Kopalnia uranu "Wyprawa do wnętrza Ziemi"

Postprzez geolog w 28 Lis 2007, 00:30

25 listopada ponownie bylismy siedmioosobową ekipą w tej kopalni z zamiarem dostania się do słynnej sali Gabor leżącej między III i IV poziomem.
Image
Po wejściu na II poziom 3 osoby zostały tu a 4 zjechały ok 40m głebokości szybikiem na III poziom.
O ile II pietro było suche tutaj wiekszość odcinków wypełniała woda o głębokości ( tam gdzie byliśmy ) do 1m.
Kopalnia w Zalesiu to bogactwo minerałów - tu minerały arsenowe o pięknej barwie:
Image
Udaliśmy się na poszukiwanie komory Gabor i w końcu po przebyciu dość długiej drogi wyszlismy w ścianie, w części przystropowej komory - widok był imponujacy bo wyrobisko wypełniało spore jezioro.
Zrobilismy kilka zdjęć ale z braku odpowiedniego doświetlenia niezbyt nam wyszły.
Image
Według usłyszanych opini ostatnio dotarli tu eksploratorzy w 2005r ?,
a po powstaniu zawału w łatwej dotychczasowej drodze właśnie teraz miejsce to można osiągnąć zjazdem na linie tym dość głębokim szybikiem.
Tzw Awaryjny skład na III poziomie:
Image
Znaleźliśmy wiele tabliczek górniczych z czeskimi napisami.
W drodze do Sali Gabor:
Image
Fragment górnej części Sali Gabor - w dole niezbyt widoczne jezioro głębokie na ok 20m ( zdjęcie niestety słabej jakości ):
Image
W oknie drewnianej tam, a w głębi pustka Sali Gabor:
Image
Zejście szybikiem z III na IV poziom - obecnie zalane po ok 10m wodą:
Image
Czeskie tabliczki na III poziomie:
Image
Dodatkowo korzystając, że wychodziłem szybikiem ostatni to spenetrowałem pozostałą część kopalni, która jednak zachowała się w złym stanie - liczne zawały. Porobiłem trochę zdjęć ale wyszły zamglone ze względu na dużą wilgotność.
Przygotowania do wyjścia szybikiem:
Image
Jeden z głównych ciągów III poziomu:
Image
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez geolog w 28 Lis 2007, 15:06

Oprócz Zalesia głównym celem wyprawy była Kopalnia Złota w Zlatych Horach ...
... 23-25 listopada byliśmy 7 osobową ekipą na polsko-czeskiej wyprawie, której celem była penetracja około 120 km długiego i ponad 500 m głebokiego kompleksu podziemnego kopalni
złota w Zlatych Horach.
W trakcie tej intensywnej wyprawy spenetrowaliśmy bardzo obszerną część tego kompleksu
w tym ciagi wodne i olbrzymie bo wysokie do ok 80m a może i wiecej
( nasz halogen nie dosięgnął stropu ) sale w których spotkalismy też ciekawe minerały
oraz oryginalne i duże nacieki.
Samo wejście które powstało przez zawalenie olbrzymiej sali robi niesamowite wrażenie podobnie jak i głębokie do 300-400m studnie.
Na pewno ponownie odwiedzimy ten zachowany w bardzo dobry stanie obiekt gdyż chcemy dojść do płynących tu podziemnych rzek jak poinformowali nas Czesi.
Ułatwieniem w poruszaniu sie po tym labiryncie niewatpliwie był otrzymany od Czechów
plan całego kompleksu i liczne wskazówki a i tak odnalezienie tego właściwego, niepozornego wejscia zajęło nam sporo czasu.
Widać że obiekt jest bardzo rzadko odwiedzany - chodzi o te głębsze części, bo zostało tu np. sporo sprzętu górniczego i praktycznie brak współczesnych śmieci.
Mimo, że jest to obiekt sztuczny w wielu miejscach przypomina obiekty naturalne -
zwłaszcza partie wstępne przypominają czeską Macochę.
Oto kilka zdjęć - pozostałe można ściągnąć z:
http://www.sendspace.com/file/u0josm
ImageImageImageImageImage
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez admin w 28 Lis 2007, 15:13

na jakiej wysokości znajduje się wejście do kopalni w Zlatych Horach ?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 28 Lis 2007, 20:20

Przeczytałem i obejrzałem z wielką przyjemnoscią. Wydaje mi się że wyprawy Maćka w rejon Zalesia i Zlatej Hory są najciekawszym osiagnięciem eksploratorskim prezentowanym na Forum w kończącym się roku.
Geologu jak było z wentylacją na III poziomie w Zalesiu, wspominałeś o zawałach w wyrobiskach a więc obieg świeżego powietrza mógł być w niektórych partiach tego poziomu utrudniony.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 29 Lis 2007, 00:25

