Długoszyn kopalnia Maczki Podziemia???????????

Postprzez Pakosz w 14 Lut 2006, 11:38

Fotek nie mam. Jak zrobię i zeskanuję to z pewnością prześlę adminowi.
Byłem natomiast na MORTIMERZE....... W prywatnej wiadomości podałem Tobie Mariusz B moje gg. Prosze o kontakt, sprawa wygląda obiecująco.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Mar w 14 Lut 2006, 16:29

Pakosz napisz do mnie na e-mail w tej sprawie
mariusz.b0@poczta.onet.pl
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Alfi w 16 Lut 2006, 23:47

Pakosz napisz na forum tez trochę.
Alfi
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 182
Dołączenie: 13 Lut 2006, 02:41

Postprzez luk w 25 Paź 2006, 14:36

Wrócę do tematu Długoszyna i tamtejszej kopalni. Własnie wróciłem z kilkugodzinnej wyprawy w poszukiwaniu śladów kopalni. Wychodząc wczesnym rankiem sądziłem, że bedzie lało, ale potem na szczęście chmur ubyło i pokazało się jesienne słonko. Z racji, że mam około 1,5 km do Długoszyna pomyślałem, że dojdę spacerkiem. Kiedy minąłem ostatni dom i wszedłem na wzniesienie przed Długoszynem zastałem piękny widok jesiennego lasu przed którym rozciągało się ogromne pole uprawne. W połowie drogi była kiedyś upadowa "Jerzy II" . Niestety prócz porośniętej hałdy i nasypu torowiska nie zastałem niczego innego. Skierowałem się w stronę skałek długoszyńskich. Ciekawą sprawą jest gleba w rejonie wzniesienia. Przed nim jest piasek, a potem tylko skała. Taki kontrast. Kilkaset metrów w lesie napotkałem jakby nasyp z kamienia wysoki na około 2m i długi na 300m. Idąc na oślep nic nie napotkałem ciekawego ( no może za wyjątkiem kilku wgłębień terenu). W pewnym momencie zaczęło się robić "księżycowo". Napotkałem kilkadzięsiąt lejów o pięcio metrowej średnicy i głebokości do 3 m w okolicy każdego takiego lejka była hałda czyli tzw. warpie. Dawni górnicy jak napotkali wychodzące na powierzchnię złoże rudy, to kopali takie szybiki do poziomu wody gruntowej. Jak się nie dało już kopać to zostawiali ten szybik i kopali obok nowy. Ruda była kilka razy wytapiana na stosach. Ciekawą sprawą jest także długi na 80m rów. Był on wykopany lub zapadł się w litej skale wapiennej. Ma głębokość do 1,5 m. Ściany raczej pionowe. Możliwe, że rów ten to wapiennik który "dawał" kamień na budowę okolicznych domów. Idąc dalej spotykałem sporadycznie leje i zapadliska ale było ich najwyżej kilka. Wreszcie dotarłem do torów kolejowych w okolicy skałek. Po torach zaszłem do charakterystycznego mostu i skał. Wdrapałem się na górę. Widok był naprawde piękny. Mocny wiatr poprawił zasięg widzenia. Było widoczne wszystko aż po Hutę Katowice i Koksownię, elektrownię Łagiszę oraz ogromny dół kopalni Maczki- Bór. Szkoda, że nie miałem aparatu... Wracając napotkałem coś betonowego. Była to rura stalowa o średnicy około 35cm zalana betonem. Na betonie coś było napisane, ale odczytałem tylko "-236m". Jest to pewnie otwór badawczy kop. Jan Kanty. Spotkałem także kilka betonowych słupków na których było napisane "JKKW 1926". Skrót oznacza Jaworznickie Komunalne Kopalnie Węgla. Ale po co one tam były w środku lasu? Mimo, że nie czuję nóg, warto było przejsć się. Za może 2 dni planuję znów pochodzić po Długoszynie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez admin w 25 Paź 2006, 14:43

luk napisał(a):Spotkałem także kilka betonowych słupków na których było napisane "JKKW 1926". Skrót oznacza Jaworznickie Komunalne Kopalnie Węgla. Ale po co one tam były w środku lasu?
Pozdrawiam.

może w 1926 r. nie było tam lasu?
pamiętam jak kiedyś mój wujek opowiadał mi, iż kilka razy natrafił na stare zamurowane szyby gdzieś między Borem a Jaworznem podczas grzybobrania- to też był środek lasu
Kiedy dokładnie planujesz następną wyprawę? może udałoby się zabrać kilku forumowiczów?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez luk w 25 Paź 2006, 14:53

Moja pamięć nie jest genialna, datę moze pozmieniałem, ale na 100% lata 20 XX wieku. W lesie jest sporo obiektów, które były szybami a wygladają jak lejki. Tak, lasu mogło nie być ponad 80 lat temu. W piątek rano np. o 10 mam zamiar sie wybrac na Długoszyn.
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez admin w 25 Paź 2006, 15:25

mógłbym się zabrać z Tobą?
mam nadzieję, że nic mi nie wyskoczy
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez luk w 25 Paź 2006, 15:50

Oczywiście, że tak. Jak tylko masz czas to mozemy się spotkac np. koło kaplicy na Długoszynie, albo w innym miejscu, albo na skałach...
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez admin w 25 Paź 2006, 18:40

nie za bardzo wiem gdzie to jest? daleko od Maczek?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez luk w 25 Paź 2006, 18:49

od stacji kol. Maczki bedzie okolo 1,5 km do 2 max.
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez admin w 25 Paź 2006, 19:01

a na Maczkach nie moglibyśmy się spotkać?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez geolog w 25 Paź 2006, 19:07

też byłem na rowerku i znalazłem na tej górze nad skałkami szereg lejów, dołów i innych wykopów ewidentnie świadczacych o prowadzonej tu działalności górniczej - jednak prawdopodobnie wszystkie one sa niedrożne w wyniku stopniowego zasypywania przez dłuzszy okres czasu.
Wartałoby przede wszystkim poszukać sladów zamurowanych szybów.
Polecam tez skałki przy wiadukcie i rzece - warto sie tu powspinać.
Jest tu szereg dróg wspinaczkowych róznej trudności.
2 lata temu zrobiłem nawet przewodnik wspinaczkowy po nich.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez luk w 25 Paź 2006, 19:15

Adminie: ta droga co przechodzi przez Maczki prowadzi na Jaworzno. Kilkaset metrów za mostem na Przemszy jest wiadukt kolejowy i skrzyzowanie przed nim. To jest około kilometra za stacją na Maczkach, ja będe piechotą, więc każdy metr jest ważny :) proponuje się tam spotkać, albo na moście na Przemszy
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez admin w 25 Paź 2006, 23:23

no to spotkamy się na moście na Przemszy,
o której godzinie?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez luk w 26 Paź 2006, 08:07

o 10 proponuje
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron