pochylnia Klimontów-Browar

pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez admin w 19 Gru 2006, 12:21

czy ktoś dysponuje zdjęciami lub informacjami dotyczącymi tej pochylni?
jej ślady pozostały do dziś, znajdowała się ona koło szybu wentylacyjnego na Browarze
http://www.infomag.com.pl/~klimontow/klimontow37.htm
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mar w 20 Gru 2006, 17:14

A posiadasz zdjęcie samej pochylni, i do jakich celów ona miała służyć?
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez geolog w 20 Gru 2006, 19:23

zrobiłem wtedy kilka zdjęć tej sztolni ale mi je gdzieś wcieło -
podobna jest ona z zewnątrz do sztolni kopalni Jan w Dabrowie Grn
podobno zaś ten szyb w Browarze nazywał się Czesław,
wartałoby spytac tego gościa od garażu czy można ten
szyb spenetrować od środka.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez admin w 20 Gru 2006, 21:36

Mar, nie mam innych zdjęć, ale troszkę z tej pochylni zostało i można bez problemu ją obejrzeć bo brama jest cały czas otwarta. Z tego co wiem, to czasami niektórzy górnicy schodzili tamtędy pod ziemią lub wychodzili na powierzchnię
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pinus w 21 Gru 2006, 09:51

Słyszałęm mozę to plotki - że to była pochylnia wentylacyjna. Były w niej umieszczone duzę wentylatory które tłoczyły powietrze do kopalni.

JEszcze jedna teza - mozę to już nei ta pochylnia. Że którąs z nichj transportowano piasek do zamulania.
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Mar w 21 Gru 2006, 17:16

No to po nowym roku trzeba tam się wybrać.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez admin w 21 Gru 2006, 18:01

Mar, jeśli wybrałbyś się tam w godz. przedpołudniowych możesz uderzać do administracji działkek i zapytać ich o to kto jest właścicielem budynku szybu wentylacyjnego "Czesław"
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pakosz w 21 Gru 2006, 18:07

Może zrobimy zbiórkę drobnych i odkupimy działkę na której stoi szyb? :D
Jak nie ten to jakiś inny.......
Będziemy mieli miejsce na Klub Miłośników Historii Zagłębia Dąbrowskiego. :)
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Kristof w 21 Gru 2006, 18:28

Popieram takie inicjatyfy, ale ciekawe ile taki szyb może kosztować? Może ktoś z Was zajmował się kiedyś handlem szybami i się orientuje? :lol:
Awatar użytkownika
Kristof
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 49
Dołączenie: 14 Gru 2006, 00:10
Miejscowość: Zbąszyń

Postprzez Mar w 22 Gru 2006, 17:56

Może po nowym roku tam skoczę.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez admin w 19 Lip 2007, 21:49

dziś dowiedziałem się, że z całą pewnością szyb wentylacyjny Czesław na Browarze jest zasypany. Dokonano tego między 1980 a 1982 r.
Fadroma zasypywała go przez otwór wybity w ścianie budynku nadszybia.
Geologu, ta sprawa została dziś wyjaśniona :)
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez Sławek w 17 Sie 2007, 12:05

Pochylnia o którą pyta Geolog to Upadowa Niwecka ( słaby opis lokalizacji , ale w tym rejonie istniało tylko jedno wyrobisko tego typu).
Było to wyrobisko korytarzowe, pochyłe o nachyleniu max. 30-40 stp. poprowadzone do poziomu 317 m ( w nomenklaturze kopalnianej jest to głębokość od poziomu terenu) Ruchu III Klimontów KWK "Porąbka -Klimontów". Poziom 317 m jak i sama upadowa pełniły funkcję wentylacyjną. Było to wyrobisko poprowadzone w sąsiedztwie starych zrobów ( lata 20 -te XX w. ) nachylonego w kierunku wychodni pokładu 510, posiadało kiepską skorodowaną obudowę ŁP, spąg dla umożliwienia wejścia wyposażony był w trepy i poręcze (spruchniałe jeszcze w okresie istnienia kopalni), mocno zawodnione. Z uwagi na stan obudowy i panujące warunki możliwość wejścia i kontroli wyrobiska miały tylko służby wentylacyjne kopalni (stąd wzmianka o wchodzeniu i wychodzeniu górników ).Z chwilą likwidacji Ruchu III od roku 1993, gdy utraciła ona swoją funcję została zlikwidowana przez podsadzenie i otamowanie wlotu na powierzchni.
Miałem okazję być przy wlocie wyrobiska na poziomie 317 m, trwało to krótką chwilę gdzyż areozol wodny sprawił że byłem po kilkudziesięciu sekundach przemoczony, chełm fruwał po ociosach a wchodzenie po stromych śliskich trepach kończyło się jazdą na dupie.

