pod względem technicznym, historyczno-statystycznym i prawnym, t. 1 i 2, Warszawa, 1841.
MOLENDA D., WOŁOSZYŃSKI R.W., Memoriał P.M. Hennina o górnictwie olkuskim
w połowie XVIII wieku. Studia z Dziejów Górnictwa i Hutnictwa, 9: 1965, 47–69.
Nouvelle biographie generale depuis les temps les plus recules jusqu’à nos jours, t. 24, Paris, Firmin Didot Frères, Fils et Cie, 1861, 6.
TARKOWSKI R., Kopalnie olkuskie w zapiskach francuskiego przyrodnika J.-E. Guettard
z drugiej połowy XVIII wieku, Przegląd Górniczy nr 12, 2004, 56–61.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Mar w 26 Lis 2006, 13:10

Jak myślicie nurek tam da radę?
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez richel171 w 29 Lis 2006, 21:13

Wiem , ze to troszkę głupie pytanie :oops: , w temacie topicu jest iż ten szyb wodny znajduje się w Dąbrowie Górniczej -Strzemieszycach, można wiedzieć a w którym miejscu :roll:
richel171
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 21
Dołączenie: 14 Sie 2006, 21:47
Miejscowość: Dąbrowa G.

Postprzez Mar w 01 Gru 2006, 19:41

Zaraz za wiaduktem drogi szybkiego ruch skręca droga w prawo na Kazimierz Górniczy a z niej leśna ubita tłuczniem do jakiejś firmy w lasku przed którym jest szyb z prawej strony.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez geolog w 26 Gru 2006, 00:32

Interesują mnie nazwy i dane szybów zaznaczonych w czerwonych obwolutach z rejonu Dabrowa Górnicza - Sulno ( oczywiście jednym z nich jest szyb w którym nurkowano - jeden z tych w dolnej obwolucie ):
Image
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Płatek w 26 Gru 2006, 01:54

Maćku,po tych szybach nie ma śladu.Tylko niewielkie zagłębienia,nawet nie wiem do której kop one należały.Najbliżej była kop Stanisław i Flora,ale zagłębień po biedaszybach naliczyłem kilkadziesiąt
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Płatek w 26 Gru 2006, 02:02

Jeszcze w tym rejonie jest stary dom w lesie ,w najbliższym czasie zobacze czy nie miał związku z jakimś szybem bo wygląda dość dziwnie i jest bardzo stary.Już latem probowałem go obcykać ale tam ktoś latem przebywa i ma dwa grożne psy więc nie dałem rady
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Mar w 26 Gru 2006, 11:41

Płatek a możesz podać jakąś mapkę lokalizacji tego domu? Bo też w tamtym rejonie sporo obeszłem i może tam też już byłem...
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Płatek w 26 Gru 2006, 21:28

Domek i zabudowania są przy zjeżdzie z drogi Kraków -Katowice na drogę w kierunku W-wa.Prowadzi do niego dróżka przy cieku wodnym.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Mar w 27 Gru 2006, 16:16

Nie chodzi ci tu o starą leśniczówkę?
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Płatek w 27 Gru 2006, 17:33

Czy to była leśniczówka tego nie wiem.Wiem że leśniczówka stoi do dziś na początku Sulna po prawej stronie jadąc od strony Staszica,niedaleko szybu który penetrowałeś.Dla wyjaśnienia sprawy postaram się jeszcze dzisiaj wstawić fotkę domu o który mi chodzi.Dom ten stoi po stronie Mikrohuty.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Płatek w 27 Gru 2006, 18:47

To ten dom i Imageza nim cos co może było szybem?
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez geolog w 27 Gru 2006, 18:52

Ale chaupa :!: :lol:
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Płatek w 27 Gru 2006, 18:55

To jest za Imagedomem
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Mar w 27 Gru 2006, 20:31

Zaimponowałeś mi tą chatką, czy ona jest zamieszkała?
Podobna chatka znajduje się za Zagórzem- Zajezdnią w okolicach Stawu Zagórskiego przy byłej kopalni.

Za szybem gdzie nurkowali chłopaki faktycznie jest leśniczówka, a obok niej jeszcze jeden szyb kopalniany nazwa (Ksawery).
Ruiny leśniczówki stoją jeszcze w okolicach przejazdu kolejowego przy drodze na Kazimierz. budynek ten opuszczono z powodu podmokłych bagien które niszczyły obiekt systematycznie.
Na wiosnę można jeszcze zauważyć tam obecnie dziko rosnące kwiaty żonkili, dawniej był to ogródek.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

cron