Kopalnia uranu "Wyprawa do wnętrza Ziemi"

Postprzez Sławek w 09 Paź 2007, 21:23

Zapraszam, gdy będę się wybierał dam znać.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 12 Paź 2007, 15:42

ok - najbardziej mi pasuje poczatek
listopada lub nawet koniec października.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 12 Paź 2007, 21:35

Będzie to raczej w okolicach połowy listopada oczywiście jak nic nie wypadnie.
Będę pamiętał.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 13 Paź 2007, 21:18

Zgromadziłem ostatnio na temat tej kopalni całkiem pokaźne archiwum i bardzo mnie obecnie ciekawi zwłaszcza te dolne trudniej dostępne poziomy - II, IV i V gdzie jest podobno jezioro Gabor.
Widac że mimo zawałów środek kopalni jest dość dobrze zachowany,
a zwłaszcza sprzet górniczy został tu zostawiony w dużej ilości.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Piotr w 14 Paź 2007, 13:04

geolog napisał(a):Zgromadziłem ostatnio na temat tej kopalni całkiem pokaźne archiwum i bardzo mnie obecnie ciekawi zwłaszcza te dolne trudniej dostępne poziomy - II, IV i V gdzie jest podobno jezioro Gabor.
Widac że mimo zawałów środek kopalni jest dość dobrze zachowany,
a zwłaszcza sprzet górniczy został tu zostawiony w dużej ilości.

Wyrobisko "Gabor" nazwane tak od nazwiska inżyniera Gabora, który zmarł gdy kopalnia jeszcze funkcjonowała. Znajduje się ono gdzieś między 3 i 4 poziomem wyrobisk. Zdaje się, że był tam zlokalizowany dużych rozmiarów obszar rudny, lub też zagęszczenie pomniejszych gniazd albo żył, które wybierano w specyficzny sposób powodujący w konsekwencji powstanie wielkiej pustki poeksploatacyjnej. Jest ona podobno częściowo zalana wodą. Zdaje mi się, że dostęp do trzeciego poziomu jest z końca upadu zaczynającego się w rejonie "sali erytrynowej". Jest tam dość duża komora w której na ścianie, na wysokości około 5 - 8 metrów jest wlot do korytarza 3 poziomu, zaś szyb wiodący gdzieś w dół z pewnością prowadzi do 4 i być może 5 poziomu. Ponadto jest jeszcze z 3 poziomu szyb zwany "ślepą jamą" wiodący do niżej położonych wyrobisk. Niestety, nie wystarczy tam lina. Trzeba jeszcze umieć jej właściwie użyć. Jak dla mnie numer raczej mocno ryzykowny. Na 2 poziomie nie ma prawie żadnego sprzętu górniczego. Może niżej...
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez geolog w 14 Paź 2007, 13:43

Piotrze - a które własciwie poziomy ty spenetrowałeś - I i II czy coś więcej ? Jest na planie ta "Ślepa Jama" czyli ten szyb głęboki na 105m - co twoim zdaniem oznacza, że nie wystarczy tam lina i trzeba ja własciwie uzyć - czy masz na mysli przepinki, jakieś przeszkody w zjeździe, wahadła by dobujac się do wylotu kolejnych poziomów ?
Rozumiem że to najgłębszy szyb tej kopalni.
Czy ktoś zjechał na jego dno ?
Jeszcze mam pytanie gdzie dokładnie na planie jest ta "Sala erytrytowa" ?
Oglądałem sobie tez galerie twoich i słowackich zdjęć z I i II poziomu - ładnie to wszystko wygląda, a czy może dysponujesz innymi zdjęciami np dolnych poziomów ?.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Piotr w 14 Paź 2007, 14:01

Byłem tylko na drugim poziomie i zszedłem upadem do komory połączonej z 3 (jak mi się zdaje) poziomem. Ten pochyły chodnik, na planach zaznaczony innym kolorem, (bodaj zielony z opisem "svazna 2/3" zaczyna się właśnie w rejonie "sali erytrynowej". Wejście do niego wygląda dość dziwnie, bo jest to niewielka dziura w spągu, przechodząca w krótki korytarzyk i następnie w dość obszerny i długi upad. Zdjęcia z niższych poziomów, plus jakieś dodatkowe informacje może wysępię jeszcze od Janaty. O tej linie, to napisałem przede wszystkim z własnego punktu widzenia - generalnie wiem do czego służy, ale bez należytego treningu nie odważę się kombinować ze zjazdem niżej. Słyszałem już o facetach którzy pojechali w dół, a później mieli problem z wyjściem - to takie zastrzeżenie na okoliczność jakbyśmy tam kiedyś razem trafili. Nie lubię hojraczyć ponad własne możliwości i za chińskiego boga nikt mnie nie zachęci żebym pchał się niżej... :-)

PS:
Gdzie znalazłeś te słowackie zdjęcia? Chyba w tym tygodniu będę w Zalesiu, zobaczę jak tam wygląda dziura...
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez geolog w 14 Paź 2007, 17:28

sorry nie słowackie tylko czeskie - autorstwa pewnie Milana na ich stronie która znasz - część sie pokrywała z twoimi ale były i nowe.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez geolog w 28 Paź 2007, 22:53

Właśnie wrócilismy z trzydniowej wyprawy m.in. do tej kopalni.
Oj działo się, działo ...
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 29 Paź 2007, 08:10

Maćku uchyl rąbka tajemnicy.
A tak właśnie myślałem że Geolog coś "zwęszył" bo znikł z forum na parę dni.:D
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 29 Paź 2007, 23:01

Edit error :
Ostatnio edytowany przez geolog 23 Lis 2007, 00:30, edytowano w sumie 2 razy
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 29 Paź 2007, 23:28

Fotki stanowią dobrą zapowiedź dalszego ciągu...
Rozumiem że kopalnię w Zalesiu zwiedziłeś :D.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez geolog w 29 Paź 2007, 23:44

Edit error :
Ostatnio edytowany przez geolog, 23 Lis 2007, 00:30, edytowano w sumie 1 raz
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Piotr w 30 Paź 2007, 07:51

Kiedy tam byłem ostatnio, kilka flaszek leżało w rejonie sali erytrynowej. Trochę to rażące... :?
Piotr
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 78
Dołączenie: 24 Sty 2007, 12:44

Postprzez Sławek w 30 Paź 2007, 10:00

Maciek gratulacje, spotkałeś tam też Czechów, zebrałeś jakieś okazy minerałów lub fanty?
Kopalnia miała być niedostępna a wejście do niej to pewnie jest jak "wjazd do stodoły" :D i odwiedzają ją całe wycieczki ( 25 os.).

(probuję namówić mojego kolegę A.T. prac. nauk. WNoZ aby coś czasami też naskrobał na forum, podobno się znacie).
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron