Kopalnie: MORTIMER, KAROL i ALBERT

Postprzez bartosz98 w 13 Lip 2006, 09:47

co do Alberta to nie wiem co z niego zostało ale teraz sobie przypomniałem że w chyba w Słowniku Dąbrowy Górniczej (takie wydanie sprzed kilku lat) jest zdjęcie szybu albert i na pewno jest to szyb pionowy a nie upadowa. W poblizu widoczne są także 2 lub 3 domy to chyba kolonia o tej samej nazwie
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez Pinus w 13 Lip 2006, 13:09

Fajnie by było jakbyś wrzucił fotki jak je posiadasz
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez bartosz98 w 13 Lip 2006, 20:17

niestety nie posiadam ale poproszę kolegę który ta książkę ma żeby zeskanował, wówczas je zamieszczę. Aha sprostowanie -moja babcia która urodziła sie w dużym, długim domu w lesie obok szybu Leśny kategorycznie stwierdziła że ten szyb przed wojną był budowany (niedokończony)i miał służyc budowanej kopalni Jadwiga (potem Porąbka a jeszcze wcześniej Klimontów chyba II) kopalnia Karol była po drugiej stronie drogi.
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez Pakosz w 13 Lip 2006, 22:21

Miło powitać nowych forumowiczów.

Według moich informacji uzyskanych od znajomwgo górnika, główny szyb KAROLA znajdował się przy ul. Modrzewiowej, w miejscu gdzie dzisiaj zaczyna się las. Dokładnie na prawo od drogi prowadzącej do lasu, w kierunku Kazimierza. Szyb LEŚNY powstał jak pisze bartosz98 później i był eksploatowany jako szyb MORTIMERA.
Kopalnia KAROL powstała w bezpośrednim sąsiedztwie huty cynku PAULINA. Ślady hałd tej ostatniej można dzisiaj odnaleść na lini lasu, na lewo od Modrzewiowej, za garażami.
Co do upadowej ALBERTA to chciałem zapytać skąd pochodzą informacje, że była częścią FLORY?
Upadowa którą zwiedzaliśmy leży niedaleko od tzw. koloni Albert i prowadzi do niej solidna grobla co może świadczyć o powiązaniu obydwu miejsc.
Miałem w rękach kilka lat temu mapę na której to właśnie miejsce oznaczono jako kop. ALBERT i kolonia Albert. Byćmoże istniały zarówno szyb jak i upadowa?

I jeszcze pytanie do bartosz98: czy możesz dowiedzieć się czy ten duży budynek w okolicach szybu LEŚNEGO został zbudowany jako koszary dla austriackiej armii?
Czy możesz wstawić skany map o których piszesz?
Zdjecie Karola to prawdziwy rtarytas.

Niebawem wybiorę się na rekonesans w teren ze znajomy górnikiem, który pracował w latach 50-tych na MORTIMERZE.
Może będę mógł wtedy nieco więcej napisać?>
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez bartosz98 w 13 Lip 2006, 23:06

Witaj Pakosz
widze iż interesują nas te same tematy (mnie osobiście lokalizacja starych szybów na terenie s-ca) Postaram sie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania na ile mi wiedza pozwala (tak na marginesie dzis z babcia-84 lata byłem tam gdzie kiedyś stał duży dom przy leśnym - mieszkała w nim od 1922 do 1936 roku).
Co do alberta to w książce J,jarosa Słownik Kopaln na ziemiach polskiech jest opis kopalni Flora i tamże stoi "rejon eksploatacji zmieniał sie w miare wyczerpywania zasobów, m.in. w latach 1910-30 kopalnia prowadziła eksplatacje koło strzemieszyc przez szyb Albert. Fota Alberta szybu z kolonią w tle jest w książce o Dąbrowie -jak ją pożyczę od kolegi to zrobię fotę ale będzie to w połowie sierpnia najwcześniej (urlop). Ciekawostka gdzierś wyczytałem że urobek z alberta był przesyłany kolejką napowietrzną do flory.
jesli chodzi o karola to fotek nie posiadam (niestety) -babcia twierdzi że kopalnia była po północnej stronie drogi do lesnego zaraz za torami kolejowymi idąc od mortimera., co nie znaczy że główny jego szyb mógł byc nieco wcześniej tj 200-300 metrów na skraju lasu jak piszesz. Słowa babci potwierdza mapa kolejowa z 1925 gdzie jest zaznaczona bocznica karola. Co do długiego domu to pytałem babci czy coś wie o koszarach zę tam wcześniej były. Nic na ten temat nie wie ale mieszkała w nim od 1922 a one może były w czasie I WS kiedy prusacy z austryjakami podzielili sobie S-c. Wg babci dom miał 1 pietro długość ok 100 metrów z każdej strony miał 5 sieni wejściowych. mieszkania były jednoizbowe (tu jakaś zbieżność z koszarami ale w takim razie po co 5 sieni?) ok 6X6 m. To tyle o dalsze szczegóły mogę dopytać. I tu moja prośba -może masz lub wiesz kto ma fote tego domu. Sprawiłbym straszna radość babci.
pozdrawiam Witek
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez Pinus w 14 Lip 2006, 09:40

