Kopalnia Ludwik w Sosnowcu

Kopalnia Ludwik w Sosnowcu

Postprzez geolog w 12 Lis 2006, 22:49

Każdy pewnie w Sosnowcu zna Rondo Ludwika.
Właśnie w jego rejonie niegdyś intensywnie rozwijało się górnictwo węgla kamiennego.
Powstała tu, jeszcze w roku 1806r, z własności gen. Schimmelpfeniga mała kopalnia, którą rozwinął nowy właściciel ks. Ludwik zu Anhalt-Coethen i nazwał ją "Ludwigshoffnung" czyli kopalnia Nadzieja Ludwika.
Kopalnia ta eksploatowała płytko położone złoża do 1864r
( prawdopodobnie jej szyb miał tylko 17m głębokości ).

W 1876r uruchomiona została przez spadkobierców hrabiego Renarda
( zasłużonej osobistości dla górnictwa sosnowieckiego ) na miejscu tej kopalni kopalnia Ludwik z szybem Wilhelmina.
Kopalnia ta funkcjonowała do 1899r a następnie przez krótki okres 1904-06r i sięgnęła do nieco głębiej położonych pokładów, gdyż szyb Wilhelminy miał głębokość 85m.
Na początku XXw kopalnia ta połączona została z kopalnią Sosnowiec.
Szyb kopalni Ludwik został zlikwidowany w połowie lat 60-tych XXw.

Obecnie po penetracji terenu udało się natrafić w rejonie Ronda Ludwik tylko na jeden zalany betonem szyb –
współczesny Szyb Powietrzny kopalni Sosnowiec o głębokości ok. 130m.
http://img103.imageshack.us/img103/7292/img0002vu2.jpg
Czy jest on tożsamy z szybem kopalni Ludwik tylko pogłębiony tego na razie nie udało się ustalić.

Szyb ten to wylewka betonowa w kształcie kwadratu o bokach po około 3m, częściowo przysypany górka ziemi.
W jego centralnej części metalowy otwór średnicy ok. 0,5m w środku którego metalowe pręty utrudniają dostęp do środka.
http://img235.imageshack.us/img235/285/dwn4.jpg

Widać tu częściowo zasypane pomieszczenie od którego przez dwa ciasne przełazy można dostać się gdzieś głębiej do jakiejś pustki co sugeruje wywiew chłodnego powietrza.

W jednym z rogów wylewki wylot charakterystycznej rury wchodzącej w głąb szybu. Jak sie też w nia popatrzy to wchodzi w jakąś pustkę.
http://img378.imageshack.us/img378/1981/img0005gm3.jpg

Do szybu dochodziła bocznica lini kolejowej – tory zachowały się jeszcze przed bramą na drodze.

Ciekawe jest tez miejsce nieopodal gdzie są zrównane z ziemią ruiny jakiś budynków chyba górniczych.
Właśnie tu w betonie znajduje się okrągły przekuty chyba otwór z wchodząca do niego rurą.
http://img171.imageshack.us/img171/7210/eho5.jpg

Gdy zajrzy się w jego wąską czeluść widać tam obszerne podziemia zalane częściowo wodą.
Utworzyły się tu też nacieki. Widać tez belką drewnianą. Może to być jakiś korytarz górniczy dochodzący do szybu.
http://img68.imageshack.us/img68/1927/fnd6.jpg

Warto udrożnić ten otwór i sprawdzić te podziemia bo wydają się obszerne i mogą kryć jakieś tajemnice ?
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez luk w 13 Lis 2006, 12:51

Dobre zdjęcia. Niestety, jeśli kopalnia jest nieczynna od długiego czasu to ze ścian wyrobisk wydziela się tlenek i dwutlenek węgla, o tych szkodliwości tych gazów nie będe pisał,bo wszyscy wiedzą. A czy z otworu w wylwece nad szybem cokolwiek wieje? Jeśli nie to na 99% będzie ten sam problem co ze "starą kopalnią w Sosnowcu". Skoro ten szyb należał do KWK Sosnowiec, a ta z tego co wiem ma zasypane wszystkie szyby, to będzie problem z powietrzem.



Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez bartosz98 w 13 Lis 2006, 13:23

jak widze przedpołudniowa wyprawa miala swój ciąg dalszy i ze znalezieniem miejsca szybu już nie było problemów. Z tego co pamiętam obokm szybu był tez lej podsadzkowy może to jakaś jego pozostałość. Swego czasu miałem schemat kopalni Sosnowiec ale niestety juz jakiś czas temu gdzieś mi sie zapodział. Mimo staran nadal szyb w ogródkach działkowych na Dańdówce jest tajemnicą. Nie mam go na żadnej z moich map.
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez geolog w 13 Lis 2006, 18:57

Dodam, że kilka godzin wcześniej wspólnie z bartoszem98 - znawcą historii górnictwa m. in. tej części Sosnowca odwiedziliśmy kilka innych ciekawych obiektów górniczych w pobliżu, ale to już temat po dokładnym sprawdzeniu tych miejsc na kolejne wątki. Bardzo cenne okazały sie mapy posiadane przez bartosza98 które ułatwiły zlokalizowanie tych miejsc w tak zindustrializowanym terenie jak Sosnowiec.
Z otworu tego szybu jest lekki wywiew ale należałoby to potwierdzic w jakis mroźny dzień.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez admin w 13 Lis 2006, 19:59

Bartosz98, ten szyb z Dandówki najprawdopodobniej należał do Klimontowa.
Czy Twoje mapy obejmuję KWK P-K?

