Kopalnia Ludwik w Sosnowcu

Postprzez von Teusse w 19 Gru 2006, 16:58

Czesc

Niestety nie mam nic konkretnego na temat szybu Matylda.Wiem jedynie ze po uruchomieniu tego szybu eksploatowano pokłady 409 i 411, a później równiez 510, skape informacje na ten temat ktore psiadam podają ze Szyb Wilhelmina posiadał dwie maszyny parowe wyciągowe o mocy po 150 KM - czyli był chyba głównym szybem wydobywczym.Nie znam tez dokładnej daty przebicia Matyldy, ale juz w latach 1899 -1904 kopalnia była nieczynna.Później po uruchomieniu zaopatrzono ja w sortownie i pogłębiono szyb wentylacyjny do 136 m. Tylko ze juz w 1906 Ludwika przyłączono do Fanny i cały urobek zaczeto wydobywac przez szyby tej ostatniej.Wilhelmine pogłębiono jeszcze do 120 m. w 1926r.
Postaram sie cos jeszcze poszukac, sam jestem ciekaw tej Matyldy, a najbardziej to jak te kopalnie wyglądały.

Pozdrawiam
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Kristof w 19 Gru 2006, 21:10

Witam!
Bartoszu, wielkie dzięki za informację o podsadzkowym piątym, cieszę się że od razu otrzymałem fachową odpowiedz w sprawie. Jeśli chodzi o szyb na Dańdówce, jeśli dobrze zrozumiałem, sugerujesz że szyb powstał po 1955 roku? To do jakiej kopalni mógł ten szyb należeć? I gdzie dokładnie on się znajdował, moja mapa z naniesionymi polami górniczymi jest chyba dostatecznie dokładna (dane ze strony Infogeoskarbu naniesione wg. własnych informacji i innych map górniczych) żeby jednoznacznie określić w polu jakiej kopalni znajdował się szyb. Oczywiście nie będzie to do końca pewne bo bywają szyby które lokalizuje się poza polem górniczym, ale gdy określi się do kogo ten szyb należał to dalej już można szukać u źródła, zawęzić krąg poszukiwań. Jeśli szyb powstał po 55-tym to chyba powinno uprościć sprawę, bo wtedy to pozostają trzy kopalnie. Czy w tym rejonie po wojnie prowadzono jakieś jeszcze wydobycie poza węglem, z tego co wiem nie. Załączam w linku fragment mapy górniczej pokładu 620 z szybami Ludwik (Wilhelmina) i Powietrzny, może się przyda do rozwiązania zagadki szybów Ludwika. Z mapy potwierdza się m. in. głębokość Ludwika i Pow. ok 130 metrów, rok likwidacji Ludwika 1975. Trzeci szyb z tego co się orientuje z map powinien się znajdować na mojej mapie na północ od Powietrznego.

http://www.gravewall.republika.pl/620frag.gif

Pozdrawiam.
Kristof.
Awatar użytkownika
Kristof
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 49
Dołączenie: 14 Gru 2006, 00:10
Miejscowość: Zbąszyń

Postprzez Kristof w 20 Gru 2006, 20:08

Witam, jeszcze raz ja!
Nie chcę powielać informacji które zamieścił von Teusse, ale zrobie takie małe podsumowanie rejonu Ludwik wg. dat:

1806 - (wg. innych danych 1817) rozpoczęcie wydobycia na "Nadziei Ludwika" szybem gł. 17m.
1864 - unieruchomienie kopalni
1876 - ponowne uruchomienie kop. pod nazwą "Ludwik", z nowym szybem Wilhelmina (późniejszy Ludwik) głębokości 85m., data uznana za początek kop. Sosnowiec, oprócz Wilhelminy (gł szyb wydobywczy), zagłębiono szyb wentylacyjny (funkcja pomocnicza, went.), oraz drugi szyb wydobywczy Matylda
1899 - ponowne unieruchomienie z powodu wyczerpania się udostępnionych zasobów
1904 - wzowienie wydobycia, pogłębienie wentylacyjnego do 136m. (podejrzewam że to późniejszy szyb Powietrzny)
1906 - połączenie do tej pory samodzielnej kopalni Ludwik z kop. Fanny (Sosnowiec), urobek zaczęto wydobywać szybami kop. Fanny, więc szyby Ludwika tracą na znaczeniu i stają się pomocniczo-wentylacyjnymi
1954 - wznowienie eksploatacji w częściowo zaniechanej południowej części obszaru kopalni, pogłębienie Ludwika do poziomu 120 (nieczynnego od 1924 roku), Ludwik odzyskuje funkcje wydobywczą urobku
1975 - likwidacja szybu Ludwik (dawny Wilhelmina), do końca działalności kopalni Sosnowiec pozostaje jedynie szyb Powietrzny w funkcji wentylacyjnej

Informacje pochodzą z monografi kop. Sosnowiec, oraz "Słownika kopalń..." J. Jarosa. A więc na terenie kop. Ludwik istniały trzy szyby: Ludwik (Wilhelmina) - gł. ok 135m., Powietrzny - gł. ok. 135m., Matylda -gł. 85m. Dodatkowo dochodzi pierwszy szyb wydobywczy "Nadziei Ludwika" o głębokości 17m, który sugeruje że znajdował się niedaleko pozostałych szybów Ludwika. Razem 4 szyby. Na mojej mapie górniczej widoczne są dokładnie dwa najgłębsze szyby, które również najdłużej przetrwały. Jeden z pozostałych szybów znajdował się najprawdopodobniej jak już pisałem niewiele na północ od Powietrznego. To by było na tyle. Co o tym myślicie. Bartoszu98, mam jeszcze jedną proźbę, czy mógłbyś przesłać mi fragment mapy z lokalizacją szybu Matylda. Pozdrawiam.

