Projekt "Bunkry z okolicy"

Postprzez Doczu w 25 Lis 2006, 23:39

To co Pakosz - lecimy jutro ?
Jesli tak, to może ok. 10 na przystanku w stronę Dąbrowy na światlach
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pakosz w 26 Lis 2006, 09:05

Niestety dopiero dzisiaj rano przeczytałem Twój post.
Umówiłem się ze znajomymi wieczorem na Jurrrę bo chciałem jakoś zaplanować ten dzień, a nie miałem pewności czy wypali nasz wypad.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Doczu w 26 Lis 2006, 09:12

No spoko - to w takim razie sam się wybiorę.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Doczu w 26 Lis 2006, 22:26

No i byłem.
Tym razem zrobiłem trochę mniej niż poprzednio z grupą, ale wydaje mi się, że to wszystkie dostępne kochy oraz transzeje. Być może gdzieś jeszcze są (a nawet na pewno sa transzeje i jeden Koch niedaleko ul Dmowskiego ) ale to zrobię niejako przy okazji.
Jeszcze tylko dla pewności musiałbym spenetrować jeden kwartał, na mapce po lewej stronie, ale nie wydaje mi sie, aby tam były jakieś przełomowe odkrycia.
Na chwilę obecną wygląda to tak:
Image

Kochów - 25
Stanowisk ogniowych - 23

Jest jeszcze jeden dośc spory rów prawdopodobnie przeciwczołgowy i kilka rowów odwadniających ale raczej współczesnych.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pyotreck w 27 Lis 2006, 09:58

Idąc od Dmowskiego w stronę obwodnicy po lewej stronie
są napewno dwa bunkry i okopy.
Pamiętam że bunkry jeszcze kilka dobrych lat temu były
w bardzo dobrym stanie i dosyć głębokie.
Teraz służą jako pojemniki na śmieci.
Okopy ciągną się od końca asfalowej drogi
do miejsca zalanych domów.
Pyotreck
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 8
Dołączenie: 21 Mar 2006, 22:23

Postprzez Pinus w 27 Lis 2006, 15:31

Bardzo dobra robota
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez krecik w 03 Gru 2006, 22:55

Panowie, co do bunkrów są 3 z czego powiedzmy że stoją dwa...
Już tłumaczę o co mi chodzi...Idąc od Dmowskiego jest skrzyżowanie z Kosynierów(ta ulica biegnie w prawo), idąc dalej tak jakby przedłużeniem dochodzi się do tak zwanej "Wenecji" czyli rozlewiska powstałego po starym szybie, ale...
W drodze na "Wenecję" zaraz na początku lasku są ślady po pierwszym bunkrze(zniszczony na początku lat 90 - tych) następnie idąc dalej wzdłuż lasu jest jeden bunkier w bardzo dobrym stanie, i ostatni któy jest na środku "zalewu" wystaje tylko kopuła. Jutro wybieram się tam zrobić zdjęcia bo obawiam się że i tu te kapitalistyczne świnie wyciągnęły swoje łapy jako że od paru miesięcy ciężąrówki dzień w dzień zwożą ziemię i gruz zasypując i wyrównując ziemię wokół. Tak więc to już oststanie dni "Wenecji" i jej pięknych okolic. Idąc dalej(po okrążeniu zalewu) dojdzie się do drogi szybkiego ruchu relacji Bielsko - Częstochowa. Czy tam dalej są jakieś bunnkry nie wiem, ale jak już pisałem idę tam jutro więc będę miał rozeznanie. Porobię parę zdjęć więc jeśli ktoś byłby chętny mogę podesłać...
krecik
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Dołączenie: 03 Gru 2006, 22:47
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pakosz w 03 Gru 2006, 23:16

krecik napisał(a):Idąc od Dmowskiego jest skrzyżowanie z Kosynierów(ta ulica biegnie w prawo), idąc dalej tak jakby przedłużeniem dochodzi się do tak zwanej "Wenecji" czyli rozlewiska powstałego po starym szybie, ale...
..


Krecik możesz napisać o jaki szyb chodzi?
Znam to miejsce pod nazwą "Zatopione" i z tego co pamiętam to były tam tylko 2 domy.
KWK "Czerwone Zagłębie" do pewnego czasu odwadniała teren wokół nich ale z czasem stało się to mocno nieskuteczne. Pamiętam że domostwa te były kilkakrotnie zalewane. W końcu mieszkańców przsiedlono.