Co do obiegu powietrza nie było z tym problemu - dolne III piętro
komunikuje się w kilku miejscach z górnym II i jest dobra wymiana powietrza ( niegdys dostępnych dla człowieka połaczeń II z III piętrem było co najmniej kilka - dziś jest to najprawdopodobniej tylko to jedno którym zjeźdżaliśmy ( do niedawna było inne ale blokuje go korek- ogladaliśmy go od dołu z III poziomu i góry II poziomu- ewentualnie mozna go odgruzowac ale byłoby z tym sporo roboty.
Tędy jednak można zejśc z II na III poziom bez uzycia liny ( własnie tędy w 2005 schodziła ekipa czeska, potem próbowali zjechac tym szybikiem którym my zjechaliśmy, ale wycofali się z tej próby.
Mierzyliśmy też promieniowanie - było w normie.
Jednak w wielu miejscach było widać tzw naciski górotworu na korytarze co ujawniało się w pogiętych balach drewnianych i wielu zawałach.
Milan Janata z ktorym się spotkalismy przywiózł świetne książki i tej kopalni której jest współautorem - jest tu bogato opisana historia tego miejsca - od razu kupilismy 2 sztuki.
Co do wysokości wejścia - około 700 mnpm.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez geolog w 29 Lis 2007, 00:38

A TO MAPKA Z NASZĄ TRASĄ:
Image
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez omen w 29 Lis 2007, 12:34

omen
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 1
Dołączenie: 29 Lis 2007, 10:34
Miejscowość: Gdynia

Postprzez Piotr w 30 Lis 2007, 08:14

geolog napisał(a):A TO MAPKA Z NASZĄ TRASĄ:

A to już chyba wiem którędy daliście "nura" na trzeci poziom... :-) Kiedyś zdawało mi się, że można się tam dostać z komory na końcu upadowej (svazna) - jest tam na planie ślad niebieskiego koloru znaczącego chodniki trzeciego poziomu. Próbowaliście może to sprawdzić?
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez geolog w 30 Lis 2007, 10:45

Tak sprawdzalismy ta upadową bo tędy planowalismy zejść - jednak
szybik na jej końcu dokładnie jest zablokowany po kilku metrach deskami i gruzem. Ogladalismy go też od dołu.
Ewentualne prace w celu odgruzowania go zajęłyby pewnie sporo godzin i byłyby niebezpieczne.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Piotr w 30 Lis 2007, 15:58

Piotr napisał(a):[...]Acha! Jeszcze w tej upadowej mógł być jakiś transporter taśmowy, bo chodnik miał dziwnie ukształtowane dno - coś jakby w jego spągu było dodatkowo wryte koryto głębokości około 0,5 m.

Mowa oczywiście o chodniku SVAZNA 2/3 w Zalesi. Ciekaw jestem Geolog, jaka jest Twoja opinia na temat dziwnego ukształtowania spągu w tym upadzie? Czy jest ono związane z zamontowanym tam taśmociągiem, czy raczej jest to efekt niedokończonych prac nad powiększaniem przekroju chodnika?
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez geolog w 30 Lis 2007, 21:48

Tak mógł tam być zainstalowany jakiś taśmociąg bo sądze że z IV i V piętra na III mogli wydobywać urobek ta Ślepą Jamą a dalej tą Upadową II/III - jest niedaleko a stad w kierunku wylotu II na powierzchnię.
Ale to tylko moje domniemania.
Załączam fotę tej upadówki z tym "rowem":
Image
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez geolog w 02 Gru 2007, 20:47

Dodam że zainteresowane osoby mogły kupić książkę Milana Janaty - "Jawornicki Uran" - cena - 140 koron. Bardzo ciekawe wydawnictwo.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 02 Gru 2007, 22:02

geolog napisał(a):Tak mógł tam być zainstalowany jakiś taśmociąg bo sądze że z IV i V piętra na III mogli wydobywać urobek ta Ślepą Jamą a dalej tą Upadową II/III - jest niedaleko a stad w kierunku wylotu II na powierzchnię.
Ale to tylko moje domniemania.
Załączam fotę tej upadówki z tym "rowem":
Image


Tam mogł być zainstalowany przenośnik zgrzebłowy, ten rów przy prawym ociosie był prawdopodobnie wykopany pod koryta przenośnika.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Piotr w 02 Gru 2007, 22:50

Przez tą wyprawę Geologa do Zalesia i mnie nachodzą wspomnienia stamtąd. Oto trzy fotografie sprzed paru lat. Na nich mój kolega Tomek, który kpił zawsze, że wnet kamienie z Zalesia zacznę zwozić pod chałupę ciężarówką i w konsekwencji owych żartów dał się kiedyś zaprosić na podziemną wycieczkę. Był to jego pierwszy pobyt w kopalni i przyznam, z przyjemnością słuchałem jak zachwycał się tym, co tam zobaczył.

Fot. 1
- Tomek włazi na pięterko w tzw. Sali Erytrynowej. Tędy można wejść na pierwszy poziom wyrobisk.
Fot. 2
- W upadowej SVAZNA 2/3. Widoczne charakterystyczne koryto w spągu.
Fot. 3
- Jedne z tzw. Vetrnych drvi w chodniku II poziomu


Image Image Image
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez geolog w 16 Gru 2007, 00:37

Film z kopalni Uranu - oj promieniuje zdrowo :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=sPalGMq2Gug
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 10 gości

cron