Pzowoliłem sobie zaporzyczyć mapkę ze strony
http://www.poszukiwania.pl/cooper/thumbnails.php?album=71

Image

Na mapie widać tą kolejkę linową. Podobną metodę transportowania urobku stosowano w kopalniach w okolicy Mysłowice -Słupno
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Płatek w 15 Lip 2006, 21:04

Witam! Czy ktoś z was wie jak nazywał się szyb za leśniczówką na Sólnie.?O ile był tam szyb.W latach 60-tych istniał tam staw w którym łowiono ryby.Czy niskie filary z cegły z grubymi śrubami mogą być pozostałością kolejki napowietrznej kop.Flora?Znajdują się one w lesie w lini gołonóg-kolonia Jamki i gołonóg -Sólno.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Mar w 16 Lip 2006, 15:29

Jeden z szybów na Sólnie to "Ksawery" co do drugiego niestety nie wiem.
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Płatek w 16 Lip 2006, 21:36

Dzięki! A do jakiej kopalni należał?
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Mar w 17 Lip 2006, 09:59

Zapewne do KWK Kazimierz.
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Pakosz w 17 Lip 2006, 15:57

Niestety zdjęć tzw. "betonioka" (ten dom koło szybu LEŚNEGO) nie posiadam. Jedunie jego ruiny na tle wieży szybu - do obejrzenia w dziale ze starymi fotografiami 4. Ten dom pozostał jedynie w mojej pamięci bo dość często obok niego przechodziłem.

Co do transportu urobku z ALBERTA to zastanawia mnie dlaczego transportowano go do kop. FLORA skoro w pobliżu były stacje kolejowe na Staszicu i w Strzemieszycach. Zastanawia mnie również to co widać na mapie zamieszczonej przez Pinusa, a mianowicie kolejka linowa i napowietrzna obok siebie. Czyżby transport koleją linową nie odbywał się "w powietrzu" a po torach? Wagony były ciągnięte za pomocą lin połączonych z parowymi wciągarkami? Gdzieś słyszałem o takich rozwiązaniach. Jeżeli się mylę to czym różniła się kolejka linowa od napowietrznej??

Co do nazwy szybu na Sulnie to nie wiem jak się nazywał. Znam natomiast nazwę owego stawu o którym pisze kolega Płatek. Mianowicie nazywał się on .......Albert. Może więc był to jeden z szybów ALBERTA?

No i znowu mamy więcej pytań niż odpowiedzi.....
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez bartosz98 w 20 Lip 2006, 18:03

dzieki za odpowiedż.Z tego zdjecia wynika iz 'Betoniak" został zburzony w latach 80-tych. Co do kolejki napowietrznej czy też linowej to nie wiem czym sie różniła, ale raczej funkcjonowała. Może przy szybie nie było pł€czki czy też sortowni i stąd konieczność transportu do Flory. Po urlopie zamieszcze mape topograficzną 1;25000 pokazującą zagórze i porąbkę w latach 1952-54. Sa na niej zaznaczone liczne obiekty w tym szyby np. upadowa Mortimer oraz inne np. miedzy domami za zajezdnią autobusową.Poza tym liczne nasypy mogące byc wykorzystywane jako dojazd do starych szybów itp z upadowej chyba do szybu albert
Sam próbuje zlokalizować stare szyby kop. Niwka połozone miedzy Bobrkiem-Dańdówką i Klimontowem bo tam w XIX i na początku XX wieku kopalnia wybierała pokłady np . szyb Franciszek, Brochman, Nowak.
pozdrawiam Witek
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez Pinus w 21 Lip 2006, 09:38

Na mapie WIG kopalnia Flora z kopalnią Albert była połaczona tzw. kolejką gospodarczą
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Pinus w 25 Lip 2006, 17:19

oto fotka kolejki linowej
Image
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Płatek w 28 Lip 2006, 15:49

Czy ktoś mi może przypomnieć ile było pochylni przy drodze szybkiego ruchu na wysokości Zagórza?Czy była jedna czy dwie?W miejscu tym byłem około 18 lat temu, więc pamięć zawodzi.Odnośnie zdjęcia kolejki to kop. Reden miała identyczną.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron