Sztolnie na mapach z 1891

Postprzez admin w 14 Mar 2008, 19:48

praktycznie na każdej stronie dotyczącej S-ca są podawane różne daty funkcjonowania Wańczykowa
" W latach 1878-1883 eksploatowano kop. "Wilhelm", a w latach 1901-1925 kop. "Wańczyków" (prawdopodobnie działała w latach 60. XIX w.), dzierżawiona przez: A. Zielińskiego, od 1911 r. T. Polaczka, a od 1919 r. R. Jaworskiego, J. I M. Gliszczyńskiego, F.Grodeckiego, którzy w 1921 r. utworzyli spółkę o nazwie "Wańczyków". Miejscowość Wańczyków to folwark Brzezie z osadą, należący do Będzina, ale siłą przyłączony przez St. Mieroszewskiego do majątku Zagórze"
http://www.sosnowiec.info.pl/modules/dz ... agorze.htm
Rozwój Zagórza nastąpił wraz z rozwojem kopalnictwa węgla kamiennego, którego początki datuje się na pierwszą połowę XIX w. Pierwsze kopalnie to „Wańczyków” i „Wincenty”, wydobywające węgiel do drugiej połowy XIX w.
http://www.tomasz.sosnowiec.pl/index.ph ... &Itemid=79

mapy potwierdzają tą pierwszą wersję
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 14 Mar 2008, 21:41

Ufał bym w tym wypadku mapom, stanowiły kiedyś dokument prowadzonej eksploatacji. Są niemym świadkiem tej kopalni.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Sławek w 14 Mar 2008, 21:47

Pakosz napisał(a):Sławku, czy masz mapy dotyczące tego co kryje się pod Zagórzem?

Czy chodzi eksploatację górniczą, bo pytanie jest dość zaskakujące :D
Jeżeli chodzi o eksploatację to mam kilka map , pod Zagórzem eksplatowano głównie pokłady 380, 409 i 510 i eksploatowała je Kopalnia Mortimer i jej kolejne następczynie ostatecznie Porąbka - Klimontów.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 14 Mar 2008, 23:16

Tak, chodzi mi o mapy górnicze. Chyba że masz jakieś inne, np. plany lochów Mieroszewskich lub te na których zaznaczono zakopane skarby? :)
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Sławek w 14 Mar 2008, 23:39

Postaram się w najbliższych dniach wstawić skany map, mam ich troszkę i muszę coś wybrać najbardziej odpowiedniego. Wrzucę je do wątku "Mapy górnicze Sosnowca i okolicy ..." żeby nie zaśmiecać tego topiku.
Ale niestety planów legendarnych lochów nie mam :D
A tak z ciekawosci, czy faktycznie lochy i skarb istniały :wink:
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez Pakosz w 15 Mar 2008, 10:20

Co do lochów to orientacyjnie znam przebieg jednego z korytarzy.
Odnośnie skarbów to podobno jakoweś zostały zakopane w pobliżu tajemniczej, mitycznej karczmy w lesie zagórskim. To pewnie dlatego las jest tak intensywnie przeczesywany przez posiadaczy wykrywaczy metali. :)
Dołków przybywa, a skarbów jak nie było tak nie ma. Tylko leśna podszewka na tym kiepsko wychodzi bo nie każdy (mało który) zasypuje to co hmm.. zgłębił łopatką. :evil:
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 15 Mar 2008, 12:31

Wydaje mi się że w obecnym lesie zagórskim nie było żadnej karczmy.TU pewnie chodzi o inny las istniejący kiedyś w płn.zach.części Zagórza.Tam ponoć stała karczma.

Na starej mapie J.Hempla też jest zaznaczona karczma.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Pakosz w 15 Mar 2008, 14:01

Płatek napisał(a):Wydaje mi się że w obecnym lesie zagórskim nie było żadnej karczmy.


I mnie się tak wydaje. :)
Druga, a właściwie pierwsza (główna) zagórska karczma znajdowała się przy obecnej ul. Długosza (kiedyś ul. Wiejska).
To jest właśnie owa "mityczna" droga biegnąca z Zagórza do Będzina przez Józefów i Wilczą Górę. Wspomina o niej Mirski.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Poprzednia

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

cron