szyb trzeci Czeladź Piaski oraz coś w okol. Bolesławia

szyb trzeci Czeladź Piaski oraz coś w okol. Bolesławia

Postprzez Doczu w 10 Paź 2007, 18:12

Czy ktoś ma jakieś informacje n/t szybu trzeciego (tak wnoszę z ulicy jaka obecnie przebiega obok zaczopowanego już szybu)
Obecnie sam szyb wygląda tak:
Image
A znajduje się on tuż za CH M1 w małej kolonii domów pokopalnianych.
A tuż obok niego jest znak górniczy wyglądający tak:
Image


A przy okazji chciałem zapytać co to ? Czy jakiś kolejny odwiert ?
Image

Ok 10m od powyższego jest jakby zaczopowany szyb.
Image

Nie ukrywam że licze tu na aktywny udział Sławka :-)
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 10 Paź 2007, 20:05

Na pierwszym zdjęciu "tak na oko" może to być zlikwidowany szyb ale wypadałoby w myśl zasady "nie wszystko jest złotem co się świeci" jeszcze potwierdzić jego lokalizację na jakiejś mapie a najlepiej górniczej. Niestety nie mam map z tych okolic. Faktem jest że teren ten zlokalizowany jest w zasięgu starych robót górniczych związanych z kopalnią "Saturn".
Faktycznie na drugim zdjęciu jest znak geodezyjny wyznaczający kiedyś granice nadania.
Na trzecim zdjęciu widoczne są pozostałości zlikwidowanego otworu wiertniczego.
To co jest na ostatnim zdjęciu nie wiązałbym z płytą zamykającą szyb jest to zapewne zastygnięta rozlana resztka zaczynu cementowego przygotowanego do likwidacji otworu wiertniczego. :)
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Płatek w 10 Paź 2007, 20:45

Tak za M1 to szyb trzeci wentylacyjny,jest jeszcze kilka budynków pokopalnianych.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez admin w 10 Paź 2007, 20:58

czy każdy otwór wiertniczy miał na celu znalezienie miejsca pod przyszłą lokalizację szybu i eksploatację węgla?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Doczu w 10 Paź 2007, 21:43

Dzięki Sławek za wyczerpujące info.
Dokładne współrzędne tego szybu to N50 19.021 E19 05.918
Płatek a masz coś więcej n/t tego szybu ?
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 10 Paź 2007, 22:40

admin napisał(a):czy każdy otwór wiertniczy miał na celu znalezienie miejsca pod przyszłą lokalizację szybu i eksploatację węgla?


Otwory wiertnicze mają przeważnie na celu rozpoznanie ( udokumentowanie) budowy złoża i warunków złożowych a ponieważ mieszkamy na terenach zalegania złoża węgla kamiennego (GZW) to otwory wiertnicze na które się natykamy głównie rozpoznawały złoże tej kopaliny. W oparciu o wyniki wierceń sporządza sie dokumentację geologiczną złoża która określa charakter bilansowy zasobów kopaliny i umożliwia zaprojektowanie w dalszej kolejności sposobu udostępnienia złoża a więc m in. lokalizację szybów (tzw. projekt zagospodarowania złoża).
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Sławek w 10 Paź 2007, 23:12

Doczu napisał(a):Dzięki Sławek za wyczerpujące info.
Dokładne współrzędne tego szybu to N50 19.021 E19 05.918
Płatek a masz coś więcej n/t tego szybu ?


Korzystając z centralnej bazy danych geologicznych na podstawie współrzędnych niestety nie mogę w przeciwieństwie do otworów wiertniczych, poddać identyfikacji szybów. Podane przez Ciebie współrzędne wskazują na obszar złoża w.k. 335 Saturn. Podobne współrzędne ma otwór wiertniczy Celadź 248 ( 1953 )
głębokość 99 m, poszukiwawczy - dowiercony do karbonu.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Płatek w 11 Paź 2007, 17:31

Wiem tylko tyle że był to szyb wentylacyjny.Ale obiło mi się coś o uszy że jeden z szybów w Czeladzi zanim został szybem wentylacyjnym był normalnym wydobywczym.Czy takie coś jest możliwe to pewnie będzie wiedział Sławek i napisze co i jak.
Nie znam się,ale wydaje mi się że jest tam zbyt wiele budynków jak na sam szyb wentylacyjny.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Doczu w 11 Paź 2007, 18:04

Płatek napisał(a):Nie znam się,ale wydaje mi się że jest tam zbyt wiele budynków jak na sam szyb wentylacyjny.

No własnie też mnie to intryguje. Po cóż przy wentylu aż tyle budynków, jak starczy sterownia w samym budynku szybowym.
Byłem raz w takim szybie wentylacyjnym w Czeladzi, niedaleko strzelnicy i wysypiska śmieci. Te turbiny robiły wrażenie.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 11 Paź 2007, 20:07

Szyb, nazwijmy go typowym, mógł zmieniać swoje przeznaczenie i mógł być przystosowany do pełnienia funkcji szybu wentylacyjnego - to kwestia ( w skrócie) odpowiedniego technicznego przystosowania wieży szybowej, zabudowania wentylatorów i wykonania kanału łączącego wentylatory z szybem.
Inaczej jest z szybami które z założenia miały pełnić rolę wentylacyją i ich konstrukcja jest specyficzna dopasowana do współpracy z wentylatorami. Zwykle jest to bardzo zredukowana lub brak wieży wyciągowej , charakterystyczne wielkie betonowe jakby ssawki -przykłady: Jakub "P-K", Czesław "P-K", Maczki "K-J".
Ostatnio edytowany przez Sławek, 11 Paź 2007, 20:12, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Marcin Boruta w 12 Paź 2007, 23:38

Szyb numer trzy z tego co wiem był od początku do końca szybem wentylacyjnym, głebokość 213 m, zasypany w 1966 roku Kilka zdjęc pozostałych zabudowań macie w swoim temacie :

http://www.infomag.com.pl/~klimontow/fo ... sc&start=0

a troche tu :

http://forum-czeladz.sxx.pl/phpBB/viewtopic.php?t=515

mam tez gdzieś szyb w całej krasie na starej pocztówce, jak znajde to go tu wrzuce
Pozdrawiam
Marcin Boruta
-------------------------
www.czeladz.org.pl
www.forum.czeladz.org.pl
Awatar użytkownika
Marcin Boruta
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 24
Dołączenie: 01 Lip 2006, 17:58
Miejscowość: Czeladź

Postprzez Doczu w 13 Paź 2007, 04:40

Dzięki Marcin
P.S.
Nie mam teraz czasu aby się zarejestrować na forum Czeladzkim, ale w temacie do którego podaleś link chcę dodać, że szyb przy Będzińskiej był. Tuż za wiaduktem kolejowym po prawej stronie jadąc do Bedzina. Pomiędzy wiaduktem a wodociągami. Teraz tam często ustawia sie patrol policji.
Był to szyb wentylacyjny. Zlikwidowano go jakoś w latach 90 lum późnuch 90 bodaj.
Tyle pamiętam z własnych obserwacji
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Marcin Boruta w 13 Paź 2007, 21:35

Image

domy stoją tak jak stały, resztki zabudowań, które widac za szybem też są
Pozdrawiam
Marcin Boruta
-------------------------
www.czeladz.org.pl
www.forum.czeladz.org.pl
Awatar użytkownika
Marcin Boruta
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 24
Dołączenie: 01 Lip 2006, 17:58
Miejscowość: Czeladź

Postprzez Doczu w 13 Paź 2007, 21:43

Super widokówka.
Nie masz w wiekszym rozmiarze ?
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze


Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

cron