Niewiedzialem gdzie psiac a wiec pisze tutaj : OPUSZCZONE

Postprzez tomcio89 w 01 Lip 2006, 12:13

widze ze wkraczamy w strefe bunkrow :)
POZDRAWIAM
TOMCIO89
tomcio89
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 39
Dołączenie: 03 Maj 2006, 22:21
Miejscowość: Tarnowskie Gory

Postprzez Marcin Boruta w 01 Lip 2006, 18:04

tomcio89 napisał(a):co to ten drugi obiekt?? fajne fotki dzieki Pinus


drugi obiekt to pozostałości po szybie wentylacyjnym nr 3 KWK "Saturn", głebokość 213 m
Pozdrawiam
Marcin Boruta
-------------------------
www.czeladz.org.pl
www.forum.czeladz.org.pl
Awatar użytkownika
Marcin Boruta
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 24
Dołączenie: 01 Lip 2006, 17:58
Miejscowość: Czeladź

Postprzez Pakosz w 01 Lip 2006, 19:07

No to jeszcze kilka obrazków z Maczek, których już nie ma...

http://www.zaglebie.info/news_poznaj.php?n=1040
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez jck123 w 01 Lip 2006, 21:40

Tutaj jest relacja z naszej wycieczki po opuszczonych obiektach (kopalniach, cementowni i Stremie).

Zapraszam!

http://republika.pl/akamarsoft/jacek/opu1.html

P.S.

We wtorek dalsza część wycieczki. Planujemy Dworzec na Maczkach oraz kamieniołom w Jaworznie z Górą Sodową.
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez admin w 01 Lip 2006, 22:27

Jacek,bomba zdjęcia!
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez Pinus w 02 Lip 2006, 09:16

Supwer zdjecia no i relacja z wyprawy
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez jck123 w 02 Lip 2006, 10:07

To fajnie, że zdjęcia się podobają. Ale nawet w 10% nie oddają klimatu tych miejsc. Trzeba tam pojechać i zobaczyć.

2. cześć wycieczki będzie w czwartek (6 lipca), nie we wtorek. Niestety czasami ciężko dograć terminy.

Zapraszamy!
jck123
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 90
Dołączenie: 29 Mar 2006, 12:54
Miejscowość: Sosnowiec

Postprzez Marcin Boruta w 02 Lip 2006, 10:32

teren po KWK Saturn w Czeladzi jest chroniony (jak swiadczy ostatnie przysypanie złomiarzy niezbyt dobrze), gdyż jest ambitny projekt jego zagospodarowania, czego początkiem jest powstanie galerii w elektrowni

..........Galeria pod napięciem

O tym, że sztuka dobrze czuje się w przestrzeniach poprzemysłowych, nie trzeba przekonywać nikogo ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych w Czeladzi. W tamtejszej elektrowni kopalni Saturn utworzyli we wrześniu 2005 roku Galerię Sztuki Współczesnej "Elektrownia". To pierwszy przykład adaptacji budynku pokopalnianego w Zagłębiu. Saturn to kawałek historii nie tylko śląskiego przemysłu. W 1898 roku kopalnia została odkupiona od ówczesnego właściciela przez łódzkich królów bawełny: Karola Scheiblera i Alfreda Biedermanna, głównych udziałowców Towarzystwa Górniczo-Przemysłowego "Saturn". Dalszy ciąg rozwoju tego miejsca to już historia, jakby żywcem przeniesiona z kart Reymontowskiej "Ziemi obiecanej". W ciągu kilkunastu lat Saturn stał się jednym z największych zakładów w tej części Śląska, dostarczał węgiel m.in. łódzkim fabrykom włókienniczym. Na początku XX wieku powstała elektrownia, ceglany budynek z wysokimi oknami, ze stojącą obok niewielką wieżą, otoczony kasztanowcami. Dziś prawie nic się tu nie zmieniło. We wnętrzu zachowała się większość starych maszyn. Na olbrzymim kole zamachowym wybita jest data "1903", tuż obok stoi pulpit sterowniczy z całym mnóstwem tajemniczych zegarów. Miejsce wygląda jak przed stu laty, jest pamiątką po złotym wieku Czeladzi. Zachowało się tak dobrze, gdyż jeszcze do 1996 roku pracowały tu urządzenia, które wciąż dostarczały energię. Dziś wśród maszyn wiszą obrazy, obok stoją rzeźby. I tylko zwiedzający mają problem, czy patrzeć na sztukę współczesną, czy może na historyczną już myśl techniczną.

