Pozostałości szybu ?

Postprzez Sławek w 18 Wrz 2007, 20:09

To się nawet pięknie nazywało - "regulacja rowu mortimerowskiego", P-K nie mogła sobie z tym poradzić od poczatku 90-lat.Faktem jest że do rowu kierowane sa wody z pompowni CZOK w szybie "Ryszard" i musi mieć on odpowiednią przepustowość ale ktoś faktycznie mogł pomysleć też o środowisku wodnym które w bardzo dobry sposób rozwinęło się w zapadlisku poeksploatacyjnym powstałym po 1989 roku ( osiadania ok. 4m).
Miałem kiedyś przyjemność ustalać sprawę rekultywcji terenu obniżenia poeksploatacyjnego zalanego wodą z pewnym nadleśniczym w którego lesie stała się ta szkoda. Człowiek ten powiedział wręcz że nie chce aby teren wyrównywać i ugrzeczniać nowymi sadzonkami, bo przyroda sama sobie zagospodaruje powstały staw a środowisko wodne w monotonnym lesie jest wskazane. Zaznaczył, że teaz będzie miał wodopój dla dzikich zwierząt, ptactwo wodne, ryby, nowe gatunki roślinności.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Doczu w 18 Wrz 2007, 20:20

No w naszym kraju jest normą, że środowisko naturalne to kwestia mocno dalszego planu :-(
Natura sobie poradzi i z tym rowem, ale można to bylo zrobić z głową i zaoszczedzić jej trochę.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Doczu w 18 Wrz 2007, 20:27

Sławek a wiadomo Ci coś o rowie, który znajduje się w pobliżu drogi na Bukowno ? To ten, który biegnie wzdłuz tej drogi ok 400m od niej po lewej jadąc na Bukowno.
Skąd on prowadzi wody ? i Dokąd Nawet czystą w miarę wodę prowadzi
W pewnym miejscu przechodzi w całkiem przyjemny stawik aby potem dalej biec.
Za tym jeziorkiem widziałem że łaczy się z innym rowem, prowadzącym wody z okolicy punktu sprzedaży piasku posadzkowego.
Wiesz coś na temat tych rowów ?
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 18 Wrz 2007, 20:35

ja dodam moje przemyślenia trochę z innej beczki: jest w Sosnowcu parę ciekawych miejsc/budynków, które powinny być otoczone opieką, ale znając "dobre pomysły" niektórych decydentów aż strach o tych miejscach mówić bo nie wiadomo co im strzeli do głowy.
Człowiek staje przed wyborem- czy zwrócić uwagę władz miasta na niszczenie pewnych zabytkowych budynków cz też nie. Niestety zwrócenie uwagi nie doprowadzi do odrestaurowania budynków tylko do ich likwidacji jako zagrażających bezpieczeństwu... przykłady dobrze sami znacie
Jeśli nie ma pieniędzy na uchronienie przed zniszczeniem dworca na Maczkach to nie ma się co łudzić, że stare pokopalniane budynki się ostaną.
Podobno w budżecia miejskim nie ma kasy...
.tylko że na bezmyślne wycinanie drzew i koszenie trawy co 3 tygodnie pieniądze są...

po jakiego ciorta ciągle kosi się w tym mieście króciutką trawę?
na to pytanie jak dotąd nie znalazłem odpowiedzi, ale może ktoś mnie oświeci :?:
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 18 Wrz 2007, 20:39

Przykro mi, ale nie mogę ci w tej sprawie nic wyjaśnić, nic nie wiem o pochodzeniu tego rowu.
W rejonie Bukowna pod czwartorzędowym nadkładem występują skały węglanowe które są kolektorem dla wód powierzchniowych i często towarzyszą im źródła dające początek drobnym ciekom wodnym. Może to jakiś "wyregulowany" potok.
Ostatnio edytowany przez Sławek, 18 Wrz 2007, 20:45, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Sławek w 18 Wrz 2007, 20:41

Doczu napisał(a):Sławek a wiadomo Ci coś o rowie, który znajduje się w pobliżu drogi na Bukowno ? To ten, który biegnie wzdłuz tej drogi ok 400m od niej po lewej jadąc na Bukowno.
Skąd on prowadzi wody ? i Dokąd Nawet czystą w miarę wodę prowadzi
W pewnym miejscu przechodzi w całkiem przyjemny stawik aby potem dalej biec.
Za tym jeziorkiem widziałem że łaczy się z innym rowem, prowadzącym wody z okolicy punktu sprzedaży piasku posadzkowego.
Wiesz coś na temat tych rowów ?


