kopalnie w okolicy"Betoniaków"

Postprzez admin w 17 Wrz 2007, 20:57

zwróćcie uwagę, że na tej mapie są zarówno oznaczenia "sz" jak i "kop".
Wg tej mapy w niebieskim kółku są 2 szyby, a 2 kolejne poza jego granicami.
Jeśli będziecie chcieli to mogę Wam pokazać to miejsce.
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 17 Wrz 2007, 21:25

Faktycznie są takie opisy: dwa położone w części północnej i pólnocno wschodniej zakreślonego obszaru , trzeci w południowej a czwartego nie widzę. Przy dużym powiększeniu da sie zauwazyć w sąsiedztwie napisów chyba oznacznia szybów ( mały kontrast).
Opisy "Kop" można powiązać z terenem kopalni ( rejon sz. Barbara i rejon Up. Niweckiej)
Lokalizacja tego północnego szybu prawie odpowiada śladowi szybu 3-ciego i tak by to można przyjąć ale te pozostałe to za Chiny nie wiem i chyba nie będę wiedział bo z moich map już nic nie wyduszę. To były małe szyby i małe kopalnie i zdażało się też, że nie wszystko na mapach nanoszono. Zresztą nie wiem po jakiego grzyba 4 szyby na kupie na tak małym obszarze, chyba że nałożyły się tu zasięgi płytkiej eksploatacji w różnych pokładach i okresach czasu. Jakiekolwiek znaczenie wiązałbym jedynie z szybem 3-cim, te pozostałe mogą być bardzo płytkie o zupełnie lokalnym znaczeniu ( szybiki).
Z jakich lat jest twoja mapa i w jakiej jest skali?
Ostatnio edytowany przez Sławek, 18 Wrz 2007, 12:47, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez bartosz98 w 17 Wrz 2007, 23:34

Witam
mapa zaprezentowana przez admina jest z roku 1929 (pomiary 1925-26) w skali 1:10000. zapewne na niej zaznaczone są i szybiki bo np. między ulicami WP a Mikołajczyka na S od linii kolejowej na Kielce naliczyłem ich ok. 40. Co do Barbary to prześledziłem dostepne mi mapy i :
- mapa 1926 skala 1:50000 Floz-Ubersichtskarte des Oberschlesischen steinkohlenbeckens zaznaczony szyb pod nazwą Klimontów III,
- mapa tzw obrębówka GOp 1:25000 rok ok. 1955-60 zaznaczona jako nieczynny szyb (lokalizacja na linii kolejowej tuż ponad skrzyżowaniem z linią na kielce).
- mapa 1:10000 Sosnowiec-klimontów stan aktualności na 1994 zaznaczony szyb tez tuż przy linii kolejowej, ze względu na skale zaznaczony obok most (samowyładowczy-podsadzkowy?)
Swidczyło by to że tuż obok Barbary jeszcze w latach 90 tych coś było -może otwór podsadzkowy czy coś w tym stylu?
Sławku czy zaprezentowane przez Ciebie stare mapy wyrobisk Barbary sięgają nieco bardziej na południe (OG Niwka -Modrzejów) okolice dzisiejszej Kalinowej bo w zeszłym roku obok budynku nastąpiło zapadnięcie na kilkadziesiąt metrów (podobno) w każdym razie dziś jest betonowa czapa (ostatni czteropiętrowy blok przy dzialkach od Parku na Niwce)a nie mam danych co to za szyb mógłby być?
Pozdrawiam
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez Sławek w 18 Wrz 2007, 08:08

Wyrobiska Barbary kończyły się mniej więcej w okolicach linii kolejowej w kierunku Dańdówki, była to granica naturalna z uwagi na wychodnie warstw karbońskich związane ze strukturą geologiczną o nazwie Niecka Bytomsko - Kazimierzowska a ściślej jej południowe skrzydło w obrębie którego zlikalizowane było złoże dawnej kopalni "Klimontów" i drobnych kopalenek eksploatujących przy wychodniach z uwagi na łatwośc dostępu do złoża. Kolejną strukturą geologiczną w tym rejonie zlikalizowaną na południe od złóża kop. Klimontów jest Siodło Główne w obrębie którego zlokalizowane było złoże wk. kopalni Niwka - Modrzejów. Pomiędzy obiema strukturami występowała strefa silnie nachylonych warstw płonnych i była to zarazem granica obszarów górniczych ( dawniej nadań ) której nie przekraczano. Zapadlisko na ul. Kalinowej ( sprawa dość znana) związane było z płytkim kopalnictwem ( do 100 m gł.) obecnym przy wychodniach pokładów po stronie KWK Niwka - Modrzejów. Stara niezlikwidowana sieć wyrobisk pod wpływem naporu nadkładu i wymywania wodami podziemnymi ma tendencję do tworzenia zapadlisk w różnych miejscach nie koniecznie zwiążanych z szybami - w tym przypadku tam nie było szybu.
Zwykle płytka eksploatacja towarzyszyła dużym kopalniom i stanowiła pola dzierżawne nadań będących w posiadaniu dużych przedsiębiorców.
Jeżeli chodzi o sprawę otworu podsadzkowego przy Barbarze (szyb 3-ci) to jeżeli taki istniał musiał być wykorzystywany przed latami 80 tymi (byłem od tych lat geologiem na P-K i o funkcjonowaniu podsadzki w tym rejonie musiałbym wiedzieć ), wykorzystywano natomiast, prawie do samego końca istnienia kopalni otwory podsadzkowe przy upadowej Niweckiej.
Nawiążując jeszcze do nazewnictwa szybu to spotykana była na mapach przeglądowych nazwa "szyb III" (tak jak np. szyb IV przy ul. Niweckiej ), określenie szyb "3-ci Barbara" powtarzam za mapami podstawowymi z tego rejonu (obecnie niedostępnymi).
Czy mógłbyś wstawić skana mapy z 1994 roku, to jest dość mała skala nie stosowana w mapach górniczych. Kopalnia posiadała mapy sytuacyjno wysokościowe powierzchni w skali 1:5 000 i na nich brak opisu szybu 3-ciego, pozostało tylko oznaczenie szybu.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 03 Paź 2007, 19:56

z tego co udało mi się ustalić, te szyby należały do bliżej nieznanych malutkich żydowskich kopalń
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 03 Paź 2007, 20:36

Dzierżawa pól eksploatacyjnych będących częścią nadań była w tych czasach poularna. Inwestorzy o dużej sile nabywczej kupowali od skarbu państwa prawo do eksploatacji dużych obszarów złóż i skupiali się na eksploatacji dającej najwyższe zyski a w przypadku mniejszych fragmentów złoż o gorszych parametrach wydzierżawiali prawo do eksploatacji drobniejszym przedsiębiorstwom jak i pojedynczym osobom którzy potem organizowali małe kopalnie. Wszystko wyśmienicie się kręciło bo był duży popyt na węgiel potrzebny dynamicznie rozwijajacemu się przemysłowi.
Przykład małych prywatnych kopalń pochodzi także z okolic Strzyżowic gdzie część złoża eksploatowana była przez Sobieraja, Lewandowskiego, Białasa nazwy szybów udostępniajacych małe kopalnie pochodziły od tych nazwisk np. Sobieraj Scht. ( źródło mapa wyrobisk gorniczych).
W przypadku małych kopalń prawdopodobnie nikt specjalnie nie przejmował się archiwizowaniem dokumentacji i map górniczych lub jeżeli takowa była prowadzona to zawieruchy dziejowe zrobiły swoje.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Poprzednia

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

cron