LEGENDY I OPOWIADANIA O SKARBACH ZAGŁĘBIA

LEGENDY I OPOWIADANIA O SKARBACH ZAGŁĘBIA

Postprzez Pinus w 04 Lis 2006, 11:59

Przeglądajać Expres Zagłebiowski natknołem sie na taki artykuł "LEGENDY I OPOWIADANIA O SKARBACH (nie tylko) ZAGŁĘBIA" Są to notatki przedwojennego policjanta Stefana Chruściela. NIe wszystkie są kompletne ale fajnei się je czyta. Więc to zamieszczę na naszym forum

Zamek będziński

Skarby w podziemiach: główny korytarz – po obustronach są wejścia do różnych sal. Jedno wejście jest zamurowane. NA nim są wynitowane trzy krzyże. Tam jest skarbiec złoto – tylko w sztabach.

Malinowice
Skarby zachowane z czasów powstania styczniowego. Wybudowana jest tam piwnica. Specjalnie ziemia została tam rozwieziona; pozostałość wapna i kamieni – rozrzucona. Ma tam być zachowanych 12 skrzynek ze złotem, przywiezionych z Czeladzi.

Ząbkowice – Łosień
Garnice lasów, teren – źródło i rzeczka Smuga. W czasie powstania styczniowego obozowali około tego źródła polscy powstańcy. W czasie ich ucieczki schowano tam 4 skrzynie z pieniędzmi. Znaki rozpoznawcze : po jednej stronie źródła – dęby, z jego drugiej strony – od południa- jedna jedyna broza. Od dębów przez źródło do brzozy trzy kroki za kierunkiem rzeczki Smugi są zachowane te skrzynie w wiadomych miejscach z planem. Podobno do dziś nie odnalezione.

Las Zagórski

Na trakcie starej byłej karczmy, jest tzw. Aleja Zielona. Na zbiegu trzech przecinek leśnych ma być zachowanych 8 znaków. Kamień duży przywieziony z otworem borowanym, ma znak nadany 1890 przez byłego powstańca (wyryty nożem)

Przygotował do druku Karol Rodek

A teraz coś co ja usłyszałem - może nie jet to skarb ale mnie to zaciekawiło.
W Małych Strzemieszycach W okolicy ulicy Kazdębie - przebiega nasyp kolejowy. Po jednej stronie nasypu na druga stronę ( jak jeszce nasypu nie było) przebiegała ścieżka która łączyła owe domostwa. Żeby utwardzić tą ścieżkę ludzie położyli na niej gąsienice z czołgu. Podobno te gąsienice (pozostałości po nich) nadal sie tam znajdują.
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Płatek w 04 Lis 2006, 16:17

No popatrz! A dzisiaj chodziliśmy z Adminem i Doczem po lasku Zagórskim ale zupełnie za czym innym.
A może skarb był w zasięgu ręki? :D [/img]
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg


Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron