Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Żabek w 23 Wrz 2008, 14:01

Witam!

Na wstępie przepraszam za ogdrzebywanie starego wątku, ale niejako pasuje do tematu, który chcę poruszyć :)
Przybyłem tu rok temu z wielką prośbą i otrzymałęm pomoc od @Sławka, może tym razem też mi się uda. Po krótce się przypomnę: pracuje w zespole, który zajmuje się tworzeniem symulatora prowadzenia pociągu ( http://www.eu07.pl ) a konkretniej przygotowuję scenerię, po której się poruszamy. Jako cel przyjąłem PMP-PW, którego jednym z zadań było dostarczanie pisaku na podsadzkę hydrauliczną do kopalń. Tory łączyły dosyć ciekawą siecią znakomitą większość kopalń Zagłębia i Śląska. Problem jest taki, że PMP-PW przestało istnieć w 1990 roku (powstały wtedy późniejsze PCC Rail Szczakowa, CTL Maczki-Bór, PTK Holding itp) a później przestały istnieć same kopalnie. I tutaj jest ogromna prośba do Was - poszukuję planów powierzchni kopalń z terenu Sosnowca, Dąbrowy, Będzina i Czeladzi. Albo jakichkolwiek planów, które przedstawiają ułożenie torów na terenach byłych kopalń. Najlepsze do tego celu wydają się mapy górnicze, gdyż zawierają informację (pośrednio, ale generalnie wystarczy) o wysokości torów w danym punkcie (konkretniej podają na jakiej wysokości znajduje się dany szyb, która jest mocno zbliżona do wysokości torów). Sam posiadam dane dotyczące KWK Niwka-Modrzejów, niestety reszty nie mam. Czy może ktoś z Was posiada cokolwiek z okresu jak najbardziej zbliżonego do 1990 roku (jeśli nic się nie zmieniało to może być nawet z lat 60). Zdjęcia, plany, mapy, szkice... cokolwiek, co pomoże mi stworzyć tzw. profil pionowy tras (wysokości torów npm w danym miejscu) albo odtworzyć wygląd kopalni w rzeczywistości wirtualnej. Sam coraz słabiej pamiętam zagłębiowskie kopalnie, moje dzieci pewnie nie będą miały o nich pojęcia a wydaje mi się, że tworząc choćby coś takiego jak sceneria do symulatora w jakiś sposób przedłużam pamięc o minionych czasach (troche pompatycznie to brzmi ale cóż :) )
Niestety nie wychodzi mi załatwianie takich spraw drogą oficjalną, bo urzędnicy... nie są zbyt przychylni. Dlatego wolałbym jakąś drogę pół-oficjalną i dlatego bardzo proszę Was o pomoc :)

Pozdrawiam
Damian
Pozdrawiam
Damian
Żabek
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 14
Dołączenie: 12 Wrz 2007, 20:00

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Pakosz w 23 Wrz 2008, 21:25

Być może już to znalazłeś, a być może nie.
viewtopic.php?f=9&t=90&st=0&sk=t&sd=a&start=105

i popost przesypowy na szybie Leśnym - kop. Porąbka -Klimontów - początek lat 90.

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... f9ba217c27

W dziale ze starymi zdjęciami też powinieneś coś namierzyć.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Żabek w 23 Wrz 2008, 22:15

Pakosz napisał(a):i popost przesypowy na szybie Leśnym - kop. Porąbka -Klimontów - początek lat 90.

Przepraszam, ale jesteś pewien że to szyb Leśny KWK K-P? Wygląda identycznie jak istniejący do dzisiaj most na szybie Maczki KWK Kazimierz-Juluisz...
Dzisiaj chyba jest jakiś zły dzień, bo ani fotosik ani imageshack odmawiają wyświetlania zdjęć.
Jeszcze jedno pytanie - często znajduję odnośniki do strony http://www.gravewall.republika.pl/ - czy ona nadal istnieje, bo też nie chce się otworzyć. Może jest jakaś wersja off-line albo ktoś ma backup danych?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
Damian
Pozdrawiam
Damian
Żabek
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 14
Dołączenie: 12 Wrz 2007, 20:00

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Pakosz w 24 Wrz 2008, 10:19

Żabek napisał(a):
Pakosz napisał(a):i popost przesypowy na szybie Leśnym - kop. Porąbka -Klimontów - początek lat 90.

jesteś pewien że to szyb Leśny KWK K-P?


