Projekt "Bunkry z okolicy"

Projekt "Bunkry z okolicy"

Postprzez Doczu w 26 Lip 2006, 23:07

Od dłuższego już czasu chodzi mi po głowie myśl, aby zinwentaryzować bunkry, a w zasadzie tzw."Garnki Kocha", czyli jednoosobowe stanowiska umocnione, na terenie lasu miedzy kopalnią Kazimierz Juliusz, a obwodnicą wschodnią. Pewnie kazdy z Was wie o które bunkry chodzi.
Planuję po pierwsze odszukać wszystkie obiekty na terenie tego lasku.
Po drugie zaznaczyć ich pozycję oraz pozycję transzei, którymi sa połączone (przynajmniej większość z nich) za pomoca GPS.
Po trzecie sfotografować kazdy z tych obiektów.
Od strony technicznej jestem gotów (posiadam aparat, gps) potrzebuję tylko ludzi którzy mnie wspomogą w tej pracy - będzie szybciej i przyjemniej.
Prace mam zamiar rozpocząć późną jesienią lub zimą.
Czekam na osoby chętne wspomóc mnie w tej pracy.
Moża potem będzie z tego sporządzić ciekawy rzut na mapę, lub obejrzec jak to wygląda w GoogleEarth :-)
Ostatnio edytowany przez Doczu, 27 Lip 2006, 06:28, edytowano w sumie 1 raz
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Radkow w 26 Lip 2006, 23:26

Oj nie wszyscy wiedzą. Ja tam o bunkrach nic nie wiem poza tym że widziałem ich fotki na tej stronce :) Chętnie jednak się wybiore nadrobić zaległości i zobaczyć gdzie są :) Dodatkowo mogę dorzucić wolne ręce, a i cyfrówka się znajdzie :) Jak będziesz szedł zimą to mogę Ci pomóc odśnieżać :)
Radkow
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 97
Dołączenie: 25 Lip 2006, 03:00
Miejscowość: 11lsd

Postprzez Pakosz w 27 Lip 2006, 09:22

Dobry pomysł, popieram. Dość dobrze znam las zagórski więc chętnie pomogę. Warto też zjąć się umocnieniami które leżą poza terenem o którym pisze Doczu.
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 27 Lip 2006, 10:37

ja też mogę pomóc
jesień lub zima to najlepsza pora, teraz w lasku jest masa komarów i ciężko dotrzeć w niektóre miejsca
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Doczu w 30 Lip 2006, 20:51

Ok - dzięki za odzew. Myślę że taka czteroosobowa ekipa to akuratna grupa do tego typu zadania. Na jesień odświeżę temat, i jesli dlaej będą chetni to weźmiemy się do roboty.
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Płatek w 18 Wrz 2006, 20:53

Jeżeli teren który cię interesuje sięga okolic Podlesia i Sulna to jestem w stanie pokazać ci je wszystkie.
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez geolog w 18 Wrz 2006, 21:05

Apropos Sulna byłem tam zobaczyć te szyby pogórnicze zlokalizowane w proieniu ok 1 km wzgledem siebie i tak:
szyb nr 1 został zadekowany w 1967r i przypomina grobowiec.
Z racji że jest blisko domów jest raczej nie do ruszenia choć kto wie ...
szyb nr 2 jest splantowany ale i tak stosunkowo płytko jest w nim poziom wody i I poziom jest pod woda - do nurkowania.
szyb nr 3 - widac próby dostania się do srodka ale pod wylewka jest warstwa skały płonej a głebiej ?
szyb nr 4 - trudno dokładnie go zlokalizowac bo teren jest bardzo zarosnięty, obok ruiny budynków przyszybowych.
Czyli na razie bez szans wtargnięcia tędy w podziemia bez większych prac eksploracyjnych.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Płatek w 19 Wrz 2006, 08:05

Czy wszystkie te szyby należały do jednej kopalni?Czy szybów może być więcej?
Awatar użytkownika
Płatek
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 672
Dołączenie: 12 Lip 2006, 19:57
Miejscowość: gołonóg

Postprzez MKZ w 21 Wrz 2006, 08:39

dostałem do wiadomości pismo od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które było skierowane do biura projektującego przebudowę i remont DK1 Sulno- Jęzor. m.in. piszą o tym, że:
"na terenie objętym projektowaną inwestycją znajdują się umocnienia polowej niemieckiej pozycji obronnej z 1944 r. Składają się na nie małe, betonowe schrony "Standy" przeznaczone dla karabinów maszynowych (...) schrony posiadają walory zabytkowe. Postulowaną formą ich ochrony jest zachowanie w miejscu, w charakterze "świadka". W SYTUACJACH KOLIZYJNYCH Z INWESTYCJĄ, PROPONUJE SIĘ ZAPROJEKTOWANIE PRZESUNIĘCIA DANEGO OBIEKTU O KILKA METRÓW, ZE ZORIENTOWANIEM STRZELNIC I WEJŚCIA ZGODNIE DO WCZEŚNIEJSZEJ LOKALIZACJI."

więc może warto byłoby inwentarkę zrobić jak najszybciej?

dalej jest też napisane, że "rozpatrywane schrony nie są objete ochroną konserwatorską wynikającą z wpisu do rejestru zabytków (...). inwestycja będzie uzgadniana przez nasz urząd (...) jeżeli teren lub obiekt objęty inwestycją podlega ochronie konserwatorskiej na podstawie zapisów miejscowego planu zagospodarwoania przestrzennego (...)"

no a tu kapa, bo z tego co się orientuję to dla terenów przebiegu DK1 nie ma aktualnych planów z.p.
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez Doczu w 21 Wrz 2006, 10:51