Co do bunkrów to znajduje się ich jeszcze trochę w tej okolicy. Zwłaszcza w lesie pod Staszicem oraz w kierunku na Kazimierz. Było też kilka ziemianek z czasów II wojny ale z tych, które znałem nic już nie zostało.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez krecik w 04 Gru 2006, 10:14

hmm, no więc nie jestem w stu procentach pewien ale wydaje mi się że jest a właściwie był to szyb "Mortimer III", będący częścią kopalni "Mortimer"(od 1953), który został w 1968 r. połączona z szybem "Porąbka".Kopalnia zakończyła działalność 31 grudnia 1995 r.
krecik
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Dołączenie: 03 Gru 2006, 22:47
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pakosz w 04 Gru 2006, 10:23

Mortimer III znajdował się kikaset metrów od tego miejsca w kierunku na Czarne Morze.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez krecik w 04 Gru 2006, 12:53

wróciłem, zmuszony do odwrotu z powodu raczej śmiesznego niż poważnego ...skończyła mi się karta w aparacie, aha no i za pół godziny mam zajęcia na uczelni :). W każdym razie jest ich pełno --> "idą" od Wiśniowej całą linią która później wchodzi głębiej w las, wystarczy po okrążeniu "Wenecji" znaleźć okopy(?) i podążać wzdłuż nich. Ja znalazłem co najmniej 10 bunkrów, mam trochę fotek, w tym tygodniu na pewno jeszcze się wybiorę. W lesie są w dużo lepszym stanie niż te na Wiśniowej, co prawda niektóre mocno przysypane listowiem ale stan ogólny oceniam na bdb. Są też o wiele bardzie zagęszczone, są też puste zagłębienia w których być może miały stanąć bunkry ale zabrakło czasu(wolę nie myśleć że zostały po prostu rozkradzione). To poszukiwanie naprawdę wciąga...jak tylko zrzucę foty z aparatu postaram się coś wrzucić.
krecik
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Dołączenie: 03 Gru 2006, 22:47
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 04 Gru 2006, 17:16

Wszystkie te bunkry posiadają jakieś oznaczenia,mają mało już widoczne cyfry i litery w kolorze czerwonym lub bordowym.Widzieliśmy te napisy podczas wypadu do lasu z Doczem i Adminem
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez Pinus w 04 Gru 2006, 17:40

Mam pytanie - co ile te bunkry byly rozmeiszczone?
Mozna wysunąc taka tezę że Niemcy budowali te bunkry co x metrów?
NA podstawie tego mozna określić ile brakuje itp. Czy raczej to rpzmieszczenie było chaotyczne?
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Doczu w 04 Gru 2006, 21:21

Odpowiadając od góry:
krecik >>> te bunkry przy Dmowskiego rzeczywiście są, i o nich zapomniałem w "inwentaryzacji". Co do bunkrów za "Wenecją" to wlasnie jest ta linia oznaczona od stanowiska ogniowego 18 i łączy się ona z resztą tworząc niedokończoną, pochyloną literę H.
Na screenshocie tego dokładnie nie widać, bo musiałem ograniczyć skalę mapy aby zmieścić wszystkie zinwentaryzowane elementy, ale jak znajdę chwilkę, to pozmieniam oznaczenia lub pozostawię same symbole, bo te długie opisy trochę zaciemniają obraz.
Te zagłębienia, sa oznaczone u mnie jako "stanowiska ogniowe". Niewykluczone, że miały w jnich stanąć kolejne "kochy", ale jesli mam być szczery, to nie wydaje mi się. To byłoby za duże zagęszczenie "kochów".
Wydaje mi się że te stanowiska, to były bardziej stanowiska obserwacyjne lub co mniej prawdopodobne służące do obrony p.lot.
Pinus >>> Sądząc po rozmieszczeniu tych bunkrów mozna wysnuć wniosek, że były one rozmieszczane mniej więcej w jednakowej lub zblizonej odleglości.
Zreszta jak widać po mapce ukladają się one raczej we wzór geometryczny.
Image
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez krecik w 04 Gru 2006, 22:08

no więc jeśli chodzi o rozmieszczenie to te na wiśniowej były rozmieszczone co około 90 - 100 metrów(liczyłem krokami bo nie miałem taśmy), te w lesie różnie ale postaram się tam udać jeszcze w tym tygodniu i jakoś to obliczyć...
krecik
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 6
Dołączenie: 03 Gru 2006, 22:47
Miejscowość: Zagórze

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

cron