Termowizja

Termowizja

Postprzez geolog w 30 Sty 2007, 12:46

Lokalizacja otworów do różnych podziemi metodą termowizyjną:
http://www.kike.sk/speleo/termovizia.htm
Co sądzicie na ten temat - np czy ta metodą można szukać otworów np do starych prawie zasypanych otworów sztolni czy jaskiń
( chodzi głównie o porę zimową kiedy z otworów takich wydobywa się ciepłe powietrze )
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Flos_Carmeli w 30 Sty 2007, 16:17

Jeżeli chodzi o namierzanie otworów, czy nawet wykrywanie podziemii leżących tuż pod powierzchnią, to świetna sprawa. Raz nawet bawiłem się taką kamerką termowizyjną w szkole. Świetna sprawa, niemniej jednak okropnie droga. Taki sprzęcik najtaniej to dopiero za kilkanaście tys. złotych można wyrwać. Chyba, że ktoś ma dojścia...
Flos_Carmeli
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 74
Dołączenie: 19 Lis 2006, 22:29

Postprzez admin w 30 Sty 2007, 17:40

ja miałem na uczelni teraz przedmiot zwiazany z przetwarzaniem obrazu i wykładowca wspominał parę razy o kamerze termowizyjnej wykorzystywanej m.in. do badania jakości wykonania ociepleń budynków. Tu gdzie było więcej czerwonego (jasnego) koloru - to izolacja była źle położona.
Jak spotkam tego wykładowce to zagadam o możliowści wykyrywania kamerą termowizyjną tego typu otworów.
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez maras w 30 Sty 2007, 20:34

Witam czesto uzywalem termowizji (sluzba w Strazy Granicznej) i smialo mysle ze otworow do podziemi nie da sie przy pomocy tej kamery zlokalizowac a mianowicie czujnik reaguje na ciala zywe czyli ludzi i zwierzeta,watpie aby wychwycilo cos co ma 8 stopni C (powietrze wychodzace z obiektu podziemnego ) wypowiadam sie na temat sprzetu uzywanego na zielonej granicy,nie wiem jak reaguje sprzet innego typu termowizji np kamera ktora sie poszukuje zwlok
maras
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 38
Dołączenie: 06 Sty 2007, 12:21
Miejscowość: Zielona Góra / Słońsk

Postprzez geolog w 30 Sty 2007, 21:53

No tak ale np jak dałem przykład Słowacy jednak lokalizuja tym sposobem otwory jaskiń zimą -ciekaw jestem co to za sprzet mają ?
Jesli np na dworze jest mróz ok -10 stopni a z otworu ( na Słowacji w jaskiniach temperatura jest ok 10stopni przez cały rok ) wieje cieplejsze powietrze o ok 20 stopni to jest to dość duża róznica i jak widac do wykrycia. Mozna tym sposobem np zlokalizowac na Jurze otwory np przysypanych jaskiń czy badać zawalone stare kopalnie - ich wejścia.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez geolog w 25 Mar 2008, 21:16

Latem na Speleotygodniu na Słowacji, na który sie wybieram będzie właśnie taka akcja jaskiniowa z użyciem kamery termowizyjnej by
odkryc nowe na razie niedostepne partie jaskiniowe.
Ciekaw jestem jak to wyjdzie.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Radkoww w 25 Mar 2008, 22:37

no ale oki mamy tą kamere termowizyjną przykladowo i co dalej? patrzymy z helikoptera? ze wzgórza? czy zakladamy sobie na jazde kuligiem po jurze i rozgladamy sie czy sie gdzies nie zaczerwieni?
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Postprzez geolog w 25 Mar 2008, 23:27

Np w studniach jaskiniowych spuszcza się ją powoli na linie
ogladając jak wyglada stopniowo ta studnia.
Mozna spuścić ja na sztywno tak że widzi się cały czas jedna i ta sama sciane ale coraz głebiej.
Pewnie jednak jest i mozliwośc ruchu obrotowego kamery.
Chętnie zobacze to własnie na tym spotkaniu
bo Słowacy znacznie częściej je stosuja i chyba
maja w tym lepsza wprawe i doświadczenie.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Sławek w 25 Mar 2008, 23:38

Z własnego doswiadczenia wiem, że dość dobre doświadczenie w zakresie termowizji ma AGH, to co znalazłem "na szybko" nie jest dokładnie wykorzystaniem kamer termowizyjnych do wykrywania anomalii termicznych związanych z obecnoscią pustek/ jaskiń pod powierzchnią terenu ale na bazie obserwacji dobowych zmian termicznych powierzchni terenu wnioskowano zależnośc ukształtowania terenu i sposobu jego pokrycia ( gleby odkryte , porośnięte ). Poniżej podaje link do artykułu pracownika AGH. Sądzę że przy użyciu wymieninej w tekście kamery wykrycie anomalii termicznych związanych z występowaniem pustek pod powierzchnią terenu nie sprawiłoby problemu, istotne byłoby na wstępie określenie właściwego dla otoczenia tła termicznego.
Praktycznie dla rejestrowania pustek i innych anomalii w budowie geologicznej podłoża stosuje się raczej metody georadarowe - nie polecam z racji kosztów :D

http://home.agh.edu.pl/~zfiit/publikacje_pliki/Mularz_Wrobel_Al_2003.pdf
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń


Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

cron