Kristof.
Awatar użytkownika
Kristof
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 49
Dołączenie: 14 Gru 2006, 00:10
Miejscowość: Zbąszyń

Postprzez admin w 20 Gru 2006, 21:47

popytałem dziś dziadka o szyb na Dańdówce i sprawa się nieco zmieniła. Dziadek pytany o daty twierdzi, że w 1948 r. szyb, którego dekiel do dziś pozostał wyglądał tak samo jak dziś.
Natomiast w odległości ok.20 m od niego istniał drugi szyb, który został zasypany i zrównany z ziemią - dziadek nie pamięta wieży szybowej, więc musiał on zostać sporo wcześniej zlikwidowany.
Na terenie działek na Dańdówce znajdował się jeszcze trzeci szyb- mniej więcej na środku działek. Dziadek pamięta, że w czasie wojny był on zasypany, ale po zasypaniu powstało w nim kilkumetrowe zapadlisko. Dziadek pamięta też, iż w w czasie wojny do tego zapadliska wrzucono zwłoki jakiegoś Żyda, które później były wyciągane przez straż z huty. Kto i dlaczego go zabił?- tego dziadek nie wie.
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez geolog w 20 Gru 2006, 21:51

no widze że Kristof wykonał kawałek dobrej roboty zbierając te daty do kupy :lol: ... a też miałem w planie to zrobić ...
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez bartosz98 w 20 Gru 2006, 22:24

pieknie , pięknie to powoli nam sie sprawa Ludwika przynajmniej pozornie wyjaśnia. Kristof prześlę ci lokalizację Matyldy ale dopiero po Sylwestrze - do piątku będę w podróży słóżbowej a w sobote wyjeżdzam. Co do szybu na Dańdówce -na mapie z 1926 go niem nie ma go także na mapie z 1955 a admin pisze że w1948 był już zadekowany- czyli zostają lata 30 i czterdzieste. Jeszcze poszperam może mi sie uda coś znależć.
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez Kristof w 21 Gru 2006, 18:25

To ja w tym czasie dodatkowo zmotywowany słowami Geologa :) poszukam coś więcej o szybach na Dańdówce. Pozdro.

Kristof.
Awatar użytkownika
Kristof
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 49
Dołączenie: 14 Gru 2006, 00:10
Miejscowość: Zbąszyń

Postprzez geolog w 26 Gru 2006, 21:21

Ciekawia mnie te 3 szyby przy sobie z arkusza mapy Zb kart I 535_14 -Image
Czy to te obiekty za garażami ?
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez bartosz98 w 05 Sty 2007, 13:27

Analizując mapę z roku 1926 wprost przeraża ilośc szybów. jedyne logiczne wytłumaczenie jest takie że śą to nie tylko szyby a le także szybiki (do kilku-nastu metrów gł) i byc może nawet biedaszyby (choć tu byłbym sceptyczny). W przekonaniu tym utwierdza kakt zaznaczania odrebnie kopalń. Zas co do lokalizacji szybu Matylda to skan niestety podeśle ale po weekendzie (prosze Kristof o podanie na priv swego e-maila) bo umieszczanie ich na stronie wybitnie mi nie idzie. Ciekaw jestem twojej mapy na której zaznaczone sa dwa szyby w rejonie Ludwika.
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez Kristof w 06 Sty 2007, 19:57

Oto link do tej mapy raz jeszcze http://www.gravewall.republika.pl/620frag.gif , to tylko fragment mapy którą posiadam, na całej mapie jest rejon szybów głównych KWK Sosnowiec oraz szyby Ludwika, do tego kopalnia Zygmunt, ale niestety nie mam miejsca gdzie by ją wrzucić w całości. A propo liczebności tych szybów to się trochę przeraziłem jak dostałem mapki od Geologa bo było ich na prawde sporo. Ale tak to chyba jest, im dalej w przeszłość tym kopalń było więcej, dopiero później ulegały one konsolidacjom. I tak samo było z szybami, gdy łaczono pola górnicze niektóre szyby traciły na znaczeniu, likwidowano je i przez to obecnie nie ma ich już tyle co kiedyś. Pozdro.

Kristof.
Awatar użytkownika
Kristof
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 49
Dołączenie: 14 Gru 2006, 00:10
Miejscowość: Zbąszyń

Re: Kopalnia Ludwik w Sosnowcu

Postprzez admin w 06 Maj 2010, 20:18

tu dwie mapki - dzięki koledze Farenowi z forum o Sosnowcu, który szukał śladów szybu Ludwik
Załączniki
DSC00803.JPG
DSC00803.JPG (244.09 KiB) Obejrzany 7551 razy
DSC00802.JPG
DSC00802.JPG (229.19 KiB) Obejrzany 7564 razy
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Poprzednia

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron