Jaskinia Dująca Sensacyjne odkrycie w Beskidach

Jaskinia Dująca Sensacyjne odkrycie w Beskidach

Postprzez Mar w 16 Cze 2006, 19:28

Jaskinia Dująca Sensacyjne odkrycie w Beskidach, a dokładnie na obrzeżach Szczyrku.
Jutro tam jadę i po powrocie napiszę coś więcej.
Jeżeli jest ktoś jeszcze chętny niech da znać...
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez geolog w 17 Cze 2006, 21:48

Wyprawa była ok - z przygodami
Najwieksza to ten wjazd na przełęcz pod Stołowem
na powyżej 1000 mnpm na kładzie po zgubione
kluczyki od auta ...
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Mar w 18 Cze 2006, 10:04

To prawda po kamolach kład chodzi nieźle, ale co do samej Jaskini Dującej to jest długi system korytarzy rozwinięty w piaskowcach.
Jaskinia ma charakter zawaliskowy, posiada sporo ciasnych przejść jak i ogromnych podziemnych szczelin. Obiekt jest bardzo mokry i zimny oraz błotnisty. Co do szaty naciekowej to może nieźle zaskoczyć spotyka się żebra naciekowe, mleko wapienne, stalaktyty, kolumienki. Właśnie w celu fotografii jednej z najpiękniejszych w całym systemie jaskiniowym kolumienki wdrapałem się po ruchomym zawalisku do kominka na parenaście metrów i omal tego nie przypłaciłem życiem gdyż wszystko wokół zaczęło się trząś i runęły na mnie dwie solidne wanty kamienne które zatrzymały się na moim kolanie. Nie wiedziałem w pierwszej chwili co mam zrobić aby nie spaść z całym blokowiskiem na dół, ale zachowałem zimną krew w żyłach i delikatnie i rozważnie rozebrałem zawał zrzucając go na dół.
Po wyjściu z jaskini okazało się iż zbliża się do nas niezła burza, a że byliśmy w górach na wysokości 1000m.n.p.m. nie zwlekaliśmy zwijać się na dno doliny do oddalonego o ok. 1,5h. schroniska Chata Wuja Toma na Przełęczy Karkoszczonka. Niestety już w drodze dorwała nas silna nawałnica z gradobiciem, a po paru godzinach zaświeciło siarczyste słońce.
Wyjazd można uznać za udany. Uczestnikami wypadu byli członkowie Jurajskiego Klubu Speleo- Będzin + Odkrywca Jaskini Dującej ze Speleoklubu Dąbrowa Górnicza.
Całość jaskiniowego systemu podziemnego liczy sobie ok. 500m.? dł., lecz wszystko będzie jasne po skartowaniu tej nowo odkrytej jaskini.
Co niektórzy podają iż obiekt ten liczy sobie już ok. 1km dł.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Mar w 18 Cze 2006, 10:26

Foty z Wyprawy:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Mar w 18 Cze 2006, 10:30

Cd Foty Jaskinia Dująca Beskidy
Image
Image
Image
Image
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Pinus w 18 Cze 2006, 13:17

fajne fotki z tej jaskini
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez admin w 18 Cze 2006, 14:01

świetne zdjęcia! a co możecie powiedzieć o odkryciu tej jaskini, czy miejscowi wcześniej jej nie znali? w jaki sposób ją namierzyliście?
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez MKZ w 19 Cze 2006, 08:36

Mar dobrze, że Ci się nic nie stało. fajne fotki
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez Mar w 19 Cze 2006, 17:04

Jaskinia znaleziona była w zimie przez Maćka P. z Sosnowca i eksplorowana również przez niego, może on sam coś więcej napisze w tej sprawie na forum od A do Z. Jest tu jako "Geolog".
W razie jak by co to zobaczcie to:
http://www.speleo.inform.pl/archiwum/du ... ca2005.htm
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Dująca - nacieki

Postprzez geolog w 22 Cze 2006, 18:10

O eksploracji i fotki z Dującej są na stronie Speleo Dabrowa Górnicza więc tam odsyłam zainteresowanych,
Plan i opis jaskini jest w przygotowaniu i bedzie w czasopiśmie "Jaskinie"
ja natomiast chciałbym przyblizyc sprawe dużej ciekawostki w tej jaskini -
różnorodnych nacieków które ostatnio zostały zbadane w Krakowie przez naukowców - oto wyniki tych badań ( 4 próbek nacieków wzietych z naszej jaskini ):

Próbka "Dująca 1"
Niewielki "ząbkowaty" wyrostek (wys. 1,5 cm, podstawa 1 x 2 cm) zbudowany w części zewnętrznej z mikrokrystalicznej, jasnoszarej substancji, która otacza wnętrze wypełnione substancją o podobnym zabarwieniu ale miększą i kawernistą. Badania rentgenowskie wykazały, że naciek zbudowany jest z minerałów ilastych z grupy illitu i montmorillonitu. Śladowo występuje kwarc oraz substancja amorficzna.

Próbka "Dująca 2"
Śnieżnobiała, miękka i pylasta substancja pokrywająca powierzchnię skalną, kawernista na powierzchni. Jest to mleko wapienne, kalcytowy skład potwierdzony zostal badaniami rentgenowskimi.

Próbka "Dująca 3"
Ziemista, miękka substancja o jasnobeżowej barwie. Głównym jej składnikiem jest kwarc i minerały z grupy montmorillonitu, występuje tu też substancja amorficzna.

Próbka "Dująca 4"
Niewielki stalaktyt (wys. 2,5 cm, średnicy do 2 cm) zbudowany w cześci zewnętrznej z mikrokrystalicznej, lekko laminowanej jasnoszarej substancji. Jego środek wypełnia miękka, biała, bezstrukturalna lub grudkowata substancja. Na samym końcu stalaktytu ciemnobrunatna substancja organiczna. Rengen wykazał, że stalaktyt zbudowany jest głównie z krzemionki o różnym stopniu krystalizacji (kwarc, opal itd).
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez admin w 22 Cze 2006, 19:11

Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Mario w 27 Cze 2006, 11:21

Oj ciekawie było, ciekawie.... :wink:
Mario
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 28
Dołączenie: 14 Mar 2006, 21:40

Postprzez geolog w 28 Cze 2006, 22:24

Idąc lub jadąc latem quadem czy zimą skuterem śnieżnym do jaskini Dującej koniecznie trzeba wstąpić do Chaty Wuja Toma na Karkoszczonce na grzane wino i piwo.
Jest wyborne ... :lol:
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez geolog w 01 Lip 2006, 23:29

Artykuł o piątkowej wyprawie do Dujacej i odkryciu nowych partii nazwanych potem Mamucim Strychem - szukaj na stronie:

http://www.jacek.tk/
geolog
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 979
Dołączenie: 30 Kwi 2006, 21:24

Postprzez Mar w 02 Lip 2006, 20:32

No fajna stronka.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Następna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

cron