Przykro mi, ale nie mogę ci w tej sprawie nic wyjaśnić, nic nie wiem o pochodzeniu tego rowu.
W rejonie Bukowna pod czwartorzędowym nadkładem występują skały węglanowe które są kolektorem dla wód powierzchniowych i często towarzyszą im źródła dające początek drobnym ciekom wodnym. Może to jakiś "wyregulowany" potok.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez luk w 18 Wrz 2007, 20:44

Zapewnie chodzi Ci o Sztołe. Wiem, że do niej odprowadzana jest woda z wyrobisk K.P. Szczakowa oraz obiło mi się gdzieś, że zasilana jest tez wodą z kopalń rud cynku i ołowiu. Jest tez Kanal Glówny zasilany z K. P. szczakowa.
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez Doczu w 18 Wrz 2007, 21:19

Nie nie - nie chodzi o Sztołę.
Ten rów p[rowadzi dośc spokojne wody, nurt jest nieznaczny.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez luk w 19 Wrz 2007, 07:00

Jak juz pisalem jest tez Kanal Glówny, ale nie ma on zbyt spokojnego nurtu. Ten rów o który Ci chodzi na pewno zasilany jest woda z k.p. szczakowa dlatego jest ona nawet czysta. Generalnie rowów w tych rejonach jest sporo, wszystkie praktycznie sa powiazane z odwadnianiem kopalni. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

Postprzez Radkoww w 19 Wrz 2007, 12:03

Sławek napisał(a):O :shock: na jego temat to nic nie wiem, może coś przyblizysz?.


http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/maciej/historia.html
http://gliwiczanie.pl/Reportaz/maciej/maciej.html
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Postprzez Sławek w 19 Wrz 2007, 12:43

Już jako oświecony mogę tylko stwierdzić że należy mieć za przykład włodarzy Zabrza którzy w umiejętny sposób potrafili zadbać nie tylko o zabezpieczenie dziedzictwa kulturowego ale i praktyczne wykorzystanie dla potrzeb miasta pozostałości po górnictwie węgla.
Do tego wszystkiego jeszcze mają Muzeum Górnictwa Węglowego, Skansen górniczy "Królowa Luiza",
Skansen podziemny "Guido".
Ostatnio edytowany przez Sławek, 19 Wrz 2007, 13:45, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Radkoww w 19 Wrz 2007, 13:05

To jeszcze nie wszystko (o wymienionych przez Sławka obiektach pisałem prace dyplomową), bo są plany udostepnienia Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej dla turystów :)

http://www.podziemia.pl/doc/tt6/cie10.html
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Postprzez Sławek w 19 Wrz 2007, 13:41

Przeczytałem, fachowe, rzeczowe przedstawienie zagadnienia, zwiedzanie obiektów górniczych będzie pełne wrażeń.

Gratulacje dla Radkoww-a za podjęcie kapitalnego tematu pracy dyplomowej i życzenia sukcesów przy realizacji planów. :D.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pinus w 19 Wrz 2007, 19:30

Doczu napisał(a):Nie nie - nie chodzi o Sztołę.
Ten rów p[rowadzi dośc spokojne wody, nurt jest nieznaczny.


nie wiem czy dobrze kojarze - ale do Sztoły wpływają wody ze sztolni Czartoryjskiej. Sztolnia ta przecina ul. 1-go maja. Biegnie pod dworcem PKPw Bukownie. Powstała w 19wieku jako odbudowa części sztolni Starczynowskiej
http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=288
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez luk w 22 Wrz 2007, 08:36

Wracajac do tego odwiertu, oto co moze sie stac przez niezabezpieczony otwór:

"W jednej z kopalń okręgu dąbrowskiego położonej w pobliżu rzeki Brynicy, prowadzono poniżej głównego poziomu dwie upadowe przygotowawcze w dolnym pokładzie grupy siodłowej. Górnik pracujący na przodku głównej upadowej, jak to miał zwyczaj robić na koniec dniówki, odpalił kilka ładunków w celu przygotowania urobku dla następnej zmiany i nie przeczuwając nic nadzwyczajnego udał się pod szyb. Gdy po 40 minutach przyszła na upadową zmiana popołudniowa okazało się, że znaczna część upadowej wraz z upadową równoległą zostały w międzyczasie wypełnione wodą, której poziom szybko się podnosił. Zaalarmowane kierownictwo kopalni zorganizowało natychmiast akcję mającą na celu niedopuszczenie do zatopienia głównego poziomu wydobywczego kopalni ( 250m ). W celu opanowania tego nadzwyczajnego dopływu wody, musiano zainstalować trzy dodatkowe pompy o wydajności około 20m3/min. Jak badania wykazały, woda, która przedarła się na upadową pochodziła ze starego prowadzonego z powierzchni otworu badawczego, który po wyciągnięciu rur okładzinowych nie został przepisowo uszczelniony przez wypełnienie go iłem. Winę w tym przypadku ponosi firma wiertniczo-geologiczna, wykonująca wspominany otwór, ponieważ zaniedbała go uszczelnić, zaś dział mierniczo-geologiczny kopalni ponosił odpowiedzialność za to, że otwór ten nie został zaznaczony na mapach pokładów, przez które przechodził. "

tekst pochodzi z ksiazki K. Kozik "Bezpieczenstwo i higiena pracy w górnictwie" z 1967r.
Awatar użytkownika
luk
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 190
Dołączenie: 28 Sie 2006, 21:51
Miejscowość: jaworzno

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

cron