Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez admin w 28 Lip 2006, 16:18

Pinus, skąd masz to zdjęcie?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pinus w 28 Lip 2006, 18:26

Na stronie ksiazki - jest temat Śląsk - jest to link do publikacji elektronicznych UŚ. A zdjecie pochodzi z przewodnika po Zagłębiu Dąbrowskim.

Aha zdjęcie nie pochodzi dokładnei z tej kopalni. Ale pokazuje kolejkę linową i było umieszczone w tekście o kopalniach zagłębia
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Pakosz w 28 Lip 2006, 20:52

Płatek, w okolicach drogi szybkiego ruchu (obecnie 1, dawniej 15) były dwie położone w niewielkiej odległości upadowe.
Gruz który po nich pozostał w tym fragmenty sklepienia łukowego można jeszcze zobaczyć na wschodnim krańcu stawu zwanego"Ztopione".
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pakosz w 28 Lip 2006, 20:53

Nadal intryguje mnie to czym różniła się kolejka linowa od napowietrznej??
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pinus w 28 Lip 2006, 21:03

Wg. Wikipedi
Kolej linowa - środek transportu, w którym gondola, krzesło lub narciarz trzymający orczyk porusza się ciągnięty przez linę: naziemną lub napowietrzną.

Najważniejsze podziały:
Podział ogólny
kolej linowa napowietrzna
kolej linowa naziemna
wyciąg narciarski


Piktogram pokazujaćy kolej linową napowietrzną:
Image

A tu piktogram pokazujacy kolej linową naziemną:
Image


A tu zdjecie kolei linowej naziemnej
Image

Troche poszukalem i juz mi cos swita. Szkoda ze nie ma zdjeć z kopalni no ale trudno
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez geolog w 28 Lip 2006, 22:30

Czy w tych upadowych koło stawu co pozostały po nich resztki można pokopać ?
Może przekopie sie do drożnej części ?
Jak to wyglada ?
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Płatek w 29 Lip 2006, 11:20

Czy ten staw "Zatopione"jest w pobliżu stacji paliw przy drodze nr1? Pochylnie którą ja pamiętam była w idealnym stanie ale zamurowana cegłami i lekko otynkowana. Znajdowała się zaraz przy drodze szybkiego ruchu.Obecnie nie ma po niej prawie śladu.Ciekawe kto podjął decyzję o jej rozebraniu,takich pamiątek nie powinno się niszczyć!!!
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Płatek w 29 Lip 2006, 12:17

Pakosz pozwolisz że wrócę do tematu Flory.Przez około 5 lat eksploatowała ona węgiel z pól znajdujących się na Sólnie, więc może ten staw o którym pisałeś "Albert" był tym właśnie szybem?Węgiel nie był transportowany do Flory, tylko na ulicę Florowską.(okolice wzgórza gołonowskiego, gdzie był potęrzny skład węgla).Znalazłem jeszcze widokówkę z 1910r przedstawiającą kop Jgnacy razem z hutą Paulina,były obok siebie.Czy ta widokówka może być autentyczna?
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Pakosz w 29 Lip 2006, 21:24

Pinus dzięki za informacje.

Geologu po upadowych nie zostały jakiekolwiek naziemne ślady w miejscu gdzie istniały. Co do ewentualnego przekopania się to powinien na to rzucić okiem ktoś z większym doświadczeniem. Może lepiej poczekać do zimy, aż będzie widać wytopy?
W pobliżu znajduje się również zadekowany szyb FRANCISZEK.
Można więc wybrać się wspólnie na rekonesans.

Zapraszam również innych forumowiczów.

Co do stawu "Zatopione" to znajduje się on idealnie w przedłużeniu ul. Dmowskiego (dawniej Rewolucji Październikowej).
Jeszcze w latach 80-tych istniały w tym miejscu dwa domostwa. Istniały dopuki udawało się odpompowywać nadmiar gromadzącej się w tym miejscu wody. Z czasem jednak siły natury zwyciężyły i mieszkańców tych domów przesiedlono.
Pamiętam jak kilkakrotnie woda zalewała te zabudowania jeszcze w czasach gdy mieszkali tam ludzie.

Co do rozebrania naziemnych zabudowań pochylni to pewnie chodziło o to żeby ktoś wykonał kawał dobrej nikomu nie potrzebnej roboty........
Choć oczywiście mogę być w błędzie.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pakosz w 29 Lip 2006, 21:27

Płatek, tak, kopalnia IGNACY działała w bezpośrednim sąsiedztwie huty PAULINA. Ta widokówka z pewnością jest interesująca.

Proponuję wybrać się w najbliższych dniach do lasu zagórskiego.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Radkow w 29 Lip 2006, 21:33

Kurde mieszkam na Pekinie i nadal nie wiem gdzie jest ten zagórski las. To ten za szpitalem na Metzu? jak się idzie w stronę Auchan?
Radkow
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 97
Dołączenie: 25 Lip 2006, 03:00
Miejscowość: 11lsd

Postprzez Doczu w 29 Lip 2006, 21:41

Pamietacie niedaleko stawu "Zatopione" był staw, a w zasadzie rozlewisko Rowu Mortimerskiego.
Byłem tam kilka dni temu i kurka przeżyłem szok - potok uregulowano, a po stawie nie został ślad.
Nie wiecie, co Oni tam robią ?
Kiedyś zapytałem robotnika tam pracującego, to powiedział, że tylko będą regulować rów, ale nie wspominał nic o likwidacji stawu. A obecnie teren jest niwelowany, jakby pod jakąś inwestycję.
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 29 Lip 2006, 22:12

Pracuje w systemie czterobrygadowym ale jeżeli będę mógł to z chęcią odwiedzę z wami lasek zagórski.Latem mało widać, ale osoby które go znają ,pewnie są wstanie pokazać wiele ciekawego. Może sobota 5 sierpnia, akurat mam wolne.Ale propozycja należy oczywiście do znawców terenu.Czy w gre wchodzi rower, bo nogi odpadają, z gołonoga trochę drogi jest.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Płatek w 29 Lip 2006, 22:27

Ludzie mieszkający w gołonogu mówią że lasek zagórski ciągnie się od Staszica do końca Zagórza wzdłóż drogi szybkiego ruchu.Ale osoby z Zagórza powinny się wypowiedzieć na ten temat, bo ja mogę być w błędzie.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Pakosz w 30 Lip 2006, 20:20

Jak dla mnie las zagórski to teren pomiędzy Zagórzem, Staszicem a drogą nr 1.

Doczu, też się mocno zdziwiłem kiedy jakieś trzy miesiące temu zobaczyłem, że staw w nurcie Rowu Mortimerowskiego przstał istnieć, a wraz z nim kolonia kaczek łysek, krzyżówek i siedliska wielu innych gatunków zwierzaków.
Z tego co pamiętam to Rów Mortimerowski był wcześniej uregulowany. Wystarczyło tylko oczyścić koryto. Stało się jednak inaczej........
Ciekawe skąd biorą się środki na takie, moim zdaniem bezsensowne i degradujące środowisko inwestycje?
A może znowu chodziło o wykonanie dobrej nikomu nie potrzebnej roboty za którą ktoś zapłacił i na której ktoś zarobił duże pieniądze?

Co do wycieczki to niestety nie mogę w sobotę. Może w któryś dzień,w tygodniu po 18,00?
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

cron