Tak, jestem pewien bo sam to zdjęcie zrobiłem. :)
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Żabek w 24 Wrz 2008, 10:33

Pakosz napisał(a):Tak, jestem pewien bo sam to zdjęcie zrobiłem. :)

Aha, znalazłem to zdjęcie w innym wątku na Forum po tym jak zapytałem. Przepraszam :) Masz może więcej tego typu zdjęć?
Pozdrawiam
Damian
Żabek
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 14
Dołączenie: 12 Wrz 2007, 20:00

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez admin w 24 Wrz 2008, 18:39

Pakosz, dzięki z przypomnienie tego zdjęcia z ciuchcią, ciekawe skąd je
Gladek wytrzasnął?

z tego co wiem, to na naszej kopalni były m.in. parowozy i lokomotywy Las 1, Las 2 oraz Borsig (lub Borsik)
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Pakosz w 24 Wrz 2008, 20:25

W dziale ze starymi zdjęciami jest gdzieś fotka przedstawiająca wieże szybową "Leśnego".
Poszukam, może coś znajdę. Mogę też w terenie pokazać to i owo. Pamiętam bardzo dobrze w którym miejscu kończyła się trakcja elektryczna – nad torem biegnącym w kierunku hałdy. Pamiętam też jak śmigały tam elektrowozy i jeżeli mnie pamięć nie myli widywałem tam właśnie EU07 :) Kiedyś chciałem zostać kolejarzem i fascynowało mnie wszystko co jeździ po szynach. :)
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Żabek w 24 Wrz 2008, 21:25

Pakosz napisał(a):Mogę też w terenie pokazać to i owo. Pamiętam bardzo dobrze w którym miejscu kończyła się trakcja elektryczna – nad torem biegnącym w kierunku hałdy.

Propozycja bardzo kusząca i napewno kiedyś skorzystam, ale chwilowo bardziej interesuje mnie jak to wyglądało a nie gdzie konkretnie było :)
Pakosz napisał(a):Pamiętam też jak śmigały tam elektrowozy i jeżeli mnie pamięć nie myli widywałem tam właśnie EU07 :)

Jeśli mam być szczery to troszkę wątpie w EU07. Na kolei piaskowej była jedna sztuka (oznaczona 4E-004) i była własnością KPP Kuźnica Warężyńska z Dąbrowy. Nie ma jakiejś logicznej drogi przejazdu bez zmiany czoła składu i stąd moje wątpliwości. Bardziej skłaniam się ku ET21 i może pod sam koniec testowany przez KPP Maczki Bór (oidp) ET22-277 :)
Może ktoś wie coś o szybach podsadzkowych/wentylacyjnych itp. w Będzinie (Julian, Małobądz, Pogoń-Czeladź), szybie Kondratowicz albo Walery?
Pozdrawiam
Damian
Żabek
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 14
Dołączenie: 12 Wrz 2007, 20:00

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Sławek w 25 Wrz 2008, 12:43

Do Żabka : niestety innych materiałow nie wytropiłem, są to mapy sytuacyjno - wysokościowe terenów górniczych i trudno je zdobyć. Porąbka to moja kopalnia i z tym było prościej :)
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Pakosz w 25 Wrz 2008, 15:50

Co do EU07 w okolicach Leśnego to jak wspomniałem pewności nie mam. Wielokrotnie, począwszy od mniej więcej połowy lat 80-tych widywałem tam elektrowozy. Po tylu latach mogę mieć problemy z pamięcią, wydaje mi się jednak że miały one oznaczenia PKP. Czy w tamtym czasie maszyny z kolei piaskowych miały jakieś szczególne oznakowania ?
I jeszcze jedno sobie przypomniałem....... na wagonach samowyładowczych które przechodziły przez las zagórski ze stacji Zagórze Dąbrowskie w kierunku kopalni widniały napisy "Kopalnia Piasku Kuźnica Warężyńska". Pamiętam to doskonale bo dzięki temu wsiadłem kiedyś na rower i pojechałem szukać tej kopalni :D no i oczywiście znalazłem.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Żabek w 25 Wrz 2008, 22:46

