Publikacja o górnictwie i podziemiach Sosnowca i okolic

Publikacja o górnictwie i podziemiach Sosnowca i okolic

Postprzez geolog w 10 Sty 2007, 16:03

Proponuje opracować - ja mogę się z pomoca innych podjać takiego zadania opracowania publikacji oczywiście w miare mozliwości czasowych - zestawienia róznych obiektów górniczych, szybów, podziemi itp w Sosnowcu i okolicy - Mysłowice, Jaworzno i Dabrowa Grn. w celu zachowania tych informacji - sa one dość rozproszone i warte zebrania w jedna całość:
Proponuje że dany obiekt np X ma w tej publikacji swoja strone w stylu:

Obiekt X
Opis odjścia: ...
Dokładna mapka z lokalizacja obiektu:
Opis obiektu: ...
Stan zachowania: ...
Historia obiektu: ...
Możliwość zwiedzenia: ...
Wymiary: np długość, szerokość, głebokośc itp
Zdjęcie ( zdjęcia ) współczesne i archiwalne: ...
Czekam na Wasze zdanie na ten temat - ewentualne własne sugestie, deklaracje pomocy w pracach w terenie czy archiwum.
Sporo danych o obiektach ( na razie jest to ok 100-150 róznych obiektów ) mam ale jeszcze sporo brakuje.
Chciałbym by publikacja była dostępna tylko dla tych osób które w jakimś tam sposób pomogą w jej zrobieniu. Możemy tez liczyc na jej dofinansowanie z WFOSiGW.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Radkoww w 10 Sty 2007, 22:05

Ja myślałem nad tym że jak macie taką sporą wiedzę to moglibyście zrobić stronę www o górnictwie w Zagłębiu. To by było coś :) Tylko, że to cholernie czasochłonne no i znać html trzeba albo przynajmniej edytora :)
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Re: Publikacja o górnictwie i podziemiach Sosnowca i okolic

Postprzez von Teusse w 11 Sty 2007, 12:34

Chciałbym by publikacja była dostępna tylko dla tych osób które w jakimś tam sposób pomogą w jej zrobieniu.


Skąd ten egoizm ?
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez geolog w 11 Sty 2007, 12:45

To nie egoizm tylko zachęcenie osób do pomocy w opracowaniu ciekawej publikacji o górnictwie zagłębiowskim - każdy zainteresowany pewnie posiada jakieś tam materiały na ten temat i część osób z pewnością je udostepni, a niejako w nagrodę otrzyma do swojego archiwum taką publikację.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Radkoww w 11 Sty 2007, 18:12

Nie sądzisz że nie dostaniesz dofinansowania do czegoś co ma być tylko rozprowadzone w gronie autorów? :)
Radkoww
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 159
Dołączenie: 19 Wrz 2006, 11:37

Postprzez geolog w 11 Sty 2007, 19:33

Odnośnie dostępności tej pozycji trzeba się może tu jeszcze zastanowić -
bo jak podamy w tej pozycji lokalizację jakiegoś obiektu np szybu górniczego, który okaże się, że jest teraz dostępny bo np przerdzewiała stara krata, a taką pozycję otrzyma sobie jakaś osoba niepowołana - jesli tak ją można okreslić i zapragnie zobacz i przez przypadek wpadnie do środka to nie będzie różowo. Poza tym znajac nasze rózne władze te w przypadku gdy otrzymuja jakieś informacje o róznych obiektch podziamnych to z reguły je zasypuja czy kratują. Ileż to ciekawych obiektów zostało zasypanych itp Chyba że można podać opisy danych obiektów bez lokalizacji. Pewnie najlepiej by ktos powiedział nie wydawać nic takiego i nie robić sobie problemu bo to pracochłonne a praca jest społeczna itp. - szkoda tylko że umknęło by nam sporo wiedzy o górnictwie zagłębiowskim a tak zainteresowani na pewno zyskaliby rózne
ciekawe informacje.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Pakosz w 11 Sty 2007, 20:28

Z pewnością dobrze byłoby zgromadzić w jednym "miejscu" informacje na temat zagłebiowskich podziemi.
W zasadzie to my to już za pośrednictwem tego i innych forów robimy.
Podzielam obawy Geologa co do podawania lokalizacji.
Trzeba się nad tym zastanowić.
Co do pomocy to w miarę możliwości czasowych mogę dorzucić od siebie cegiełke.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Kristof w 12 Sty 2007, 08:02

Ja również chętnie pomogę, choć moje materiały nie są nadwyraz obszerne, ale może coś z tego się przyda. Co do kwesti lokalizacji, ten sam problem mam też pisząc niektóre posty, sam nie wiem czy wklejać mapki, czy też lepiej tego nie robić, a materiały przesyłać sobie na priv. Mój sposób jak na razie jest taki, że zamieszczam pliki graficzne tymczasowo, licząc że na czas zobaczą je właściwi ludzie, a ci niepowołani się nie załapią :P Pozdro.