- To dopiero początek większych działań. Planujemy na całym pięciohektarowym terenie kopalni Saturn utworzyć rodzaj skansenu. Jednak nie ma być to martwe muzeum, ile miejsce spotkań, wymiany myśli, działań artystycznych. Obok stoi jeszcze kilka budynków, które czekają na nowe funkcję. W Domu Zbornym chcielibyśmy utworzyć szkołę dawnego rzemiosła - mówi Wiesława Konopelska, inicjatorka stworzenia galerii.
............


szkoda, że nikt nie myśli o cementowni Grodziec. Jest to piąta wybudowana na świecie cementownia i oczywiście pierwsza w Polsce.

ponieważ Jacek dał w większośći zdjęcia z wewnątrz to ja kilka z zewnątrz dorzucę :

Image Image Image Image
Image Image Image Image
Image Image Image Image
Pozdrawiam
Marcin Boruta
-------------------------
www.czeladz.org.pl
www.forum.czeladz.org.pl
Awatar użytkownika
Marcin Boruta
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 24
Dołączenie: 01 Lip 2006, 17:58
Miejscowość: Czeladź

Postprzez tomcio89 w 02 Lip 2006, 13:14

no to widze ze ladnie sie zaczyna to wszystko Jacek super relacja na stronie i fotki tez ladne ale mnie niema tam na nich :( ja zapraszam rownierz wszystkich na zwiedzanie z nami roznych podobnych miejsc i dawajcie info o kazdym takim miejscu budynku itp
POZDRAWIAM
TOMCIO89
tomcio89
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 39
Dołączenie: 03 Maj 2006, 22:21
Miejscowość: Tarnowskie Gory

Postprzez Pinus w 02 Lip 2006, 14:09

Jak to nie ma Ciebie?? Tomcio. Jest tam ktos na jednym zdjeciu prawdopodobnie to Ty.


A teraz nowa partia "OPUSZCZONYCH"

Lokalizacja : Sosnowiec Klimontów
Dojazd : Jadąc z Zagórza na Niwkę przed Dańdówką (tam gdzie tramwaj wjeżdza) jest CPN a za nim ten obiekt

Nie wiem dokładnie co to jest.

Image

Image

Image
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez admin w 02 Lip 2006, 14:47

cały ten teren to dawna fabryka domów. Budynek na zdjęciu(ta część po lewej str.) przypomina silos
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

Postprzez tomcio89 w 02 Lip 2006, 16:33

no fajne fotki Pinus moze w czwartek to zwiedzimy ??jak z ochrona albo innymi cieciami ?? byl tam ktos ??
POZDRAWIAM
TOMCIO89
tomcio89
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 39
Dołączenie: 03 Maj 2006, 22:21
Miejscowość: Tarnowskie Gory

Postprzez Pinus w 02 Lip 2006, 16:57

Co do obiektu powyżej nie byłem tam - z braku czasu, tylko przejazdem porobiłem fotki. Chyba ochrony nie ma bo widziałem złomiarzy. No i na tym terenie chyba była jakaś myjnia czy coś.

A tu kolejny ale tylko sam komin pozostał
Likalizacja : Sosnowiec Środula ul. Staszica

W okolicy o ile się nie mylę była kiedyś Huta Katarzyna

Image
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez MKZ w 03 Lip 2006, 08:14

ten obiekt przy Staszica jest bardzo ciekawy. komin to raczej nie jest. z tego co wiem to chyba wieża wyciągowa żużla. ale gdzieś słyszałem, że był to kafar to łamania odlewów (no ale trudno powiedziec bo kafar to mi się raczej kojarzy z innym urządzeniem)
Awatar użytkownika
MKZ
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 108
Dołączenie: 31 Maj 2006, 08:47
Miejscowość: Miejski Konserwator Zabytków

Postprzez admin w 03 Lip 2006, 11:25

wygląda jak wapiennik
Awatar użytkownika
admin
Site Admin
 
Posty: 1501
Dołączenie: 07 Maj 2008, 08:42
Miejscowość: Klimontów

PoprzedniaNastępna

Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 21 gości

cron