Szyb "Anna" KWK Sosnowiec- wpis do rejestru

Szyb "Anna" KWK Sosnowiec- wpis do rejestru

Postprzez MKZ w 11 Sty 2007, 08:40

zwracam się do Was z prośbą o pomoc w zdobyciu informacji historycznych dot. szybu "Anna" KWK Sosnowiec. Niestety we wszystkich publikacjach związanych z górnictwem w Sosnowcu/ w Zagłębiu, nie znalazłem nic.
jeśli ktokolwiek z Was jest w stanie podać mi krótką notkę hist. to będę wdzięczny (bądź namiary na książki w których mam tego szukać)

przygotowuję aktualnie wniosek o wpis do rejestru zabytków tego obiektu- stąd moja prośba
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez Kristof w 11 Sty 2007, 17:39

Z książki pod. red. Henryka Rechowicza, "Kopalnia Sosnowiec", ŚIN Katowice 1976:

(...) W latach 1901-1903 przebito w kopalni "Fanny" trzeci szyb wydobywczy "Joanna" (przemianowany później na "Annę"), który osiągnął 286 m głębokości. (...) Przy szybie "Joanna" zbudowano w latach 1909-1913 nową sortownie i płuczkę oraz zmodernizowano urządzenia przeładunkowe. (...) Z innych prac modernizacyjnych w tym okresie [druga połowa lat trzydziestych] na wyróżnienie zasługuje, wymienienie w szybie "Anna" klatkowych urządzeń wydobywczych na skipowe o pojemności 5 ton (...) Od 1960 roku szyb ten ["Sosnowiec"] stał się wydobywczym dla całego poziomu 280 m (poprzednio rolę tę spełniał szyb "Anna"). (...) Równocześnie [od 1960 roku] zaczęto przebudowywać i pogłębiać szyb "Anna". Aby przyspieszyć realizacje tej zakrojonej na szeroką skalę inwestycji, rozpoczęto w kilku miejscach z wyrobisk poziomu 280 pędzenie głównych wyrobisk korytarzowych (przekopy, poprzecznice) stanowiących szkielet nowego poziomu wydobywczego. Pogłębianie szybu "Anna" zostało zakończone w 1964 roku. a w 1968 szyb ten z nowymi urządzeniami wyciągowymi (klatkowymi) przejął na okres dwóch lat rozpoczęte wydobycie na poziomie 450. Do czasu uruchomiwnia szybu "Anna" zjazd ludzi z poziomu 280 na poziom 450 odbywał się wyłącznie upadową rurową w specjalnie do tego celu przystosowanych wagonach. Od 1970 roku szyb "Anna" stał się szybem zjazdowo-materiałowym dla obydwu poziomów wydobywczych, (...)

Tekst dotyczący szybu "Anna" żywcem z ksiązki, moje dopiski w nawiasach kwadratowych, pozdrawiam. Kristof.
Awatar użytkownika
Kristof
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 49
Dołączenie: 14 Gru 2006, 00:10
Miejscowość: Zbąszyń

Postprzez MKZ w 12 Sty 2007, 10:06

bardzo Ci dziekuje. to cenne informacje. przy okazji odwiedze biblioteke i zapoznam sie z ta pozycja.
jesli ktos cos ciekawego jeszcze znajdzie to dajcie znac bo w przyszlym tygodniu wysylam wniosek
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez Radkoww w 16 Kwi 2007, 10:52

Wczoraj miałem zajęcia z pewnym doktorem z WNoZ i weszła nasza rozmowa na tematy turystyki poprzemysłowej. Podobno rozmawiał on z jakimś górnikiem czy inym znawcą tematu i że możliwe byłoby stworzenie trasy turystycznej na kopalni Sosnowiec do poziomu ponad stu metrów ale nie powyzej 200 bo niższe poziomy się nie nadają. Tylko takie coś pozwoliłoby w przyszłości żeby pokolenia naszych potomków nie zapomniały że gdyby nie wegiel to tego miasta by nie było. Tylko że kto by wyszedł z taką inicjatywą? Jest w Sosnowcy jakieś stowarzyszenie? Co Ty drogi Konserwatorze o tym sądzisz? Ja wiem że istnieje konkurencja z Zabrza(notabene tamtejsze muzeum opiera się głównie na kolekcjach z Sosnowca) ale tam mają do 35 m w dół a tu byłoby ponad 100. Tylko czy to by się oplacało miastu? technicznie podobno jest to możliwe.
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Szyb "Anna" KWK Sosnowiec- wpis do rejestru

Postprzez Sławek w 17 Sie 2007, 14:20

Tylko krótka informacja o stanie części podziemnej szybu: szyb "Anna" został zlikwidowany w 2001 roku poprzez zasypanie na całej długości 471 m oraz zabezpieczony na wlocie płytą betonową.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Re: Szyb "Anna" KWK Sosnowiec- wpis do rejestru

Postprzez Radkoww w 17 Sie 2007, 17:54

Sławek napisał(a):Tylko krótka informacja o stanie części podziemnej szybu: szyb "Anna" został zlikwidowany w 2001 roku poprzez zasypanie na całej długości 471 m oraz zabezpieczony na wlocie płytą betonową.


