zestawienie kopalń węgla w Zagłębiu

zestawienie kopalń węgla w Zagłębiu

Postprzez admin w 17 Gru 2006, 19:13

autorem tego zestawienia jest B. Ciepiela
Image
Image
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pakosz w 17 Gru 2006, 19:23

Wygląda na to, że brakuje zagórskego Ikskula i Wańczykowa.
Nie widać też naszego ALBERTA.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez von Teusse w 17 Gru 2006, 19:55

No faktycznie tak jakby pan Ciepiela zapomniał o początkach górnictwa na zagórzu, a nie ulega wątpliwości że pierwsze kopalnie to Wańczyków i Wincenty (której tez zresztą tam nie ma).Dla przypomnienia o Wańczykowie nalezała ona do włascicieli majatku Jascka Siemieńskiego a następnie do G. von kramsty, tylko ze wychodzi na to ze była ona prawie cały czas dzierzawiona przez A.Zielińskiego, od 1911r. przez T.Polaczka, a od 1919 przez R.jaworskiego, J i M. Gliszczyńskiego, F.Grodeckiego, którzy w 1921r. utworzyli spółkęo nazwie "Wańczyków"
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Pakosz w 17 Gru 2006, 19:58

A co możesz powiedzieć o IKSKULU.
Szczerze mówiąc myślałem, że to była najstarsza kopalnia w Zagórzu.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez von Teusse w 17 Gru 2006, 20:06

na temat tej kopalni wiem niewiele
Pierwszą kopalnią węgla na terenia zagurza była kopalnia "Zagórze" istniejąca juz w 1838r. "Uexkull" czy jak kto woli "Ikskul"eksploatowana była w latach 1845 do pierwszych lat 60-tych, od Siemieńskiego dzierżawił ją Wilhelm Hordliczka.
Tyle wiem, ale moze uda mi sie znaleźć coś wiecej
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez von Teusse w 17 Gru 2006, 20:07

chole przepraszam nie wiem jak mogłem napisać "zagurza" .... .Zagórza oczywiscie...przepraszam
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez Pakosz w 17 Gru 2006, 20:09

Dzięki
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez von Teusse w 18 Gru 2006, 00:31

HEJ

Dopatrzyłem się ze w spisie brakuje kopalni SZARLOTA (CHARLOTTE, lub zwana takze KAROLINA), nie ma tez kopalni LUDWIK (NADZIEJA LUDWIKA, lub jak to brzmiało pirwotnie LUDWIGSHOFFNUNG), oraz nie ma kopalni PAPIERMUHLE. Dziwi mnie znak zapytania przy kopalni KUŹNICA , której pełna nazwa to KUŹNICA-ZIĘCIÓW
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez von Teusse w 18 Gru 2006, 00:34

aha
zapomniałem, przecież jeszcze po roku 1945 otwarto trzy kopalnie upadowe i jedna odkrywkową : JĘZOR II, JĘZORIV, JĘZOR V, JĘZOR VI - potem włączone do kopalń jaworznickich, w sumie o nich tez nie wspomniano
von Teusse
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 54
Dołączenie: 13 Gru 2006, 19:48
Miejscowość: Kazimierz

Postprzez geolog w 18 Gru 2006, 21:52

Z powyższego wykazu bardzo ciekawią mnie - zwłaszcza pod kątem eksploracji kopalnie ( m. in. własnie Tadeusz i Strzyzowice)
ze Strzyżowic bo z tych okolic się wywodzę oraz
to tu własnie znajduje sie najstarsza kopalnia wegla kamiennego w Zagłębiu.
Archiwa podaja że kopalnia istniała już w 1789r i dawała do 3000 złp dochodu. Kopalnie tworzyły jedno małe zagłębie i eksploatowały generalnie trzy pokłady wegla grubości do 1,5m.
Działalność każdej z nich to odrębna historia wiec nie bede się na ten temat rozpisywał. Natomiast do dzis zachowały sie dostępne pozostałości jednej z nich - właśnie tej najstarszej.
Kopalnia ta była penetrowana m.in. przez grupę eksploratorów w latach 90-tych. Wg nich mozna sie było dostać do środka szybikiem wentylacyjnym ( dziś zawalony częściowo śmieciami ) głębokości ok 25m.
Z jego dna prowadził około kilometrowy system korytarzy o nieregularnej strukturze. Na końcu jednego z nich był prostokatny szybik wypełniony wodą w której widać było dobrze zachowaną drewniana obudowę i drabiny. szyb ten miał ok 50m głebokości - tyle wysondowano.
Główny ciąg wspomnianego systeu korytarzy był czysty ale wszystkie boczne odnogi kończyły sie zawałami. Powietrze było bez zarzutu.
W podszybiu leżała sterta przegniłych stępli i zasłaniały wylot chodnika tak że trzeba było je odgarniać. Wg innego eksploratora kopalnia miała 3km długości i nie było w niej duzo wody tylko lokalne kałuże. Stan chodników był sredni - tylko miejscami były ałe zawały.
W czasie rekonesansu powierzchniowego natknęliśmy się na kilka zawalonych szybików ale który był ten właściwy - czy ktoś wie ?
Bo własnie chcielibysmy spenetrować ten ciekawy obiekt.
Ponadto interesuje mnie ten szyb ( patrz mapka )-
czy ktos wie o nim coś więcej ?
Image
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24


Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości

cron