Niewiedzialem gdzie psiac a wiec pisze tutaj : OPUSZCZONE

Postprzez tomcio89 w 24 Cze 2006, 20:33

moze JCK123 sie wypowie on to ma gadane a wiec opowie wszystko :D
POZDRAWIAM
TOMCIO89
tomcio89
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 39
Dołączenie: 03 Maj 2006, 22:21
Miejscowość: Tarnowskie Gory

Postprzez jck123 w 24 Cze 2006, 22:19

Dużo jest do opowiadania :) Tak skrótowo.

Byliśmy w 5 obiektach:
a) budynkach kopalni koło M1 w Czeladzi,
b) kwk Saturn w Czeladzi,
c) cementowni Grodziec,
d) cegielni w DG Strzemieszycach,
e) zakładach chemicznych STREM w DG Strzemieszycach.

W Saturnie dostaliśmy ochrzan od ochroniarza za to, że włazimy gdzie nie trzeba. Poinformowano nas, ze był tam wypadek.

W zakładach chemicznych od razu poszliśmy się zameldować do ochrony, zeby był święty spokój. I tam dużo pochodziliśmy sobie po różnych piętrach budynków.

Fajnie było także w cementowni. Wchodziliśmy do ogromnych betonowych silosów. Na dnie miały kilkumetrowe leje. Też betonowe.

W cementowni spotkaliśmy 2 gości, którzy zarzynali Dużego Fiata. Kręcili nim piruety (poślizgi). Skakali nim z podestów, a nawet zrobili mini-crash test :shock:

Fotki na pewno będą, ale dopiero za tydzień lub dwa, bo muszę film wywołać :? Zapewne napiszę też jakiś bardziej wyczerpujący artykulik na swojej prywatnej stronce.
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez Pinus w 25 Cze 2006, 09:55

Widze że jednak brakło czasu na Maczki. No ale przedsięwzięcie było ambitne. Tyle obiektów w tak niedługim czasie
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez admin w 25 Cze 2006, 11:38

Jacek!dzięki za info, daj znać jak umieścisz relację na swojej stronie
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez jck123 w 25 Cze 2006, 18:30

Mieliśmy bardzo ambitne plany. Do zobaczenia było chyba kilkanaście obiektów w kilku miastach. Wpisałem co się tylko dało. Jak zwykle życie zweryfikowało plany. Udało się zobaczyć tylko 5 obiektów.

Powodów było kilka: było bardzo gorąco i męcząco, wyruszliśmy około południa, niektóre obiekty są dosyć rozległe. Ale dobrze się stało, że było tylko (aż) 5 obiektów. Chcieliśmy zobaczyć wszystko, a nie bić rekordy szybkości zwiedzania.

Ale na takie obiekty jak Strem lub Cementownia trzeba przeznaczyć co najmniej po 2-3 godziny. A ideałem byłoby przynajmniej pół dnia. Są bardzo rozległe i trzeba po nich trochę pochodzić. Zarówno pomiędzy budynkami jak i w nich.
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez tomcio89 w 25 Cze 2006, 22:27

no to ja cos dodam a wiec :
tak jak napisal Jacek niechcielismy wszystkiego zobaczyc byle jak wolelismy zobaczyc dokladnie a malo obiektow w niektorych tego typu miejscach trzeba sie nachodzic aby znalezc jakies otwarte dzrwi lub otworzyc jakies zamkniete ( czasami tak robilismy) :Pa wogole co do STREM-u to jest to dosc obszerny teren i kilku pietrowe budynki a wiec trzeba sie nalatac po schodach ale jak juz wspominalem lepiej zobaczyc malo ale ciekawie .Dalsze zwiedzanie niewiem kiedy planujemy ale mozna podsowac jakies propozycje i nowe miejsca godne zwiedzenia
POZDRAWIAM
TOMCIO89
tomcio89
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 39
Dołączenie: 03 Maj 2006, 22:21
Miejscowość: Tarnowskie Gory

Postprzez Pinus w 26 Cze 2006, 09:40

Nie wiem jak Wam - ale na mnie wywarła niesamowite wrażenie Cegielnia w Strzemieszycach.
Obiekt mały ale ten korytaż w środku - to było coś wspaniałego

Oczywiście ja go zwiedzałem wczesniej - troche zaałuję że brakło czasu by z Wami jechać
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

SONOWIEC MACZKI

Postprzez Pinus w 26 Cze 2006, 13:00

Oto co jest "OPUSZCZONE" w MACZKACH

Ciekawy pomnik - ale jest trochę na uboczu więc stan jego jest jak na zdjeciu
Image

