Sztolnia kopalni Maria (Grodziec I)

Sztolnia kopalni Maria (Grodziec I)

Postprzez Krzychu w 16 Kwi 2009, 12:38

W ‘Encyklopedii Grodźca’ pod hasłem ‘Ulice dawniejsze’ znalazłem informację o ul. Zielonej, cytuję:”od ul. Limanowskiego wzdłuż ‘sztolni’ do ul.Kołłątaja”.Zaciekawiła mnie szczególnie ta ‘sztolnia’.Dawniejsza ul.Zielona to dzisiejsza ul. Róży Luksemburg.
W jednej z publikacji B.Ciepieli znalazłem taką informację za temat Kopalni Maria (Grodziec 1):”Po wybraniu pokładów w okolicy fabryki cementu do głębokości około 30m małymi szybikami za pomocą wałów lub kołowrotów konnych, ‘woda odprowadzała się sztolnią do 1,5 wiorsty długości”.Więc okazuje się że jakaś sztolnia była.
Poszlaką co do miejsca umiejscowienia sztolni wydała mi się mała śmierdząca rzeczka opływająca od północy byłą piskownię KWK Grodziec Rozkówka i wpadająca do Brynicy.Słyszałem jak miejscowi (mieszkańcy Boleradza) mówili o tym kanale ‘sztolnia’.Rzeczka ‘zaczyna się’ w okolicy wspomnianej wyżej ul.Kołłątaja na granicy Rozkówki i wypływa z takiej nazwijmy to betonowej ‘magistralki’ do której prowadzi wał w którym znajduje się podziemny kanał,biegnący w stronę ul.Róży Luksemburg. Coś już zaczyna się układać.Co ciekawe od ‘magistralki’ wał biegnie dalej w stronę Rozkówki.Okazuje się ze w jego wnętrzu jest dalszy, już nie uzywany,fragment kanału który dochodząc do nasypu kolejowego przy drodze do Czeladzi skręca w prawo i już otwartym korytem(pięknie wykonane-solidna przedwojenna robota-obecnie bardzo zarośnięte) biegnie do Brynicy.Zmiana kierunku przepływu ‘sztolni’ nastąpiła najprawdopodobniej wskutek prac w piaskowni która przecieła swoim wyrobiskiem stary kanał.Kilka fotek z opisanego powyzej miejsca:
Image

Image

Image


Na starej mapie z lat 30tych XXw ciek ten jest przedstawiny jako otwarty kanał biegnący przez centrum Grodźca i zaczyna po północno-zachodniej stronie terenu Cementowni,przy ul. Kijowskiej.Wydaje mi się ze obecnie kanał ten już po przykryciu wykorzystywany jest do celów kanalizacyjnych-stąd ten śmierdzący ściek wypływający na Rozkówce.Dokładnie w miejscu gdzie na mapie zaczyna się ten ciek rzeczywiście jest coś co wygląda jak wylot sztolni:
Image

Image

Image


Niestety wylot jest zatkany,zasypany jakby gruzem.Nie jest zasypany do samego sufitu,u góry jest przestrzeń ok. 20cm,przez którą widać że to zasypanie ciągnie się parę metrów a póżniej to już ciemno i nic nie widać.Jakby tak sobie lekko podkopać to myślę ze można by tam się wczołgać i zobaczyć co dalej.
Image


A może ktoś z Was zna to miejsce,wchodził tam kiedyś?Bo może to wcale nie jest tak jak myśle,i sprawa jest znana.
Krzychu
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 4
Dołączenie: 26 Mar 2009, 15:21

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron