Kopalnia "Stara Dorota" w Ostrowach Górniczych.

Postprzez Płatek w 18 Lis 2007, 19:16

Dowiedzieliśmy się sporo od właściciela działki gdzie znajdowała sie upadowa. Jest to sympatyczny starszy pan który ma sporą wiedzę na temat górnictwa i nie tylko.Admin i Pakosz spotkają sie z nim w grudniu aby dowiedzieć się czegoś więcej.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Sławek w 18 Lis 2007, 19:21

No to takiej okazji to już nie przepuszczę, oczywiście jak mnie chłopaki zabiorą :D
Sławek
Awatar użytkownika
Sławek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 785
Dołączenie: 17 Sie 2007, 09:56
Miejscowość: Pogoń

Postprzez bartosz98 w 18 Lis 2007, 23:01

Ciekawi mnie ta fabryka lejtnera. Co tam produkowano. I w jakim miejscu była zlokalizowana.
Wracając do Doroty to musiała byc kopalnia "pełna gębą" w 1938 wydobyła 294 949 ton węgla , dla porównania w tym samym roku kopalnia Niwka wydobyła 323 285 ton - czyli ten sam rząd wielkości
bartosz98
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 59
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57

Postprzez Płatek w 19 Lis 2007, 00:05

Fabryka znajduje się przy ulicy Zelaznej lub Metalowej (coś w tym rodzaju)Czynna była ponoć przed jak i po wojnie zajmowala sie wyrobami metalowymi.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Pakosz w 19 Lis 2007, 09:50

Fabryka Lajnera znajduje się przy ul. Metalowej w Ostrowach.
Przed wojną budowano i prowadzono tam remonty wozów do przewozu węgla. Świadczono także różne usługi dla potrzeb okolicznego przemysłu.
W czasie wojny, Niemcy uruchomili tam odlewnie.
Po wojnie produkowano ....... wyżymaczki do pralek i inne drobne elementy z metalu.
Po 89 roku zaczęto produkować tam powozy z przeznaczeniem na eksport do Niemiec, jednak przedsięwzięcie to nie powiodło się. Dzisiaj fabryka znajduje się w opłakanym stanie.

Co do kop. DOROTA to wydobycia zaniechano w 1944 roku. Po wojnie nie wznowiono już eksploatacji. Likwidacja nastąpiła w latach 50-tych.
Ludzie którzy ją pamiętają, mówią że była to duża kopalnia. Zresztą sam teren który zajmowała na powierzchni robi wrażenie.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pakosz w 20 Lis 2007, 08:58

Sławek napisał(a):No to takiej okazji to już nie przepuszczę, oczywiście jak mnie chłopaki zabiorą :D


Oczywiście zapraszamy.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 22 Lis 2007, 23:01

Image
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Płatek w 05 Sty 2008, 12:47

A może sprawe zamordowanie ludzi z Ostrów G.podesłać do pogramu Było nie mineło?
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Pakosz w 21 Lut 2008, 21:29

Byłem dzisiaj w Ostrowach na "wizji lokalnej" z dziennikarzem "DZ". Chodziło o sprawę Mackiewiczów i Owczarków oraz zbiorową mogiłę żołnierzy niemieckich.
Przy okazji spotkaliśmy się również z panem Kucem. Na terenie kopalni DOROTA pokazał mi ruiny prochowni. Wyglądają bardzo podobnie do tych na ALBERCIE. Dowiedziałem się też jak zbudowana była taka "typowa" prochownia. Otóż najsolidniejszą częścią konstrukcji był oczywiście wał ziemny otaczający niewielki, drewniany budynek o filigranowym dachu. Właśnie lekki dach miał stanowić naturalny bezpiecznik w czasie ewentualnej eksplozji. Cała siła wybuchu kierowana była do góry.
W czasie naszej ostatniej wycieczki w tą okolice byliśmy już dość blisko tej budowli. Znajduje się ona w pobliżu domku tej sympatycznej pani, która wskazała nam dekielek DOROTKI.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 09 Kwi 2008, 18:04

1.Górnik kopalni Flora
2.Górnik kopalni Stanisław
3.Górnik kopalni Dorota,tam zginął tragicznie podczas pracy w kopalni.

Image

Ojciec pana Adama Drożdża autora strony http://www.geocities.com/naszgolonog/
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez admin w 09 Kwi 2008, 19:07

kiedy zginął?
Image
Image
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Płatek w 09 Kwi 2008, 19:16

No z tego co wyczytałem to wypada na rok 1937.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Płatek w 09 Kwi 2008, 20:05

Ojciec mój Stanisław Dróżdż urodził się w 1893 r. Pochodził z rodziny rolniczej, nie wyróżniającej się z otoczenia. Był samoukiem, ale dobrze pisał i dużo czytał. Od młodych lat pracował na kopalni węgla:„Flora”. Miał wiele innych zainteresowań: zajmował się stolarstwem i ogrodnictwem, naprawiał obuwie. Gdy był bezrobotnym, to zarabiał na życie koszeniem łąk.

Ojciec był wszechstronnie uzdolnionym. pogodnego usposobienia, lubił opowiadać dowcipy, był ogólnie lubianym. Na kopalni przeszedł wszystkie szczeble od prostego robotnika do górnika i ratownika górniczego.

Po 20 latach pracy na kopalni „Flora” zwolnił się ale przez rok nie dostał nowej pracy. W 1934 r. podjął pracę jako cieśla na piaskowni, za kolonią Trzydziesty. W końcu ojciec przeniósł się na kopalnię ”Dorota” w Kazimierzu.

7 grudnia 1937 r. zginął w wypadku górniczym. Podczas schodzenia w dół chodnikiem, przejeżdżające wagoniki wstrząsnęły stropem i spadający blok kamienia przycisnął ojca.

Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnia "Stara Dorota" w Ostrowach Górniczych.

Postprzez Płatek w 29 Mar 2009, 22:26

Początki kopalni Dorota.Już kiedyś to znalazłem i na śmierć o tym zapomniałem.

Image

Kopalnia Feliks

Image
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Re: Kopalnia "Stara Dorota" w Ostrowach Górniczych.

Postprzez szkieletek w 17 Sie 2011, 00:03

Betonowy słupek umiejscowiony nad deklem szybu "Stara Dorota", w którym spoczywają Mackiewiczowie:
Załączniki
Stary szyb Dorota.JPG
Stary szyb Dorota.JPG (87.05 KiB) Obejrzany 10770 razy
"Mamo, czy to demony? Czy to Dziki Gon? Zmory z Piekła rodem? Mamo, Mamo!
Cicho, cicho dzieci... Gorzej... To Ludzie...!"
Awatar użytkownika
szkieletek
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Dołączenie: 11 Sie 2011, 00:28
Miejscowość: Sosnowiec

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron