Kopalnia Paryż

Kopalnia Paryż

Postprzez le_szek w 01 Maj 2009, 22:45

Nie znalazłem tematu, więc zakładam :)
Wiecie może, jaka była lokalizacja poszczególnych szybów? Paryż i Cieszkowski - wiadomo, Małobądz też (choć na 100% nie wiem, w którym miejscu był), ale inne? Walery, Barbara (ten stał na Koszelewie bodajże, a jaki był drugi? I w którym dokładnie miejscu były?), czy na działkach po drugiej stronie Sobieskiego też był jakiś szyb (albo jakiś inny obiekt kopalni)? To pytanie mi się nasunęło, bo tunel pod ulicą Perla był tunelem kolejowym, ale dokąd prowadził tor?
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez Płatek w 02 Maj 2009, 07:31

Paryż miał chyba osiem szybów o ile dobrze pamiętam,wrócę z majówki to znajdę wszystkie nazwy i napiszę.Przecież mam monografie tej kopalni :lol:
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez le_szek w 02 Maj 2009, 09:01

Płatek napisał(a):Paryż miał chyba osiem szybów o ile dobrze pamiętam,wrócę z majówki to znajdę wszystkie nazwy i napiszę.Przecież mam monografie tej kopalni :lol:


To ja się będę ładnie uśmiechał i prosił o pożyczenie :)
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez Płatek w 02 Maj 2009, 09:10

Żaden problem,w tygodniu do południa jestem wolny.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez le_szek w 02 Maj 2009, 09:18

Płatek napisał(a):Żaden problem,w tygodniu do południa jestem wolny.


OK, dogadamy się na PW, miałbyś czas wyskoczyć na Alberta jeszcze? Chyba, że już tam całkiem zarosło :(
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez Płatek w 03 Maj 2009, 21:22

Paryż miał dwa poziomy wydobywcze 250m i 390m.

Posiadał osiem szybów
-Andrzej
-Gen Zawadzki
-Cieszkowski-(Chaper)
-Koszelew
-Walery
-Barbara
-Małobądz
-Łabęcki
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez le_szek w 03 Maj 2009, 21:29

Dzięki :)
A masz tam może jakąś mapkę z lokalizacją?
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez Płatek w 03 Maj 2009, 21:50

Niestety nie :( Choć Andrzej jest na zdjęciu
Wysłałem Ci PW
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez le_szek w 06 Maj 2009, 14:46

Walery - Będzin, przy Brzozowickiej (niedaleko połączenia z Siemońską).
Gen. Zawadzki = Paryż?
Powyższy i Cieszkowski - na terenie głównego zakładu.
Koszelew i Barbara - na Koszelewie (firma sprzedająca wózki widłowe mieści się w budynku szybu Barbara, jeśli się nie mylę).
Andrzej? Na Koszelewie (na mapie topo mam tam 3 szyby, niestety tylko Koszelew z nazwy, dodatkowo określony jako wentylacyjny, drugi i trzeci bez nazwy w ogóle) czy na terenie głównego zakładu?
Łabęcki - na terenie dawnej kopalni Łabęcki zapewne, czyli to był chyba ten szyb, którego budynki rozbierano na terenie Bankowej w latach 60. XX wieku).
Małobądz - wiadomo.

Ale co było na działkach?
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez le_szek w 06 Maj 2009, 21:39

le_szek napisał(a):Na Koszelewie (na mapie topo mam tam 3 szyby, niestety tylko Koszelew z nazwy, dodatkowo określony jako wentylacyjny, drugi i trzeci bez nazwy w ogóle


Poprawka, wentylacyjnym szybem była Barbara,

Łabęcki - na terenie dawnej kopalni Łabęcki zapewne, czyli to był chyba ten szyb, którego budynki rozbierano na terenie Bankowej w latach 60. XX wieku).


Szyb Łabęcki został zlikwidowany po katastrofie w 1969 roku.
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez le_szek w 06 Maj 2009, 22:29

Tak szukając informacji o Paryżu, znalazłem taki artykuł:
Trzeba ratować Paryż
27.06.2001

Kilka budynków zlikwidowanej kopalni Paryż wejdzie w skład pierwszego w Zagłębiu, udostępnionego zwiedzającym, zabytku przemysłowego. Rada nadzorcza Bytomskiej Spółki Węglowej wyraziła zgodę na przekazanie miastu budynków i terenów po dawnym Szybie Paryż.

Szyb Paryż jest jedną z najstarszych i niestety niemal ostatnią pamiątką górniczej przeszłości Dąbrowy. A miasto ma się czym pochwalić -. historycy szacują, że wciągu ostatnich 200 lat na terenie Dąbrowy Górniczej działało ok. 80 kopalń. W rzeczywistości było ich nieco mniej, bo zakłady często zmieniały nazwy.

