pochylnia Klimontów-Browar

pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez Sławek w 17 Sie 2007, 20:46

Fotografia wskazana w pierwszym poście jest na pewno szybem "Czesław",
Lokalizacja Upadowej Niweckiej w moim opisie jest pewna.
Nic mi nie pozostaje tylko przejechać się po wekendzie w okolice Czesława i zobaczyć co to jest co tam wyłazi i to samo z upadową wentylacyjną ( oczywiście foto).Kupę lat już tam nie byłem - mieszkam na Pogoni.
Z szybem "Czesław" wiąże się jeszcze taka mała ciekawostka, otóż w pobliżu szybu wystepują dwa źródła i ma tam swój początek niewielki strumyk uchodzacy do Bobrka ( przynajmniej tak było w zeszłym wieku).

Mały słownik nomenklatury ( w skrócie i uproszczeniu )
pochylnia - transport do celu z poziomu wyższego na niższy,
upadowa - transport do celu z poziomu nizszego na wyższy
Oba wyrobiska noszą określenie pochyłych.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 17 Sie 2007, 20:50

tu znowu zaskoczenie bo ja wiem tylko o jednym źródle :?:

a tak przy okazji... stuknęło 5 tysięcy postów!
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez Sławek w 17 Sie 2007, 21:09

Nie dyskutuję nad ilością źródeł gdyż ilość ich w rejonach źródlisk zależy od wydajności poziomu wodonośnego i warunków zasilania w wodę a to może być zmienne w czasie.
Te o których wspomniałem były obok siebie a opieram się na obserwacjach z lat 90 tych.
Dokumentacja Hydrogeologiczna kopalni z tego okresu posiadała zinwentaryzowane 2 źródła.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 18 Sie 2007, 13:46

a nie wiesz może jak nazywał się taki szyb wentylacyjny za SM Hutnik (w stronę Zagórza, za działkami)?

dodam, że miałem okazję tam być kilka razy na początku lat 90

konserwatorem w tym szybie był ojciec mojego kolegi z podstawówki, a obok szybu była mała sadzawka, w której pływały traszki grzebieniaste:)
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez Sławek w 18 Sie 2007, 22:35

Prawdopodobnie twoja lokalizacja wskazuje na szyb "Piotr", wentyalacyjno materiałowy, był on najbardziej wysuniętym na północ czyli w stronę Zagórza szybem R III Klimontów.
Chyba że masz na myśli jakiś szyb na terenie R I Porąbka.
Znana mi lokalizacja SM Hutnik jest przy ul. Lenartowicza obok salonu Skody.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Re: pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez admin w 19 Sie 2007, 11:49

Sławek napisał(a):Prawdopodobnie twoja lokalizacja wskazuje na szyb "Piotr", wentyalacyjno materiałowy, był on najbardziej wysuniętym na północ czyli w stronę Zagórza szybem R III Klimontów.
Chyba że masz na myśli jakiś szyb na terenie R I Porąbka.
Znana mi lokalizacja SM Hutnik jest przy ul. Lenartowicza obok salonu Skody.


SM Hutnik mieści się w takim żółtym budynku powyżej Zelgóru (Zakelu) na ul. Gwiezdnej i właśnie przy Zakelu był ten szyb
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez Sławek w 19 Sie 2007, 23:26

A to już pewne, to szyb "Piotr" ( zmyliła mnie SM Hutnik).

Czynne szyby klimontowskie do czasu decyzji o likwidacji:
Jan, Mariusz, Władysław - szyby główne , zlokalizowane blisko siebie w obrębie zabudowań kopalnianych ,
Piotr - szyb wentylacyjno materiałowy na północ od zabudowań kopalnianych,
dotatkowo upadowa Niwecka - upadowa wentylacyjna na południowy wschód od zabudowań kopalnianych.

Przepraszam ale mogę nie mieć pełnego rozeznania obecnej lokalizacji niektórych instytucji bo nie jestem mieszkańcem Klimontowa.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez admin w 20 Sie 2007, 00:08

czy Piotr ta najmniejszy szyb z tego zdjęcia (pierwszy od lewej)?

Image
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez Sławek w 20 Sie 2007, 07:22

Na zdjęciu widoczne są trzy szyby główne kopalni:
"Władysław" ten po prawej, obok najwyższy to "Jan" nieco dalej w głębi "Mariusz". Wysokość wieży "Mariusza" wynika z perspektywy.
Szyb Piotr posiadał niewysoką wieżę murowaną, trochę podobną do "Czesława". "Piotr" był oddalony o kilkaset metrów na północ od szybów głównych - na zdjęciu jest niewidoczny.
Widoczne też są budynki nadzszybi oraz budynek maszyny wyciągowej ( parowej ) szybu "Władysław" - ten wypuszczający obłok pary.
Po lewej w dolnym rogu sortownia.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez bartosz98 w 20 Sie 2007, 12:22

Witam
na mapie Sosnowca w skali 1 -10 000 Szyb o nazwie upadowa Niwecka zlokalizowany jest (patrząc od klimontowa) za droga szybkiego ruchu i za linia kolejową na Kielce, czyli już na terenie Dańdówki (ok. ul. Okulickiego)
bardzo zainteresowały mnie informacje o upadowych kopalni Niwka-Modrzejów czy można prosić io więcej informacji?
tak przy okazji to może wyjaśni sie sprawa starego zadekowanego szybu w ogródkach działkowych na dańdówce (naprzeciwko budynku stacji)- biorąc pod uwagę pola górnicze należał do K-P ale nie ma go ani na powojennych ani na przedwojennych mapach.
pozdrawiam
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez Sławek w 20 Sie 2007, 13:33