Co do szybu "Czesław" potwierdzam jego likwidację przez zasypanie i zabezpieczenie płytą betonową na powierzchni w latach 1980-82.
Ostatnio edytowany przez Sławek, 20 Sie 2007, 14:23, edytowano w sumie 1 raz
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 17 Sie 2007, 15:29

Sławek,
rozumiem, że w 1993 r. zlikwidowana została ta upadowa, której wylot znajduje się jakieś 5 metrów od szybu Czesław?

dysponujesz jakimikolwiek zdjęciami z obiektów, o których piszemy?

co tam wtedy robiłeś? pracowałeś na naszej kopalni :?:

Dodam jeszcze, że rozmawiałem kiedyś z byłym maszynistą wygiągowym z KWK P-K p. Z.Rutkowskim, który wspominał mi, że istniała jeszcze na Browarze jakaś pochylnia (a może upadowa?), której wylot znajdował się w tym miejscu gdzie obecnie biegnie droga szybkiego ruchu.
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez Sławek w 17 Sie 2007, 17:24

Muszę się jednak nieco ujawnić, a mianowicie: w latach 1984 do 1998 byłem geologiem górniczym a zarazem hydrogeologiem w KWK "Porąbka - Klimonów"( na poczatku było nas trzech potem zostałem sam + Litwin), w zakresie mojej obsługi geologicznej znajdował się również R III Klimontów. Obecnie jestem w dalszym ciągu czynnym zawodowo geologiem górniczym ze wszelkimi uprawnieniami.
Dokładnie za drogą szybkiego ruchu miała swój wylot Upadowa Niwecka i z pod niej patrząc na skarpę widoczny był pośród działek "Czesław". A że została zlikwidowana jest to rzecz pewna gdyż przygotowywałem dokumentację i łaziłem tam na kontrolę z nadinspoktor Piniecką z OUG Sosnowiec.Teren po Niweckiej został następnie zrekultywowany chyba w 1996 roku.
Natomiast zdębiałem na wieść o upadówce zaraz przy "Czesławie", o tej nic nie wiem lub to co na nią teraz wyglada jest wlotem do lunety szybowej lub jakimś innym kanałem ewentualnie komorą ( podobna była przy starym Mortimerze w obrębie SILMY ( ojej też dawnej!).
Natomiast przypominam sobie starą nieczynną upadową wentylacyjną ktorej wylot wraz z resztkami muru i wrotami znajdował się pomiędzy blokami niedaleko obecnego Centrum Pediatrii.
Jakiejkolwiek dokumentacji fotograficznej niestety nie posiadam lecz w terenie powinienem ją zlokalizować.
Nazwisko sygnalisty kojarzę a człowieka na pewno znałem gdyż sygnaliści miernicy i geolodzy z pewnych wzgledów byli w komitywie.
Rejonem III w końcówce rządził sławny na okolice nadsztygar Gaj, ( znany był swego czasu wierszyk na jego temat wypisany na wrotach przy objeździe wozów na poz. 420 m.)oczywiście potem zawiadowca tego rejonu i w konsekwencji likwidacji tej części kopalni prezes KLIMONPOLU.
Służę pytaniami.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 17 Sie 2007, 20:17

1.Odnośnie upadówki przy "Czesławie"- nie jestem fachowcem, ale był to ceglany, schodzący w głąb ziemi korytarz, którym spuszczano też wagoniki - może to nie upadowa a jakaś pochylnia??? Resztki zachowały się do dziś.

2. Odnośnie bydynku koło Centrum Pediatrii to między blokami do dnia dzisiejszego znajduje się jakiś budynek, związany z zasilaniem kopalni w energię elektryczną (szczegółów nie znam), ale nie wiem czy myślimy o tym samym. Budynek ten ma około 3 m wysokości, znajduje się jakieś 50 m za pocztą.
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

cron