Dziś w Dąbrowie nie ma już czynnej kopalni. Wyposażenie zakładów w większości trafiło na złom, a po budynkach nie ma nawet śladu. - A przecież ta architektura przemysłowa jest integralną częścią krajobrazu Zagłębia - mówi Andrzej Wójcik, dyrektor muzeum miejskiego Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. - Tutaj przez ponad 100 lat rozwijał się zupełnie inny przemysł, tradycje i kultura. Zagłębie nigdy nie było pod wpływem niemieckim. Zachowanie chociaż jednego szybu będzie naszym hołdem oddanym historii. Poza tym jest to jedyny szyb konstrukcji francuskiej w województwie śląskim. Nadbudowa szybu Paryż, oraz budynek maszynowni ma być w przyszłości filią Muzeum Miejskiego Sztygarka.

- Początkowo staraliśmy się o szyb Cieszkowski, okazało się to jednak niemożliwe - wyjaśnia Zygmunt Górski, kierownik referatu kultury dąbrowskiego Urzędu Miasta. - Został tam umieszczony system odwadniający i przepompownie. Na szczęście udało nam się uratować mechanizm wyciągowy. Z tego szybu pochodzi też zabytkowa figura św. Barbary, która również zostanie wyeksponowana w przyszłym muzeum.

Nie wiadomo na razie, kiedy kopalnię będą mogli odwiedzić pierwszy zwiedzający. Bytomska spółka w zamian za przekazanie terenu i budynków ma uzyskać od miasta umorzenie części długów zaciągniętych przez kopalnię Paryż. Według opracowanego projektu na placu obok szybu miałby powstać parking. W głównym budynku szybowym miałaby znajdować się ekspozycja urządzeń i sprzętów górniczych. Stara rozdzielnia elektryczna, to wymarzone miejsce na wystawy czasowe.

Na zewnątrz mógłby też powstać skansen maszyn przemysłowych. W Sztygarce zgromadzono już kilkaset eksponatów związanych z przemysłową historią Zagłębia. Wiele z nich nie może być jednak udostępnianych publiczności, bo nie ma dla nich po prostu miejsca. Jeśli muzeum przejmie część dawnej kopalni, wszystkie zostaną w należyty sposób wyeksponowane.

Kopalnia Paryż Powstała z połączenia dwóch zakładów - Łabędzki i Nowa. Należała do Francusko-Włoskiego Towarzystwa Dąbrowskich Kopalń Węgla. W 1879 roku oddano do użytku szyb Paryż, od którego nowa kopalnia otrzymała swoją nazwę. W 1900 w kopalni Paryż wprowadzono pierwsze w Zagłębiu lokomotywy elektryczne. Prąd dostarczała własna elektrownia. W czasie I wojny światowej kopalnia trafiła w ręce niemieckie, w 1918 roku wróciła jednak w posiadanie prawowitych właścicieli. W 1945 r, Paryż został znacjonalizowany, a jego patronem stał się ówczesny wojewoda śląsko-dąbrowski gen. Aleksander Zawadzki. Decyzją ministra przemysłu handlu Paryż został postawiony w stan liwkidacji w 1993 roku. Wydobycia zaprzestano w 1995 r.
Grzegorz Zasępa - http://www.wiadomosci24.pl


Image

Image
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez le_szek w 11 Maj 2009, 11:02

Lokalizacja szybów Paryża:

Nie ma Andrzeja, pierwszy od prawej szyb na Koszelewie to Barbara, do tego jest trzeci w środku o niewiadomej nazwie.
Image

Image

Image
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez Płatek w 11 Maj 2009, 13:46

Tego na działkach też brak.Leszek wiesz może czy na teren Paryża da się wejść ?
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez le_szek w 11 Maj 2009, 21:23

No właśnie, nigdzie nie ma tego z działek :(
Chociaż jest tam zaznaczony jakiś budynek (w kształcie L, tuż poniżej wysokości), a altanek by przecież nie zaznaczali. Chyba, że to jakaś świetlica działkowa.

Na teren Paryża można ponoć wejść od strony torów, ale jakoś do tej pory nie zebrałem się, żeby spróbować.
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Re: Kopalnia Paryż

Postprzez Płatek w 26 Maj 2009, 15:47

Leszek sorki ze podpinam to pod temat Paryża bo sprawa dotyczy Flory.Kiedys już pisałem ze szyb Flory był gdzieś w miejscu dzisiejszej myjni samochodowej.Obok myjni jest salon Nissana który się rozbudowuje,powstał tam dosyć spory wykop pod nowe fundamenty.Na zachodniej stronie tego wykopu odsłoniło się coś z cegieł, widać tylko jeden bok.Mam nadzieję że to jest to czego szukałem,postaram się tam wybrać z aparatem i pogadać z budowlańcami.Gdybyś chciał to zobaczyć to polecam wejść od tyłu budynku salonu,trzeba się pospieszyć bo wykop zostanie zasypany.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

cron