Image

Dworzec
Image

Na przeciwko Dworca Szkoła
Image

Image


Tutaj widac pozostałości po starym kominku - kafle leżące w kącie
Image

Image

Bardzo ciekawie zdobione sa sufity w tej szkole. Ale niestety budynek raczej nadaje sie do wyburzenia
Ostatnio edytowany przez Pinus, 26 Cze 2006, 18:39, edytowano w sumie 1 raz
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Pakosz w 26 Cze 2006, 15:21

Polecam również klatkę schodową wewnątrz budynku stacyjnego. Robi wrażenie i oddaje ducha tamtych czasów gdy przez Maczki prowadziła główna linia Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.
Teraz podobnie jak cały dworzec ( a raczej to co po nim pozostało) nie wygląda zbyt imponująco ale pamięta z pewnością pobyt rodziny carskiej.

I pomyśleć, że kiedyś stacja Granica była reprezentacyjnym dworcem imperium Romanowów.....
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pinus w 26 Cze 2006, 18:37

Tylko jest drobny problem z wejsciem do tej klatki.
Wszystkie wejścia (prawie wszystkie) sa zamurowane.
Są natomiast jedne drzwi zamknięte z domofonem które prowadza zapewne na piętra bo widać było że ktoś tam mieszka.

Parę metrów dalej przepiękny most chyba kolejowy na Przemszy oraz stara śluza i spiętrzenia wody - robi to niesamowite wrażenie

Wie ktoś coś na temat tego "pomnika" na Maczkach tego co jest na pierwszym zdjęciu. Może ma ktoś fotke jak on jeszcze stał??
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez tomcio89 w 26 Cze 2006, 23:16

no witam i ciesze sie z zaintersowania tematem .
Pinus dzieki i gratulacje za wspaniale fotki a co do tego ze niemiales czasu to robimy jeszcze jedna taka ekspedycje w najblizszym czasie a wiec zglos sie na moje gg to pogadamy i ustalimy termin mysle ze nawet w tym tygodniu jesli sie da i czas pozwoli na to mamy jeszcze z Jackiem kilka miejsc do zwiedzenia a wiec mozna sie zabrac
POZDRAWIAM
TOMCIO89
tomcio89
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 39
Dołączenie: 03 Maj 2006, 22:21
Miejscowość: Tarnowskie Gory

Postprzez MKZ w 28 Cze 2006, 08:35

sprawdzałem ten pomnik w ewidencji miejsc pamięci, ale nic nie znalazłem. będę jeszcze szukał jak coś znajdę to dam znać.

a co do dworca w Maczkach- to faktycznie obiekt jest (był) imponujący. ludzie się zachwycają Dworcem Głównym (dobrze, bo też jest to dobra architektura) a nie wiedzą, że w Maczkach istnieje coś takiego. Architektem był Enrico (Henryk) Marconi- polecam odnaleźć w encyklopedii dla niezorientowancyh- będziecie w szoku, któych obiektów jest autorem.
Co do Dworca Głównego uznaje się również Marconiego za projektanta, ale tylko pośrednio tzn. Marconi zaprojektował w Warszawie Dworzec Wiedeński, na którym wzorowany był projekt naszego, sosnowieckiego. ale kto był autorem tego importu- nie wiadomo
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez Pinus w 28 Cze 2006, 08:48

Na tym pomniku są ciekawe napisy
1. Obeliks
Napisy:
LENINO
tutaj nie widać napisu
12.10.1943

STUDZIANKI

2 Obeliks
Napis:
SIEKIERKI

3 Obeliks
LIPSKO

Natomiast stan jego jest taki a nie inny gdyż jest na końcu drogi prowadzącej do lasu w kierunku kopalni Juliusz (chyba kopalni nie pomyliłem)Na totalnym odludziu.
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Bunkry w okolicy Brzezin Śląskich

Postprzez Pinus w 30 Cze 2006, 19:52

Na trasie Czeladź - Bytom. Za Siemianowicami Śl jest kompleks trzech bunkrów. Jeden dosyć duży, drugi mniejszy służy chyba za WC a trzeci częściowo zasypany. Dwa te mniejsze dobrze widać z trasy. Natomiast ten najlepszy, największy jest na górce przed samym zakrętem na Brzeziny Śląskie.
Ciekawe jest to że w tym najwiekszym sa dwie wierzyczki - do których w środku nie znalazłem zadnego dojścia. Natomiast sa podziemia. Były dwa zejścia na niższy poziom. Troche śmieci w nich - ale nie byłem przygotowany do wejścia tam.
Oto fotki
Image

Image

Image
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez admin w 30 Cze 2006, 22:11

a czy w Sosnowcu oprócz t.zw. grzybków ktoś widział jakieś inne bunkry z czasów wojny?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron