DĘBOWA GÓRA W SOSNOWCU

DĘBOWA GÓRA W SOSNOWCU

Postprzez geolog w 14 Sty 2007, 19:52

W sobote byłem na Dębowej Górze - terenie silnie przeobrażonym wskutek działalności górniczej.
Image
Obecnie przez to wzgórze przechodzi droga łącząca Sosnowiec z Mysłowicami i jest kilka zabudowań oraz ogródki działkowe. Zachodnią część wzgórza porasta las i znajduje sie tu zespół wyrobisk.
Zachodnia część wzgórza - wyrobiska porośnięte lasem
Image
Niegdys gdy prowadzono tu intensywną działalność górniczą wzgórze pokryte było siatką szybów, potem powstały tu wyrobiska piasku i gliny. Obecnie teren zarósł lasem. W czasie penetracji terenu natknąłem sie tu na ciekawe wystajace z ziemi rury - ciekawe czy związane z odwiertami czy z szybami ?
Zagadkowe żelazne rury wbite ? w ziemię na znaczna głebokośc - na wzgórzu naliczyłem takich rur 8, oto wnetrze jednej z takich rur:
Image
Ponadto w jednym wyrobisku unikalny profil skalny osadów polodowcowych znacznej miąższości - myśle że kwalifikuje się on do ochrony jako pomnik przyrody nieożywionej:
Image
A także tajemnicze wejście piaszczyste dalej zablokowane gruzem ?:
Image
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Pakosz w 14 Sty 2007, 21:43

Na Mortimerze też jest tajemnicza rura zakończona kołnierzem. Wbito ją ok. 100m od wejścia do pochylni.
Z tego co ustaliłem to służyła do zamulenia upadowej.
Może na Dębowej Górze było podobnie, a może nie? :)
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze


Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

cron