Laski - kopułka trawertynowa

Laski - kopułka trawertynowa

Postprzez Pinus w 12 Lip 2006, 14:49

W Laskach niedaleko - Olkusza jest tzw. Kopułka Trawertynowa.
Co to takiego:
Wychodnia skała, zwana też wynurzeniem geologicznym, Powstała w wyniku odkładania się martwicy wapiennej z wypływającego źródła. Ciepłe wody były nasycone węglanami, które w powietrzu tworzyły wokół źródła swego rodzaju zaporę. W skale zachowały się szczątki zwierzęce i roślinne.
Badania nad tą skała prowadzi Ślaski Uniwersytet Naukowy
Jest tam grota skala - dosyć ciekawie wygladajaca.
Długosć groty ok. 4m (tak na oko)

Ciekawe dla mnie jest to czy w takich jaskiniach możliwe jest powstawanie stalaktytów i stalagmitów? Sory za pytanie - jestem w tym względzie zupełnym laikiem


Image
Image
Image
Image
Image
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Mar w 12 Lip 2006, 19:04

To jest nora znam te klimaty byłem tam nie raz, swego czasu kartowałem ten obiekt i zalicza się nie do Jury lecz do Wyżyny Ślaskiej.
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Pinus w 12 Lip 2006, 19:50

Czytałem ze na tych skałach pełno jest skamielin w postaci resztek roślinnych i zwierzencych. Ale niestety nic takiego nie znalazłem.

A jak taka jama powstała? Z tego co czytałem to skałki takie powstają na skutek zwapnienia zwiazków organicznych. Czyli nora ta powstała na wskutek zwapnienia? Nie tak jak w więksozści przypadków - wymyte przez wodę, czy też pekniecia na skutek ruchów terenu.

Mozliwe jest w skałkach trawertynowych zobaczyć stalaktyty lub stalagmity? Nie chodzi mi o ta w laskach tylko ogólnie
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez anilla w 12 Lip 2006, 22:19

Pinus świetne fotki :) :)
anilla
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 100
Dołączenie: 29 Mar 2006, 18:47
Miejscowość: bukowno

Postprzez Mariusz86 w 13 Lip 2006, 00:32

Zgadzam sie z Anillą, Pinus i Mar jestescie mozgami tego forum.
Pinus: ale mam klimat patrzac teraz z okna w kierunku tej kapliczki przy dawnej Alei Kasztanowcow.. tylko ku*wa przedszkole mi zaslania ;)
Image
Awatar użytkownika
Mariusz86
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 98
Dołączenie: 27 Mar 2006, 15:33
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Mar w 13 Lip 2006, 08:02

No foty są kult Pinus!!!! Moje gratulacje!!!
Mariusz86 wszyscy jesteśmy tacy sami czyli Kult jak tylko chcemy na tym forum, zależy tylko od tego kto i kiedy jak się udziela na forum.
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Mar w 13 Lip 2006, 08:05

JASKINIA W LASKACH

Położenie: Laski k./ Olkusza, gmina Bolesław, Południowy Skraj Pustyni Błędowskiej, Dolina Rzeki Białej, Wyżyna Śląska, woj. Małopolskie.
Wysokość otworu: ok. 302m.n.p.m.
Ekspozycja otworów: NW, S.
Długość: 14m.
Opis Jaskini: Jaskinia jest ewenementem w skali kraju z tego względu, że jest to jedyny, zachowany do tej pory, obiekt tego typu, który rozwinął się w słodkowodnych skałach węglanowych- martwicy wapiennej i bardziej zwięzłych trawertynie. Wiek tych skał jest najprawdopodobniej czwartorzędowy. Wielkość jaskinia jest niewielka. Najobszerniejszą częścią jest wysoki na około 1,5m. korytarzyk rozwinięty w trawertynie. Jest to najlepiej zachowana i najbardziej na północ wysunięta część jaskini. W samym końcu korytarzyka znajduje się bardzo ciasny przesmyk ( nie do przejścia dla człowieka), który łączy się z drugim korytarzykiem, a właściwie z tym, co z niego zostało. Korytarz południowy rozwinął się w bardzo miękkich i porowatych tufach słodkowodnych, które niestety bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Porowata masa trawertynu została zaimpregnowana dużą ilością tlenków i wodorotlenków żelaza ( być może są tu również związki cynku i ołowiu- badania będą dopiero prowadzone) nadających całej skałce intensywne czerwono- brunatne barwy. W całej masie skały można też zauważyć dużą ilość malakofauny ( ślimaki słodkowodne). Ze wstępnego oznaczenia wynika że są to dwa gatunki, jeden plejstoceński i jeden holoceński.
Szata Naciekowa: Jest bogata, lecz mocno zniszczona reprezentowana przez polewy, stalaktyty, stalagmity, kolumnę ( wys.30cm.X śred.30cm.).
Namulisko: Piaskowiec, całość jest bardzo mocno okopcona i zaśmiecona.
Flora: Przy otworach porosty i glony.
Fauna: Brak.
Historia Poznania: Miejscowa ludność pamięta z czasów pierwszej wojny światowej, że na górze powyżej jaskini stał biały budynek mieszkalny a poniżej niego w próżni mieścił się chlew i piwnica gospodarcza. W czasach obecnych nie ma żadnych śladów po tym zabudowaniu. Pierwsza wzmianka pochodzi od A. Tyca z 1994r., w 1996r. krótkie informacje o jaskini publikuje M. Pawełczyk na łamach Informatora Jaskinie Wyżyny, następnie opisana i pomierzona przez M. Bąka na łamach I. J. Wyżyny w numerze 18 (wrzesień- październik) 1997r. Na 32 Sympozjum Speleologicznym A. Tyc i A. Polonius informują o jaskini obszerniej. Opis i plan ostatni sporządzili A. Polonius i J. Sławiński w inwentarzu jaskinie okolic Olkusza, Pomorzan, Klucz, Chechła oraz Lasek 03.05.1998r.
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Pinus w 13 Lip 2006, 09:00

Dzieki Mar

Mariusz86 - duuuuuużo mi brakuje do Mar-a. Więc chyba porównanie nie na miejscu. Po prostu jak jestem w okolicy to robię fotki ciekawych miejsc
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Mar w 13 Lip 2006, 09:07

Pinus NIE PRZESADZAJ JESTEŚMY WSZYSCY TACY SAMI I NICZYM SIĘ NIE RÓŻNIMY.
Jak tylko mi noga się wygoi to musimy się wszyscy znowu wybrać na wypad gdzieś w nasze okolice....Image
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez geolog w 27 Lip 2006, 20:55

W skali kraju jaskinia ta to prawdziwy ewenement,
natoiast więcej takich jaskiń i to znacznie dłuzszych jest na Słowacji - jedna z nich w Choczańskich Wierchach miałem okazje zwiedzać.
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24


Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 17 gości

cron