Skoro go całego zasypali to po co jeszcze betonem zalali?
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Szyb "Anna" KWK Sosnowiec- wpis do rejestru

Postprzez Sławek w 17 Sie 2007, 18:11

chyba nie wszędzie tak to wygląda...

ostatnio byłem na Niwce i dawny szyb Rudolf (lub Józef) jest zabezpieczony tylko płytą
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 17 Sie 2007, 20:01

chyba nie wszędzie tak to wygląda...

ostatnio byłem na Niwce i dawny szyb Rudolf (lub Józef) jest zabezpieczony tylko płytą
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Szyb "Anna" KWK Sosnowiec- wpis do rejestru

Postprzez Sławek w 17 Sie 2007, 20:28

Z mojej praktyki wiem że szyby likwidowane w latach 80 tych, 90 tych i obecnie są zasypywane i dekowane płytą betonową, inny sposób likwidacji jest niemożliwy z przyczyn proceduralnych jak i nadzoru
( bieżące kontrole likwidacji przez OUG ).
Jeżeli chodzi o szyby Niwki Modrzejów:
"Rudolf" : dł. 241 m - w oparciu o moją wiedzę ( twardo popartą)zlikwidowany poprzez zasypanie i przykrycie betonową płytą w 2003 roku.
"Józef" : dł.260 m - likwidacja to samo jak wyżej w latach2002/2003.
Jeżeli miałeś (admin) mozliwość wglądu w przestrzeń rury szybowej pod plytą i stwerdziłeś brak zasypu to świadczy o tym że zasyp ten uległ konsolidacji i obniżeniu w stopniu trudnym do określenia ( jedynie pomiar ).
W celu uzupełniania zasypu umieszcza się w płytach zamykajacych szyb właz kontrolny który po pewnym okresie stabilizacji zasypu jest trwale unieruchamiany.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 17 Sie 2007, 20:31

wrzuciłem jedynie kamień i wg mnie spadł po przeleceniu jakichś 20-30 m

przy okazji przepraszam, bo przypadkowo zmodyfikowałem jeden z poprzednich postów Sławka
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Szyb "Anna" KWK Sosnowiec- wpis do rejestru

Postprzez Sławek w 17 Sie 2007, 21:00

W takim przypadku zasyp powinien być uzupełniony ale takich decyzji nie bedę z oczywistych względów komentował.
Według mojej opinii jeżeli nastąpiło osunięcie o 20 -30 m nawet przy długosci szybów powyżej 200m to jest to dużo.
Nie zmienia to jednak faktu sposobu likwidacji szybu tylko wskazuje że zasypy ulegają osiadaniu i powinny być uzupełniane.
Obmurze szybu nie zasypanego może na skutkek korozji betonu, korozji użytej do łączenia cegieł zaprawy ( agresywność wód dołowych) utracić stabilność i pod wpływem bocznego ciśnienia górotworu zapaść się do środka.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 17 Sie 2007, 23:40

a jak zabezpieczono szyby na Klimontowie tj. Mariusza, Władysława, Jana i taki mniejszy szyb drzewny, którego nie znam z nazwy?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Szyb "Anna" KWK Sosnowiec- wpis do rejestru

Postprzez Sławek w 18 Sie 2007, 00:10

1993 zakończenie likwidacji Władysława: zasypanie i płyta
1994 likwidacja Jana: zasypanie i płyta
1995 likwidacja Mariusza i Piotra ( to ten szyb drzewny wysuniety najdalej na pólnoc w kierunku Zagórza) w sposób jak wyzej.
Zasyp w trzech szybach głównych miałem okazję sprawdzać w 2006 roku - nie było obniżeń poziomu zasypu.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 18 Sie 2007, 13:07

ciężko nawet zauważyć miejsca, w których znajdują się płyty

możliwe, że na płytę dla lepszego zamaskowania nasypano dodatkowo trochę ziemi?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Płatek w 18 Sie 2007, 20:31

To tak jak z Dąbrowskimi szybami,było ich całkiem sporo a śladów po nich żadnych.Posiadam mapy dawnych szybów a w tych miejscach zero czegoś co może świadczyc o górnictwie.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

cron