Sławek napisał(a):Do Żabka : niestety innych materiałow nie wytropiłem, są to mapy sytuacyjno - wysokościowe terenów górniczych i trudno je zdobyć. Porąbka to moja kopalnia i z tym było prościej :)

Tak samo jest u mnie, jeśli chodzi o Niwkę-Modrzejów... Ja się zbytnio nie orientuje w temacie, ale takie plany powinny chyba gdzieś jeszcze być poza kopalnią? Gdzieś w OUG, WUG czy może po likwidacji w Centrum Restrukturyzacji Kopalń (czy jak to się tam zwie) w Bytomiu? Bo pamiętając to, w jaki sposób likwidowano N-M, to wszystko stracone i jedyna nadzieja w jakichś kopiach w archiwach albo ludziach, którym to wpadło w ręce...

Pakosz napisał(a):Co do EU07 w okolicach Leśnego to jak wspomniałem pewności nie mam. Wielokrotnie, począwszy od mniej więcej połowy lat 80-tych widywałem tam elektrowozy. Po tylu latach mogę mieć problemy z pamięcią, wydaje mi się jednak że miały one oznaczenia PKP. Czy w tamtym czasie maszyny z kolei piaskowych miały jakieś szczególne oznakowania ?

Przede wszystkim nosiły oznaczenia fabryczne, inne niż na PKP. TEM2 (na PKP to samo co SM48), 3E, 3E/1, 203E itp. Dodatkowo zwykle była charakterystyczna tabliczka z boku pudła: http://www.kolej.pl/tabor/ET21/img/piasek.jpg
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem: elektrowozy na stacji na Zagórzu? Wydawało mi się, że tam nigdy nie było trakcji, a "pod drutem" były wyłącznie tory, którymi wożono piasek (na szyb Południowy, Leśny i Józef)...
Pozdrawiam
Damian
Żabek
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 14
Dołączenie: 12 Wrz 2007, 20:00

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Sławek w 26 Wrz 2008, 07:37

Nie wiem czy o tym już wspominałem, materiały kartograficzne zlikwidowanych kopalń są gromadzone w Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej przy WUG. Jest możliwość korzystania z takiej dokumentacji, poniżej podaję link do strony WUG i zakładki Archiwum, jest tam też formularz wniosku o udostępnienie dokumentacji. Spróbuj może coś Ci się uda znaleść dla siebie:

http://www.wug.gov.pl/index.php?main/ar ... kumentacji.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie posiada zasobów dokumentacyjnych.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Pakosz w 26 Wrz 2008, 08:08

Wspomniałem jedynie o wagonach. Na stacji Zagórze - Dąbrowskie (stacjna istniejąca do dziziaj pomiędzy lasem zagórskim a Staszicem) była trakcja elektryczna. Jednak na odcinku pomiędzy tą stacją a kopalnią Czerwone Zagłębie drutów nie było. Śmigały tutaj parowozy i trampki. Na stacji Zagórze Dabrowskie przeładowuje się teraz sanochody. Pisząc "Zagórze" jaką stacje miałeś na myśli?
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Re: Mapy górnicze Sosnowca i okolicy dla zainteresowanych

Postprzez Żabek w 26 Wrz 2008, 12:30

Pakosz napisał(a):Pisząc "Zagórze" jaką stacje miałeś na myśli?

Dokładnie o tej stacji o której mówisz. Ja ją znam jako Sosnowiec Zagórze, bo tak widnieje w wykazie linii PKP (D29, linia numer 184: DG Strzemieszyce - S-c Zagórze), ale to współczesna nazwa, mogła się oczywiście nazywać inaczej :)
Sławek napisał(a):(...) Spróbuj może coś Ci się uda znaleść dla siebie(...)

Wysłałem mejla z kilkoma pytaniami, moze rozwieją moje wątpliwości, które nasunęły mi się po przeczytaniu ich strony. Zobaczymy czy odpiszą...
Pozdrawiam
Damian
Żabek
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 14
Dołączenie: 12 Wrz 2007, 20:00

Poprzednia

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

cron