Lokalizacja upadowej Niweckiej na tej mapie nie jest precyzyjna, jej wylot znajdował tuż za linią kolejową na przedłużeniu ulicy Braterstwa Broni nieopodal wiadukru trasy S1 nad torami kolejowymi, jeszce w granicach byłego obszaru górniczego Porąbka Klimontów. Obecnie brak śladow na powierzchni z uwagi na przeprowadzoną w 1996 r rekultywację.
Co do szybu na ogródkach działkowych w okolicach stacji kolejowej Dańdówka był on związany z małoznaczącym płytkim kopalnictwem z poczatków XX w. ( brak nazw szybu i kopalni). nie mającym nic wspólnego z eksploatacją prowadzoną przez kopalnię Klimontów (Porąbkę - Klimontów) poza lokalizacją jeszcze w obrębie granic obszru górniczego. Jest dobrze widoczny z ulicy Niweckiej- tuż za ogrodzeniem działek.
Jeżeli chodzi o upadowe KWK Niwka - Modrzejów to nie mam na tyle wystarczającej wiedzy aby zadowolić ciekawość forumowiczów - nie "mój" teren.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez bartosz98 w 20 Sie 2007, 15:13

dzieki za informacje, co do tego szybu na dańdówce to by sie zgadzalo bo na mapach 1891,1921,1927,1939, 1955 go nie ma - zastanawia mnie tylko wielkośc jego zabezpieczenia jak nie ujmując głownego szybu kopalni - może to szyb kopalni Andrzej, która na dańdówca działala jeszcze w pierwszej dekadzie XX wieku. Czy może znasz kogoś kto wie cos o szybach i upadowych Niwki-modrzejów. Ja część znam tylko z nazwy - bezumiejscowienia w terenie np (Szyb Brochman czy Nowak). Tak się zastanawiam czy Upadowa Niwecka miala coś wspólnego z kop. Barbara która na starych mapach jest zlokalizowana właśnie w tym miejscu.
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Re: pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez admin w 20 Sie 2007, 16:06

Sławek napisał(a):Lokalizacja upadowej Niweckiej na tej mapie nie jest precyzyjna, jej wylot znajdował tuż za linią kolejową na przedłużeniu ulicy Braterstwa Broni nieopodal wiadukru trasy S1 nad torami kolejowymi, jeszce w granicach byłego obszaru górniczego Porąbka Klimontów. Obecnie brak śladow na powierzchni z uwagi na przeprowadzoną w 1996 r rekultywację.
Co do szybu na ogródkach działkowych w okolicach stacji kolejowej Dańdówka był on związany z małoznaczącym płytkim kopalnictwem z poczatków XX w. ( brak nazw szybu i kopalni). nie mającym nic wspólnego z eksploatacją prowadzoną przez kopalnię Klimontów (Porąbkę - Klimontów) poza lokalizacją jeszcze w obrębie granic obszru górniczego. Jest dobrze widoczny z ulicy Niweckiej- tuż za ogrodzeniem działek.
Jeżeli chodzi o upadowe KWK Niwka - Modrzejów to nie mam na tyle wystarczającej wiedzy aby zadowolić ciekawość forumowiczów - nie "mój" teren.

w zeszłym roku byliśmy koło tego szybu na działkach z Geologiem i wydawało się nam, że nie jest on zasypany bo czuć było ciąg powietrza
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: pochylnia Klimontów-Browar

Postprzez admin w 20 Sie 2007, 16:12

Sławek napisał(a):Na zdjęciu widoczne są trzy szyby główne kopalni:
"Władysław" ten po prawej, obok najwyższy to "Jan" nieco dalej w głębi "Mariusz". Wysokość wieży "Mariusza" wynika z perspektywy.
Szyb Piotr posiadał niewysoką wieżę murowaną, trochę podobną do "Czesława". "Piotr" był oddalony o kilkaset metrów na północ od szybów głównych - na zdjęciu jest niewidoczny.
Widoczne też są budynki nadzszybi oraz budynek maszyny wyciągowej ( parowej ) szybu "Władysław" - ten wypuszczający obłok pary.
Po lewej w dolnym rogu sortownia.
coś mi tu nie pasuje
szyb, który nazywasz Mariuszem to wg mnie nie Mariusz. Mariusz znajdował się tuż koło komendy a ten malutki szybik "przytulony " był do Jana. Lepiej widoczne jest to na tych zdjęciach
Image
na tym zdjęciu ten mały szybik widać między Mariuszem a Janem


Image
a na tym zdjęciu wprawne oko też dostrzeże 4 szyby

pytanie brzmi- jak nazywa się ten mały szybik drzewny? bo nie jest to chyba Piotr?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Sławek w 20 Sie 2007, 16:14

Nie znam sposobu jego likwidacji, jest obowiązek w stosunku do kopalń zabezpieczania wszystkich starych wyrobisk wychodzacych na powierzchnię terenu stąd jest przynajmniej zadekowany a co w środku niewiadomo.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

cron