Geologu, czy wiesz coś więcej o szybie "Ostatek"?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez geolog w 13 Lis 2006, 21:22

Chodzi ci o szyb "Ostatek" który oddany został do uzytku w 1977r
ale za długo też nie pofunkcjonował ?
Był to jeden z szybów kopalni Sosnowiec, inne to m. in. : Szczepan, Stanisław, Anna i Sosnowiec .
Jest obecnie zlikwidowany, ale gdzie dokładnie się znajdował to nie wiem.
Ostatnio edytowany przez geolog, 13 Lis 2006, 22:38, edytowano w sumie 1 raz
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez bartosz98 w 13 Lis 2006, 21:27

szyb ostatek to oczywiście jeden z szybów byłej kopalni Sosnowiec. Wiem gdzie był zlokalizowany - żeby było ciekawiej w Bedzinie. Tak z głowy to jego głębokość wynosiła 227 metrów ( zapewnial wentylację poziomowi 280, szczepan poziomowi 450 m a powietrzny pierwszemu poziomowi na kop m. Sosnowiec tj 80 m) Był to szyb wentylacyjno- materiałowyo - zjazdowy. Posiadał metalową wieżę wyciągową. Obecnie zarośniety pusty plac analogia z powietrznym.
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez bartosz98 w 13 Lis 2006, 21:42

adminie na podstawie czego twierdzisz że był to szyb KWK K_P. Nie sprawdziłem jeszcze ale obszar gdzie jest ten szyb leży na granicy trzech obszarów górniczych KWK Sosnowiec, K_P, N-M. Tym nie mniej ja na razie nie mam pojecia co to za szyb.
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez admin w 13 Lis 2006, 21:55

bartosz98 napisał(a):adminie na podstawie czego twierdzisz że był to szyb KWK K_P. Nie sprawdziłem jeszcze ale obszar gdzie jest ten szyb leży na granicy trzech obszarów górniczych KWK Sosnowiec, K_P, N-M. Tym nie mniej ja na razie nie mam pojecia co to za szyb.


wiem o tym od mojego dziadka, który wychowywał się na Walcowni i często tamtędy chodził.
Z Geologiem byliśmy tam we wrześniu, czuć było wywiewy powietrza.
Trudno się domyślić, że ten "budyneczek" to dawny szyb.
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez bartosz98 w 13 Lis 2006, 22:14

cóż ja tez zasięgne opinii osoby pracującej na kop, K-P ale z tego co pamietam najdalej na pd od właściwej kopalni funkcjonowal szyb upadowa niwecka byc może to wczesniejsza barbara.
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez bartosz98 w 13 Lis 2006, 22:15

cóż ja tez zasięgne opinii osoby pracującej na kop, K-P ale z tego co pamietam najdalej na pd od właściwej kopalni funkcjonowal szyb upadowa niwecka byc może to wczesniejsza barbara.
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Podziemia Ludwika

Postprzez geolog w 09 Gru 2006, 17:18

Własnie odwiedziłem rejon Ludwika i ten szyb oraz to tajemnicze wejście
do podziemi obok.
Jednoczesnie penetracja przyniosła odkrycie kolejnego wejścia nieopodal sprytnie ukrytego pod betonowa płytą - na razie zbyt wąskiego by wejść -
trzeba by troche zrzucić ziemi z płyty i ja przesunąć.
Zrobiłem kilka zdjęć podziemiom widocznym pod płytą.
Wktótce jak przesunie się płytę bedzie mozna wejść i spenetrować te "Podziemia Ludwika" a wydaja się spore.
Image
Image
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez von Teusse w 18 Gru 2006, 15:45

czesc Geolog

Wracajac do pierwszego pytania czy ten szyb jest tozsamy z kopalnią Ludwik, tak jak pisałes szyb prawdopodobnie miał 17m. głębokości, w późniejszym okresie zainstalowana na szybie parowa maszyne wyciągową o mocy 6 KM , a odwadniano ja za pomoca recznych pomp (zupełnie odwrotnie jak było w Szarlocie), liczba robotników wahała sie pomiedzy 40 - 80, a produkcja maksymalna w tym czasie dochodziła do 4 tys. ton......niewazne, pierwszy raz po kryzysie w latach dwudziestych kopalnie unieruchomiono - gdfyz zaopatrywała ona jedynie pobliską hute cynku, produkcje wznowiono w 1837r, a szyb Wilhelmina jako nowy szyb wydobywczy zbudowano w polu górniczym Nadzieja Ludwika, wiec to na pewno nie ten sam szyb (rok 1876) - zreszta obliczenia zwiazane z budowa tego szybu wykonał wybitny górnośląski geolog i mierniczy Karol Gaebler.Szyb Wilhelmina dał poczatek nowej kopalni LUDWIK, ktora po zatopieniu Ludmiły stała sie głównym zakładem renardowskim, tam tez zbudowano kolejny szyb wentylacyjny (nazwy nie znam), i w latach osiemdziesiątych drugi szyb wydobywczy Matylda.
Ale nie wydaje mi sie aby był on tożsamy z któryms z nich (choć wcale tego nie wykluczam) Szyb kopalni Ludwik zostałl zasypany w tym samym czasie co Eugeniusz - 1975r
Kurcze macie te mapy , dajcie znac jak rozszyfrujecie geneze tego szybu
pozdrawiam
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Kristof w 18 Gru 2006, 17:59