Kristof.
Awatar użytkownika
Kristof
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 49
Dołączenie: 14 Gru 2006, 00:10
Miejscowość: Zbąszyń

Postprzez admin w 12 Sty 2007, 15:57

jeśli byście się zdecydowali, żeby zbudować stronkę www o tym to ja mogę się tego podjąć i coś takiego zaprojektować. Pewnie będzie to czasochłonne, ale jakoś się to zrobi.
Tylko należałoby zebrać materiały i je logicznie poukładać.

Pytanie tylko, co już wspominaliście, czy warto takie dane udostępniać całemu światu w necie?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez von Teusse w 12 Sty 2007, 16:03

Nie rozumiem, wiec jaki jest sens tworzenia publikacji, ktora bedzie niedostepna, z takimi bolączkami to moze powymieniajcie sie informacjami i niech kazdy sobie tworzy swoje własne "archiwum"

Albo nie ruszajcie tematu i niech wiele danych pozostanie dalej w Archiwach Państwowych, to juz bedzie bardziej klopotliwe i na pewno tak szybko nie pójdzie w świat - poniekad o to wam przeciez chodzi

Nie wiem skąd takie problemy i obawy (?)

Pozdr
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Flos_Carmeli w 14 Sty 2007, 18:50

Sam - nie tak dawno - zastanawiałem się nad projektem internetowej bazy danych takich obiektów. Właśnie tam można by publikować artykuły na ich temat - chętnie zajmę się przygotowaniem skryptu, do obsługi tego. Może gdybyśmy z Adminem sprężyli wspólnie siły, powstałoby coś naprawdę niezłego. Możnaby zrobić dostęp do zasobów tej bazy, dopiero po autoryzacji, czy coś... sam nie wiem. Albo w sposób (już wspomniany w tym temacie) polegający na nieudostępnianiu szczegółowych informacji odnośnie lokalizacji, szerokim kręgom ludzi. Np. sam opis+zdjęcia byłby w stanie oddać charakter danego miejsca. Każdy - tworząc taki opis - miałby świadomość tego, że chcąc "podzielić" się tym obiektem z innymi, może przyczynić się do jego zniszczenia.
Sprawa jest w każdym razie otwarta i jeżeli tylko spotka się z aprobatą, to projekt może ruszyć.
Flos_Carmeli
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 74
Dołączenie: 19 Lis 2006, 22:29

Postprzez geolog w 14 Sty 2007, 19:15

Własnie podobna sprawa była z jaskiniami Jury - kiedy w 1986r ukazała się na rynku ogólnodostępna książka "Jaskinie Wyzyny" z dokładna lokalizacja kzdej jaskini powyżej 40m spowodowało to nadmierną penetrację tych jaskiń, a efektem tego były zniszczone nacieki, duże ilośći śmieci, noe, dzikei przekopy, płoszenie nietoperzy itp
Ze wszech miar książka była cenną publikację z tym że wydaje mi się że właśnie popełniono błąd umieszczając w niej obok planów i opisów danej jaskini włąsnie lokalizacje. Potem niestety autorzy byli za to krytykowani.
Więc reasumując myślę że taką publikację w formie książki czy strony www zrobić należy i im więcej osób będzie w to zaangazowanych podeśle materiały i pomoże ty lepiej ale co do podawania lokalizacji danych obiektów to jestem przeciw no chyba że dany obiekt jest znany ogólnie i każdy wie gdzie się znajduje. Jeśli Flos Carmeli i Admin pomogli by stworzyc taka stronę byłoby super - najlepiej można się gdzieś umówić
( w knajpce na piwie :lol: ) i obgadać sprawę.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Flos_Carmeli w 14 Sty 2007, 19:42

Ja jestem oczywiście chętny, choć i nadmiarem czasu nie dysponuję. Ale myślę, że jakoś moglibyśmy się dogadać. Głównie chodziłoby o ustalenie pewnych zasad, kryteriów i szablonów związanych z tworzeniem takiej publikacji. Kwestia techniczna to już jest pestka. Przy założeniu, że w tworzenie artykułów zaangażowani byliby ludzie z "głową na karku", myślę że zrobilibyśmy to z samą korzyścią, beż żadnych szkód dla owych obiektów.
Flos_Carmeli
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 74
Dołączenie: 19 Lis 2006, 22:29

Postprzez geolog w 25 Sty 2007, 22:39

Odwiedziłem ostatnio Pana Ciepiele - autora ok 20 książek o miejscowościach i kopalniach Zagłebia.
W domu ma naprawde imponujace archiwum na ten temat -
chyba jedne z najbogatszych.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24


Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

cron