Cóż - ja miałem na mysli umocnienia w rejonie lasa zagórskiego a nie Jęzora. Może więc ktoś się podejmie inwentaryzacji rejonu Jęzora ?
Doczu
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 281
Dołączenie: 16 Lip 2006, 20:23
Miejscowość: Zagórze

Postprzez admin w 21 Wrz 2006, 16:24

MKZ, jakie warunki musi spełnić obiekt by został wpisany do rejestru zabytków ?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mar w 21 Wrz 2006, 18:36

No też bym chciał to wiedzieć..
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez MKZ w 25 Wrz 2006, 15:04

sprawy dot. zabytków reguluje ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. jest to ustawa z 23 lipca 2003 roku która zastąpiła wcześniejszą ustawę o ochronie dóbr kultury z 1962 r. poprzednia była dosyć nieaktualna, ale wg niej ustalano, że wszystkie obiekty powyżej 50 lat należy uznać za zabytkowe (był to jakby pierwszy i podstawowy warunek żeby wpisać dany obiekt do rejestru).
aktualna ustawa nie precyzuje jaki obiekt należy uznać za zabytkowy- myślę, że tu należy zdać się na zdrowy rozsądek i zaufać odpowiednim służbom konserwatorski (w tym wypadku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków) które dokonują wpisu do rejestru. Sprawa może budzić wątpliwości bo w odczuciu niektórych historyków sztuki już o architekturze socrealizmu możemy mówić jak o zabytkowej (i słusznie uważam...). nawet niektórzu pokusili się o to żeby nadać jej nazwę architektury "sorel".

w przypadku bunkrów bez dwóch zdań należy uznać, że są zabytkowe.
często dokumentem pomocnym przy wpisach do rejestru jest studium hisotyrczno- urbanistyczne dla danej Gminy. Sosnowiec szczęśliwie posiada takie studium, w dodatku sporządzone prze zespół pod redakcją dr inż. arch,. Jacka Owczarka- czyli Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Studium wartościuje obiekty, tworząc w rezultacie listy zabytków o różnej wartości, a mianowicie:
1. lista obiektów PROPONOWANYCH do wpisu do rejestru
2. lista obiektów zabytkowych o większej wartości konserwatorskiej
3. pozostała lista obiektów zabytkowych

dla Sosnowca lista 1. zawierała 24 pozycje, z czego jedną wpisano do rejestru (zespół kościoła Nippokalanego Poczęcia NMP, ul. Skautów). lista 2. zawierała 49- wpisano z niej budynki szkolne w Ostrowach Górniczych.
lista 3. zawiera kilkaset pozycji.

oczywiście studium może być aktualizowane. jest to ważny dokument (zainteresowanych zapraszam do mnie- ze względu na to że jest to opbszerny materiał, jest on dostępny do wglądu na miejscu)

wg nowje ustawy Art.9.1 "do rejestru wpisuje się zabytek nieruchomy na podstawie decyzji wydanej przez wojewózkiego konserwatora zabytków z URZĘDU bądź na wniosek właściciela gruntu, na którym znajduje się zabytek nieruchomy".

problem w tym, że bunkry należy raktować jako RUCHOMOŚCI. podobnie jak kapliczki i krzyże przydrożne. musicie wiedzieć, że rejestr zabytków RUCHOMYCH i NIERUCHOMYCH to dwie osobne rzeczy. w rejstrze zabytków ruchoych obecnie Sosnowiec posiada 9 pozycji. można znaleźć te listy na um.sosnowiec.pl

w przypadku RUCHOMYCH: Art.10.1 "do rejestru wpisuje się zabytek ruchomy na podstawie decyzji wydanej przez wojewódzkiego konserwatora zabytków NA WNIOSEK właściciela tego zabytku" (tylko!)

oprócz wpisu do rejestru można jeszcze zastosować inne formy ochrony konserwatorskiej. Jeśli obiekt nie jest wpisany to można zastosować odpowiednie zapisy w miejscowy planie zagospodarwonia przestrzennego (wtedy obiekty objęte ochroną konserwatorską są chronione prawem miejscowym).
można też uznać obiekt za pomnik historii- jest to dosyć cięzka sprawa. musiały by te bunkry mieć poważne znaczenie historyczne, związane z jakąś bitwą, ważnym wydarzeniem hisotrycznym itd. (nie uważam że nie mają dużego znaczenia, ale biorąc pod uwagę to za pomnik hoistorii uznaje się obiekt na wniosek ministra właściwego do spraw kultury- nadaje tą "godność" Prezydent RP- Art. 15.1.)
można też utworzyć w danym miejscu PARK KULTUROWY (w podobnym trybie jak pomnik historii- Prezydent RP). Parkiem Kulturowym jest np. cmentarz na Powązkach w Warszawie.

to wszystkie formy ochrony. nie ukrywam, że sprawa z obiektami tego typu jest dosyć skomplikowana. z pewnością są zabytkami, ale jaka forma ochrony powinna im się należeć?? wydaje mi się że najodpowiedniejsze są zapisy w miejscowym planie zagospodawoania przestrzennego. plany sie UCHWALA (czyli Rada Miasta). w wypadku zagrożenia należy kombinować ile się da- możan próbować złożyć wniosek/ projekt uchwały ochrony takich obiektów.
uważam, że utworzenie rejestru tych obiektów ot będzie bardzo ważny, cenny i konkretny krok w celu ich ochrony.

ale się rozpisałem, palce parują...
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez Mar w 25 Wrz 2006, 17:26

No nieźle się naprodukowałeś 8) Dzięki.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez MKZ w 26 Wrz 2006, 08:58

:) nie ma sprawy
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

cron