Witam!
Jestem pierwszy raz na forum więc zanim włączę się w dyskusję, pare informacji o mnie, jestem Kristof, mieszkam w Wielkopolsce, ale jakimś dziwnym trafem interesuję się historią przemysłu, a w szczególności górnictwa na Śląsku. To by było na tyle. Wracając do wątku dodam pare informacji ze swoich materiałów:

Podstawowe dane o szybach według danych Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Nazwa szybu Głębokość Średnica Funkcja Obsługiwane poziomy
„Anna” 469 6,0 Zjazdowo-mat. 280,450
„Sosnowiec” 306 5,8 Wydobywczy 280
„Szczepan” 483 6,0 Wydobywczy 450
„Ostatek” 277 6,0 Went.-materiałowy 130

To tak dla uporządkowania informacji o szybach KWK Sosnowiec o których wspominali Geolog i Bartosz98, w wykazie nie ma jak widać szybu Powietrznego

Druga informacja dotyczy szybu na Dańdówce, oto co odnalazłem w monografi KWK P-K:

http://www.gravewall.republika.pl/dane.gif

A propos lokalizacji szybu również jestem zdania że znajdował się on w polu P-K. Trzecia sprawa jest związana z poprzednimi.

http://www.gravewall.republika.pl/sosn5.gif

Pod podanym adresem mapa na której oznaczyłem granice pól górniczych naniesione na w miarę współczesną mapę (czerwona linia), szyb Ostatek (niebieski punkt), rejon kopalni Andrzej w którym znajdował się szyb (mniejszy niebieski krąg) oraz rejon Otworu V KWK Sosnowiec (większy niebieski krąg). I właśnie tu zwracam się z pytaniem do Was. Już od dłuższego czasu staram się dokładnie zlokalizować miejsce w którym znajdował się Otwór podsadzkowy nr V kopalni Sosnowiec. Wiadomo mi że kopalnia posiadała 5 otworów podsadzkowych, i właśnie ten piąty znajdował się na zachód od szybów głównych w okolicach stacji Sosnowiec Pogoń, miał również połączenie z linią kolei piaskowej Kuźnica Wareżyńska. Jeśli ktoś z Was ma jakieś bliższe informacje o Otworze Podsadzkowym V proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Kristof.

Dopisano: dodatkowo informuję, że informacje pod linkami zamieszczam zawsze na pewien okres, tzn. po ok. dwóch tygodniach usuwam je i gdyby ktoś jeszcze był nimi zainteresowany to proszę pisać na priv.
Awatar użytkownika
Kristof
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 49
Dołączenie: 14 Gru 2006, 00:10
Miejscowość: Zbąszyń

Postprzez bartosz98 w 18 Gru 2006, 21:19

Widzę że forum się rozrasta , a osób mających znaczną wiedze i co najważniejsze dzielący się nią z innymi przybywa.
Co do ludwika(szybu) to jak podał von Teusse zlikwidowany został w 1975 i był w bezpośrednim sąsiedztwie Powietrznego. miały nawet bardzo zbliżoną głębokość. Tu ja zadam pytanie -po co budować dodatkowy szyb tj. powietrzny jak ludwik był juz zgłębiony i to tuz obok. To samo dotyczy Eugeniusza-przecież jest on tuz obok szybów głównych (tak do 10 metrów). Kop. sosnowiec w momencie likwidacji miała 6 szybów te których nie wymienił Kristof to stanisław i właśnie powietrzny.
Co do otworu podsadzkowego nr 5 to byłon przy ul. Patriotów czyli w obszarze zaznaczonym na twojej mapie, tak z 50 metrów za budynkiem klubu "Czarni Sosnowiec"-( bud.prostopadły do torów)
Wydaje sie że interpretacja uznająca szyb na dańdówce za jakąś pozostałośc kop. Andrzej jest zbyt daleko idąca. Nie ma go na mapie z 1925, 1931, 1938 ani na mapie z 1955. A przecież jest sporych rozmiarów.
co do szybów na Ludwiku to na mapie z 1925 jest ich 3 obok siebie - o zgrozo!!! I który jest który, może wilhelmina, ludwik i ten trzeci bez nazwy? Von Teusse czy może masz jakieś szczegóły o Matyldzie. jest wyraźnie zlokalizowana na mapie z 1891 roku.
pozdrawiam bartosz98
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

cron