Kopalnia Stanisław

Postprzez le_szek w 03 Mar 2008, 22:27

Chodzi mi o szyb zaznaczony na czerwono (pochylnia, jak sądzę, jest w zielonym kółku)

Image
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Płatek w 03 Mar 2008, 22:49

Wydaje mi się że ta mapa nie jest zbyt dokładna.Bo jeśli by przyjąć że pochylnia zaznaczona w kółku zielonym jest tą ze zdjęć,to powinna być po drugiej stronie kolejki z piaskiem.Patrząć na mape pochylnia jest po stronie południowej od kolejki a powinna być po str. północnej.

Albo to nie jest pochylnia to w kółeczku z krzyżykiem tylko jakiś inny szyb oddalony bardziej na płd od pochylni.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez le_szek w 03 Mar 2008, 23:33

Hmm, nie zwróciłem dziś uwagi, jak biegnie kolejka względem pochylni, ale na tej mapie jest tak samo:
Image
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Płatek w 04 Mar 2008, 08:37

Ja też przeglądałem mapy i na wszystkich jest tak samo.A w terenie okazuje sie inaczej,albo to inny szyb.Miejsce przebiegu kolejki jest dobrze widoczne i znajduje sie likadziesiąt metrów za pochylnią.


Pierwszą podporę pod kolejkę widziałem przy hałdzie na strzelnicy a ostatnią przed osadą Jamki,jest ich chyba siedem.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez le_szek w 04 Mar 2008, 09:09

No fakt, jedna z podpór jest na południe od szerokiej ścieżki (na wysokości przecinki pod linią WN), jest jeszcze jakaś bliżej hałdy? W tej części Podlesia z gliniakiem znalazłem chyba dwie, przez DK1 na razie nie szedłem. Ale tak mniej więcej mi wyszło, że akurat w miejscu DK1 i Tysiąclecia były podpory... Czyli mapa nie jest aż tak dokładna, jak myślałem :(

To jeszcze przy okazji zapytam o szyb Podreden - coś zostało? Bo też z map wynika, że jest chyba dokładnie w miejscu, w którym jest węzeł DK1-DK94.
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Płatek w 04 Mar 2008, 09:36

Jedna jest 100m od hałdy przy strzelnicy po prawej stronie idąc do ul. Tysiąclecia.Druga jest zaraz przy pochylni.a następne wzdłuż tej drogi leśnej aż pod Jamki.Po drodze można wstąpić nad gliniak Rynas i zobaczyć resztki starej cegielni (fragment pieca i sporo gruzu po budynkach).

Co do kop. czy szybu Podreden to znowu sprawa jest dosyć trudna.Z tego co czytałem to była to płytka odkrywka która w różnych latach róznie się nazywała.Ale na mapach jest tam zaznzczony szyb a na niektórych nawet dwa.Teren podredenu wydaje mi się podzielony drogą na dwie części i jest mocno przekształcony (doły).Niby tam chodziłem i nic nie znalazłem ale Wiesz jak to jest,wszystkiego nie jesteś wstanie zobaczyć.ja osobiście byłbym za szukaniem po drugiej stronie drogi jest tam spory dół dosyć głęboki i długi a obok niego stare zabudowania(jest tu na forum zdjęcie tego starego domu)

Trzeba się będzie kiedyś wybrać i połazić bo potem wszystko zarasta i nic nie widać.Na dodatek są tam gniazda w ziemi os leśnych.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez le_szek w 04 Mar 2008, 09:46

Płatek napisał(a):Po drodze można wstąpić nad gliniak Rynas i zobaczyć resztki starej cegielni (fragment pieca i sporo gruzu po budynkach).


Hmm, byłem tam w zeszłym roku i nie zwróciłem uwagi - przy samej gliniance są? Muszę się znowu przejść.

Co do kop. czy szybu Podreden to znowu sprawa jest dosyć trudna.Z tego co czytałem to była to płytka odkrywka która w różnych latach róznie się nazywała.Ale na mapach jest tam zaznzczony szyb a na niektórych nawet dwa.Teren podredenu wydaje mi się podzielony drogą na dwie części i jest mocno przekształcony (doły).Niby tam chodziłem i nic nie znalazłem ale Wiesz jak to jest,wszystkiego nie jesteś wstanie zobaczyć.ja osobiście byłbym za szukaniem po drugiej stronie drogi jest tam spory dół dosyć głęboki i długi a obok niego stare zabudowania(jest tu na forum zdjęcie tego starego domu)

Trzeba się będzie kiedyś wybrać i połazić bo potem wszystko zarasta i nic nie widać.Na dodatek są tam gniazda w ziemi os leśnych.


Kolejny spacer się szykuje :D
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Płatek w 04 Mar 2008, 09:55

W południowj części stawu jest zatoczka,z jej końca w stronę lasu widać kopiec z ziemi.Zaraz przy kopcu z lewej jego strony był piec a obok niego budynki.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Sławek w 05 Mar 2008, 20:34

Widzę że rozeznanie terenu kopalni Stanisław przed wiosennym konsylium jest bardzo zaawansowane. Zostawcie chłopaki jakaś małą tajemnicę do odkrycia :D
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez le_szek w 05 Mar 2008, 21:41

Spoko, spoko, niejedna tajemnica jeszcze została :D

A jak nie, to osobiście coś zakopię przed eksploracją ;)
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Sławek w 05 Mar 2008, 23:15

O to własnie chodzi :D
A tak na poważnie, wydaje mi się że jest to jeden z ciekawszych terenów w okolicy pod wzgledem koncentracji śladów obiektów pogórniczych, nie jest zbytnio przekształcony współczesną działalnością więc mżna liczyć że jakieś wyrobiska z powierzchni zachowały się do dnia dzisiejszego.
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez le_szek w 05 Mar 2008, 23:48

Ano :)
Wprawdzie znając życie, co ciekawsze obiekty mogły zostać zlikwidowane/zniszczone przy okazji budowy dróg, ale coś się pewnie jeszcze uchowało. Na pewno lejki po biedaszybach - wygląda miejscami jak po nalocie dywanowym ;)
Możliwe, że wykrywka mogłaby pomóc, Płatek pisał ZTCP, że badał okolice pochylni, coś dalej, czy tylko tam szukałeś?
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

Postprzez Płatek w 06 Mar 2008, 00:01

Cały ten las to wielkie składowisko złomu pokopalnianego.Pod okolo 20cm warstwą ziemi jest naprawdę sporo śrub,nakrętek,oczek łańcuchowych,blach o grubości 1 cm,płaskowników,łopat sercówek,gwożdzi,drutu,gwożdzi do podbijania końskich kopyt i wiele innych metalowych śmieci.

Chyba zacznę to wszystko zbierać i sprzedawać w skupie.Las oczyszczę a i na browara się zarobi :wink:
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Płatek w 06 Mar 2008, 22:18

Dzisiaj byłem przy pochylni i w odległości kilkudziesięciu metrów od jej początku znalazłem kolejny świetlik.To już trzeci świetlik,wszstkie one są w pobliżu zaznaczonych szybów.

Miałem przy sobie wykrywkę i znalazłem sporo groszówek z 1949r z mennicy w Czechosłowacji.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez le_szek w 06 Mar 2008, 23:29

Czyli trzeba się zebrać, łopat brać nie musimy, bo nam Płatek znajdzie ;)
i przekopać tyralierą las :D
Awatar użytkownika
le_szek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 350
Dołączenie: 09 Gru 2007, 23:00
Miejscowość: Gołonóg

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron