schron w Mysłowicach

schron w Mysłowicach

Postprzez Pinus w 17 Maj 2006, 20:43

Ostanio wybrałem sie do schronu w lesie w Mysłowicach.
Schron ten obejrzałem dzieku uprzejmosci Jackowi (który mi pokazał jego lokalizację) i razem weszlismy do środka.
Jest to dość ciekawy schron. Są dwa długie korytarze z dwoma wejściami. Oprócz korytarzy nie ma żadnych pomieszczeń. Czasem jakieś niewielkie wnęki w ścianach wielkości apteczki.
Prawdopodobnie schron ten miał trzy wejścia (dwa sa do tej pory dostępne) Jedno jest zawalone przez zrzucane ze skarpy liście i uschniete konary drzew.
Zdjęcia tego schronu mozna obejrzeć na stronie Jacka
http://www.jacek.tk/

oraz z innej strony
http://republika.pl/mce_foto/sztolnia/index.html

Mam pytanie czy to rzeczywiście był schron?? Gdyż nie posiada żadnych pomieszczeń oprócz korytarzy

Oto jedna legenda o tych podziemiach
Podobno w tych terenach eksploatowali łupek , tunele powstły przed I wojna i nimi mieli transportować urobek.

A tu pewne forum w którym piszą o tych podziemiach i o inny w Mysłowicach
http://www.m-ce.info.pl/forum/pokaz.php?id=1107

W zwiazku z tym mam 3 pytania
1. Kiedy one mogły powstać
2. Czy rzeczywiście są to schrony czy jakieś kanały transportowe??
3. czy sa jeszcze jakieś ciekawe podziemia w Mysłowicach??
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Pinus w 19 Maj 2006, 09:43

Chodzac po tych tunelach doszliśmy d zawału - który bezproblemów moglismy pokonać - jednakze nie bylismy przygotowani (brak odpowiedniego ubioru)
Mariusz podobno tam byłeś - jak daleko zaszedłeś?
I co myślisz to sa schrony?
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Pinus w 19 Maj 2006, 22:13

Chyba znalazłem odpowiedź na to pytanie - co to za tunele
http://www.m-ce.info.pl/forumnowe/index.php?type=topic&forum=3&id=229
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

Postprzez Mar w 05 Cze 2006, 15:31

Zinwentaryzowałem te obiekty jakieś parę lat w stecz, czy to sa schrony to znak zapytania. Nie jeden mówi że to są stare sztolnie i kopalnie.
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Pinus w 05 Cze 2006, 17:43

Dzięki.
Ale jedno nie zaprzecza drugiemu
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno

SZTOLNIA PONIEMIECKA W MYSŁOWICACH- SŁUPNA

Postprzez Mar w 13 Lip 2006, 08:47

W ramach Inwentaryzacji wygląda to tak:

SZTOLNIA PONIEMIECKA W MYSŁOWICACH- SŁUPNA

Położenie: Mysłowice- Słupna, Wyżyna Śląska, Woj. Śląskie.
Wysokość otworu: ok. 280m.n.p.m.
Ekspozycja otworu: S, SW, Pionowa, N.
Długość: 253,7m.
Głębokość: -5m. Opis Dojścia: Z centrum Mysłowic kierujemy się w stronę Brzezinki ulicami: Oświęcimską, Stadionową, Korczaka do Kąpieliska Słupna. Następnie idziemy szlakami turystycznymi koloru czerwonego i niebieskiego w kierunku zachodnim w las. Po około 600m. od kąpieliska przechodzimy przez torowisko i dalej szlakami podążamy 250m. do widniejącego po prawej stronie wąwozu. Opuszczamy szlaki i wchodzimy w widniejącą z lewej strony ścieżkę leśną, którą idziemy by napotkać przy niej pionowy otwór sztolni, otwory I i II znajdują się parędziesiąt metrów dalej po prawej stronie w charakterystycznym wąwozie.
Opis Sztolni: Za dużym i wysokim otworem nr.I kontynuuje się w lini prostej korytarz z niedużymi wnękami w ścianach powstałymi na skutek zawalenia się ceglanej obmurówki. Korytarz ten po parędziesięciu metrach doprowadza do bocznego chodnika z lewej strony, w którym znajduje się pionowy otwór sztolni, chodnik kontynuuje się jeszcze przez 97metrów by wyjść na powierzchnię otworem nr.II. Główny korytarz idący od otworu nr.I w linii prostej kontynuuje się i został zasypany w jego końcowych partiach wychodzących na powierzchnię po przez otwór nr.IV. Do sztolni otworem pierwszym wpływa strumyk, który płynie przez cały korytarz i znacznie pogłębia się w okolicach lewej bocznej odnogi odchodzącej do pionowego otworu sztolni.
Namulisko: Torfowo- ziemne i piaszczyste z otoczakami, przy ścianach zalega gruz ceglany, dnem głównego ciągu płynie potok.
Szata Naciekowa: Białe polewy z mleka wapiennego i małych rozmiarów stalaktyty(makarony).
Flora: Przy otworach mchy.
Fauna: Ćmy, pająki w wodzie pływają studniczki.
Historia Poznania: Sztolnia wykuta i zbudowana przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Istnieją pogłoski, iż znajdują się w niej gazy bojowe pozostawione przez wojska Niemieckie wycofujące się pod koniec drugiej wojny światowej. Znana miejscowej ludności od dawna.Pomierzona po raz pierwszy przez M. Bąka i K. Sachanowicza 14.03.2004r. Pomiar drugi wykonał Mariusz Bąk i Małgorzata Bąk 28.03.2004r.

Image
Ostatnio edytowany przez Mar, 13 Lip 2006, 09:01, edytowano w sumie 1 raz
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez Mar w 13 Lip 2006, 08:50

Image
Image
ImageImageImageImageImageImageImage
Mar
Mar
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 969
Dołączenie: 30 Sty 2006, 22:08
Miejscowość: Będzin

Postprzez dj_mario w 21 Gru 2006, 18:43

WITAM SERDECZNIE > Niestety musze was zasmucić co do tej sztolni . Mieszkam od niej około 1 km. od 30 lat i niestety nie jest to poniemiecki schron ani sztolnia jest to pozostałość po cegielni do której prowadził trakt szynowy z huty na Brzezince .Jeżeli ktoś chciałby więcej info na ten temat lub zwiedzić ten obiekt prosze o kontakt na meila . marcin_berger@o2.pl . Pozdrawiam D.J .
Hanys i w dodatku POSZUKIWACZ :):)
dj_mario
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 1
Dołączenie: 21 Gru 2006, 18:39

Postprzez Pakosz w 21 Gru 2006, 19:38

Miło powitać kolegę z drugiej strony rzeki.

dj mario czy masz może jakieś informacje na temat portu rzecznego w Mysłowicach?
Awatar użytkownika
Pakosz
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 622
Dołączenie: 01 Lut 2006, 09:19
Miejscowość: Zagórze

Postprzez Pinus w 21 Gru 2006, 19:57

dj_mario - z kad wiesz że to była cegielnia? Ludzie z twego miasta pisali co innego. Ciekawe jest wyschniete koryto rzeki za tym zasypanym wyjściem. Wszystko raczej wskazywałoby ze tamtędy transportowano materiał. Takze przy innym wejsciu jest zabudowany strumyk, ktorego bieg jest skierowany do sztolni. Innych pozostałości po ewentualnej cegielni nie widać. Nawet na starych mapach jest ze w okolicy była sztolnia.


Jeszcze mam takei jedno pytanie - czy nei masz moze fotek przedstwaiajacych pozostałości po tamtejszej kolejce. NA jednym z forum czytałem ze w lesie jest pelno sladów po tej kolejce - ale niestety nic takeigo nie zauważyłem.
Pinus
Klimontowiak
Klimontowiak
 
Posty: 481
Dołączenie: 25 Sty 2006, 13:19
Miejscowość: Zagórze/ Bukowno


Powróć do Kopalnie, sztolnie, bunkry, lochy...

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 16 gości

cron